aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dni Otwartych Drzwi

8 czerwca 2016

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki uczestniczył w Dniu Otwartych Drzwi, zorganizowanym przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie (IHAR) we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych, Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy oraz Grupą Azoty.

Celem imprezy było przede wszystkim wzmocnienie powiązań nauki z praktyką rolniczą oraz transfer wiedzy poprzez prezentację dorobku naukowego i hodowlanego Instytutu.

W wydarzeniu uczestniczyło ok. 300 osób, w tym rolnicy, doradcy, uczniowie szkół rolniczych, hodowcy, naukowcy, przedstawiciele związków branżowych oraz prasy rolniczej. Wiceminister Zarudzki, otwierając spotkanie, podkreślił rolę działań IHAR w zakresie tworzenia i wykorzystania innowacji w polskiej produkcji roślinnej. Zaznaczył  potrzebę otwartości na innowacje, kierując swoją wypowiedź w szczególności do licznie obecnej na spotkaniu młodzieży – uczniów szkół rolniczych, przyszłych młodych rolników. Podkreślił również wagę transferu wiedzy z nauki przy wykorzystaniu doradztwa rolniczego oraz zapowiedział spotkania w kolejnych instytutach badawczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W trakcie Dni Otwartych Drzwi uczestnicy mogli zapoznać się z działalnością i dorobkiem IHAR oraz innowacyjnymi rozwiązaniami wdrażanymi obecnie w rolnictwie. Podczas części wykładowej przedstawione zostały prezentacje dotyczące mobilnego zarządzania gospodarstwem rolnym, mapowania pól i praktyczce aspektów rolnictwa precyzyjnego, a także wykorzystania dronów w szacowaniu szkód w uprawach. Mogli ponadto zasięgnąć porad i informacji, zwiedzić laboratoria, a przede wszystkim obejrzeć prace hodowlane instytutu bezpośrednio na polach doświadczalnych.

Odbyło się także  robocze spotkanie podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych. Prezes Stanisław Kacperczyk, wiceprezes Tadeusz Solarski oraz pozostali przedstawiciele Związku przedstawili ważne z punktu widzenia rolników kwestie do rozwiązania. Zwrócili uwagę na potrzebę rozbudowy infrastruktury niezbędnej do eksportu zbóż oraz wyrazili uznanie dla prac Ministerstwa związanych z uproszczeniami w dostępie do środków unijnych. Z uznaniem przyjęli również deklarację wiceministra Ryszarda Zarudzkiego, dotyczącą wzmocnienia doradztwa rolniczego i silniejszego powiązania go z nauką.

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki przedstawił ponadto prace toczące się aktualnie w resorcie oraz plany na przyszłość dotyczące poruszanych zagadnień.

MRiRW


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę