aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Dlaczego warto uprawiać lucernę?

31 lipca 2023
Dlaczego warto uprawiać lucernę?

Uprawa lucerny niesie ze sobą masę korzyści dla hodowców bydła mlecznego. Lucerna daje świetną paszę, jest odporna na suszę, korzystna ekonomicznie, a także pozytywnie wpływa na strukturę gleby - wyjaśnia Piotr Kowalski, ekspert ds. użytków zielonych z Barenbrug Polska, partnera programu Krowie na Zdrowie.

Lucerna to pasza wysokiej wartości, bogata w białko, łatwostrawna

Główną korzyścią wynikającą z uprawy lucerny w gospodarstwie mlecznym jest oczywiście posiadanie paszy dla krów, i to paszy wysokowartościowej, bogatej w białko, o bardzo dobrej strawności. Pamiętajmy, że o wartości paszy z lucerny w dużej mierze decyduje termin zbioru. Rośliny trzeba zbierać w momencie, gdy zaczynają pojawiać się paczki kwiatowe, nie w momencie kwitnienia.

Lucernę zbierzemy zawsze, nawet w czasie suszy

Lucerna jest rośliną, która jest bardzo odporna na warunki suszy, ma bardzo głęboki system korzeniowy, średnio 2,5-3 metry, więc znajduje sobie tę wilgnąć znacznie głębiej i dzięki temu lepiej znosi upały, braki opadów i susze.

Lucerna daje dużo masy zielonej

Lucerna jest rośliną wysokoplonującą, zbieramy 4-5 pokosów. Średnie plony suchej masy z hektara wynoszą 17 ton z hektara rocznie.

Lucerna jest tania w uprawie

To roślina samowystarczalna w azot. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, które żyją w glebie i wiążą wolny azot z atmosfery, lucerna ma możliwość zaopatrywania się w ten pierwiastek z powietrza. Lucerna wiąże rocznie około 300-350 kg czystego składnika. Dużą część z tego lucerna wykorzystuje, ale sporo azotu zostaje. Dlatego stanowisko po lucernie jest idealne do uprawy innych roślin. Gleba po uprawie lucerny jest bogata w azot i resztki pożniwne. Powoduje to, że kolejne uprawy mają znacznie lepsze warunki do rozwoju, a ponadto można zmniejszyć nawożenie azotem na polach po lucernikach – nawet o 60 kg czystego składnika. Dodatkowo, lucernę siejemy raz na 4-5 lat, znacznie niższe są więc koszty siewu.

Lucerna – dobra na siano, susz, zielonkę i sianokiszonkę

Lucerna nadaje się dla wszystkich przeżuwaczy. Lucernę możemy wykorzystywać do produkcji świeżej zielonki, zrobić z niej siano, susz (ponieważ długo pozostaje zielona), a także, z użyciem odpowiednich inokulantów, przygotowywać z niej sianokiszonkę. Lucerna, jest bardzo bogata w beta-karoten. Zatem lucerna jest nie tylko źródłem białka, ale też bardzo wartościowego beta-karotenu.

Lucerna bardzo pozytywnie wpływa na procesy rozrodu

To jest niezmiernie ważne. W przypadku małych przeżuwaczy, jak owce i kozy, większy dodatek lucerny może powodować ciąże bliźniacze. Lucerna ma też duże wpływ do poprawę rozrodczości w przypadku bydła mlecznego.

Lucerna jest uniwersalna w uprawie

Lucerna nie wymaga uprawy orkowej, ale w przypadku uprawy bezorkowej warto pole wcześniej zgłęboszować tak, żeby było głęboko spulchnione. Dzięki temu, roślinom będzie lepiej rosnąć i rozwijać się. Lucernę możemy także zasiewać wiosną i późnym latem (do 5 września). Zakładając lucernik trzeba pamiętać, że lucerna jest rośliną wymagającą jeśli chodzi o pH gleby, które powinno być dość wysokie, powyżej 6, optymalne pH dla lucerny wynosi 6,5 - 7. Lucernę można siać w czystym siewie lub z dodatkiem rośliny ochronnej np. szybkorosnących koniczyn. Pamiętajmy też, że lucerna lubi światło i dużo powietrza w glebie. Lucerna świetnie sprawdza się nie tylko w gospodarstwach tradycyjnych, ale też ekologicznych i biodynamicznych, które wykorzystują tylko nawozy naturalne. Warto postawić na odmiany przetestowane w Polsce np. Alfa Comfort – mieszankę dwóch typów lucerny, flamandzkiego i śródziemnomorskiego.

W Polsce uprawia się 35 tys. hektarów lucerny, a jej powierzchnia wciąż rośnie. Lucerna jest główną rośliną pastewną we Francji, Kanadzie i USA. Coraz większą popularnością roślina ta cieszy się na Bałkanach oraz we wschodniej Europie - krajach nadbałtyckich, Ukrainie i Rosji. Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost zainteresowania lucerną jest jej odporność na zmiany klimatu i coraz powszechniejsze susze. Dziś najdroższym składnikiem dla bydła jest białko. Warto więc wyprodukować to białko jak najtaniej na swoim polu.

oprac, e-red,ppr.pl na podst źródło: Zespół Krowie na Zdrowie


POWIĄZANE

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...

Europa tonie w Ukraińskim zbożu. Tylko od 01 stycznia do 15 lutego 2024 roku Ukr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę