aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dlaczego mleko?

26 września 2022
Dlaczego mleko?

#WspieramyPolskieMleczaarstwo to ogólnopolska akcja mająca na celu promocję polskiego mleka i produktów mleczarskich. W ramach akcji chcemy zachęcić społeczeństwo do zwracania uwagi na kraj pochodzenia produktu i wybierania POLSKICH marek. Należy pamiętać, iż polskie produkty mleczarskie powstają przy użyciu najnowocześniejszych technologii, z wysokiej jakości mleka.

Polskie mleczarstwo na przestrzeni ostatnich lat poczyniło także ogromne postępy, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Zakłady z branży mleczarskiej, która jest bardzo energochłonna, modernizują się w taki sposób, by zapobiegać marnowaniu energii, a także wody, inwestują też w oczyszczanie ścieków. Dzięki temu proces produkcji nie jest już tak uciążliwy dla środowiska. Pozytywnym trendem jest rowneż wzrost spożycia mleka w Polsce.

Czemu powinniśmy pamiętać o mleku?

Mleko i produkty mleczarskie ze względu na ogromną zawartość witamin i składników odżywczych powinien znajdować się w codziennej diecie. W mleku zawarty jest m.in. wapń oraz szereg witamin i składników odżywczych, niezwykle istotnych dla zdrowia, np. pełnowartościowe białko (produkty mleczne warto łączyć z roślinnymi, umożliwia to lepsze wykorzystanie białka pochodzenia roślinnego), witamin z grupy B – B1, B2, B12, kwasu foliowego, a także witamin A, E, D, również magnezu i fosforu. Cenne właściwości dla zdrowia mają również bioaktywne peptydy białka mleka, zwrócono uwagę na laktoferynę, która posiada właściwości antygrzybicze, antybakteryjne i antywirusowe. Składniki mleka są ważne w zapobieganiu chorobom nowotworowym, ze względu obecność w tłuszczu mlekowym substancji antyoksydacyjnych – skoniugowanego kwasu linolowego (CLA), witamin E i A oraz koenzymu Q10.

Zgodnie z zaleceniami dzieci od 4 roku życia i młodzież powinny spożywać dziennie minimum 3 szklanki mleka, natomiast dorośli – 2 szklanki mleka dziennie. Oczywiście można je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem, a częściowo także serem. W przypadku osób starszych zalecane są głównie fermentowane produkty mleczne – co najmniej 3 duże szklanki.

***

Kampania “#WspieramyPolskieMleczarstwo” realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka

źródło: PIM


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę