aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dlaczego decyzje rządu RPA będą istotne dla polskiego drobiarstwa?

1 lutego 2017
Dlaczego decyzje rządu RPA będą istotne dla polskiego drobiarstwa?

Południowoafrykański rząd wypowiedział się w sprawie protestów pracowników branży drobiarskiej nazywanych w RPA „kryzysem drobiarskim”. Władze powołały specjalny zespół, który ma wypracować metody poprawy sytuacji producentów i przetwórców drobiu.

 

Rząd RPA wystosował oficjalną prośbę do pracodawców w branży drobiarskiej, aby zawiesili proces redukcji etatów, a także zamykanie ferm i zakładów przetwórczych. Władze zapewniły, że efektem pracy powołanego zespołu będzie poprawa zyskowności branży.

 

Sytuacja w RPA jest kluczowa dla europejskiego i polskiego drobiarstwa. Polska wyeksportowała do RPA od stycznia do końca listopada 2016 roku około 5 tys. ton mięsa drobiowego. RPA jawi się polskim firmom jako jeden z ciekawszych rynków dla naszego eksportu w przyszłości. Najważniejszy w kontekście rozwoju sytuacji w RPA jest jednak fakt, że RPA jest największym importerem drobiu z Unii Europejskiej. Przez pierwszych jedenaście miesięcy 2016 roku kraj ten odebrał prawie 260 tys. ton mięsa drobiowego ze Wspólnoty. Był to wzrost o prawie 35 procent w stosunku do 2015.

 

- Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w sposób szczególny monitoruje sytuację na rynku w RPA ze względu na możliwy wpływ wydarzeń w tym kraju na rynek wewnętrzny w Unii Europejskiej. Ewentualna niekorzystna zmiana zasad dla europejskiego eksportu drobiu do Południowej Afryki natychmiast przełoży się na pogorszenie pozycji naszego eksportu do państw UE. To z kolei, na zasadzie domina, może odbić się na naszym rynku wewnętrznym – mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Izby. Szymyślik wskazuje, że eksport do krajów Wspólnoty ma około 80 procentowy udział w całym polskim eksporcie mięsa drobiowego. Jednocześnie, jego zdaniem, nadpodaż odczuwalna na europejskim rynku wiąże się częściowo z ograniczeniami wywozu mięsa do Republiki Południowej Afryki związanymi z grypą ptaków.

 

Przypomnijmy, że od kilku tygodni związki zawodowe pracowników drobiarstwa w RPA naciskają na tamtejszy rząd, aby wprowadził ograniczenia importowe oraz cła antytampingowe na mięso drobiowe z Unii Europejskiej. Protesty związkowców rozpoczęły się po tym jak Rainbow Chicken, największy producent drobiu w RPA ogłosił, że sprzedał 15 ze swoich 25 ferm. Wcześniej, jedna z wielkich rodzinnych ferm, sprzedająca pod marką Mike’s Chickens, wycofała się z biznesu zwalniając ponad 1000 pracowników. Zgodnie z danymi afrykańskich związków zawodowych import z Europy pokrywa około 30 – 35 procent zapotrzebowania rynku w RPA na mięso drobiowe i podroby.

 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę