Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Do Polski zboże z Ukrainy nie napływa

3 sierpnia 2023
Do Polski zboże z Ukrainy nie napływa

W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyły się rozmowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, sekretarza stanu Andrzeja Bittla oraz sekretarza stanu w MRiRW Ryszarda Bartosika i przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych z przedstawicielami firm i organizacji zajmujących się eksportem zbóż.

Było wiele pozytywnych głosów na temat współpracy w zakresie eksportu i tranzytu zboża z Ukrainy – poinformował minister Robert Telus po spotkaniu na briefingu prasowym.

 

Sukces eksportu zboża przez polskie porty 

W tym roku przez 4 miesiące wyeksportowaliśmy ponad 4,5 mln ton zbóż– powiedział szef resortu rolnictwa.

 Minister zwrócił uwagę, że bardzo dobra współpraca przyniosła pozytywne efekty, które najlepiej obrazuje wzrost ilości zboża wyeksportowanego przez 4 główne nasze porty.

– W styczniu było to 299 tys. ton, w lutym 539 tys. ton, w marcu 628 tys. ton, w kwietniu 704 tys. ton, w maju 882 tys. ton a w czerwcu prawie 940 tys. ton – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że te wyniki uzyskane zostały dzięki bardzo dobrej współpracy i podniesieniu wydajności przeładunkowych portów oraz zwiększeniu efektywności wykorzystania parkingów przyportowych. 

Tranzyt zboża 

– Na uwagę zasługuje fakt ponad dwukrotnego wzrostu tranzytu zboża z Ukrainy ze 114 tys. ton w lutym do 262 tys. ton w czerwcu. To jest bardzo dobra informacja dla rolników, bo zboże z Ukrainy nie wjeżdża na polski rynek – podkreślił minister Robert Telus. 

Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto o trwających rozmowach z Litwą i Łotwą na temat wykorzystania ich portów do eksportu zboża z Ukrainy. 

Te rozmowy są na dobrej drodze – dodał minister.

Wypłaty II transzy pomocy zbożowej

– Od 4 sierpnia rozpoczynamy wypłatę pomocy tym rolnikom, którzy sprzedali pszenicę i grykę po 15 kwietnia, a przypomnę, że dopłata za tę pszenicę wynosi 3025 zł/ha – powiedział minister Robert Telus.

Do tej pory 58 tysięcy rolników, którzy sprzedali swoje zboże do 14 kwietnia i złożyli wnioski o dopłatę, otrzymało już około 600 mln złotych pomocy w ramach I transzy.

– Tymczasem senatorowie opozycji przegłosowali poprawkę do nowelizacji tegorocznego budżetu, która z przeznaczonych dla rolników w tym roku 10 mld złotych wsparcia zabierała aż 6,5 mld złotych – przypomniał minister Robert Telus.

– Nasza bardzo mocna i zdecydowana postawa sprawiła, że senatorowie ostatecznie wycofali się z tej poprawki – dodał minister.

Kredyty płynnościowe

– Bardzo dobrze rozpoczęła się akcja kredytów płynnościowych. Rolnicy złożyli do 1 sierpnia 20 tysięcy wniosków opiewających na kwotę około 3 mld złotych – poinformował minister.

Wnioski na ryczałt dla gospodarstw do 5 ha

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że od 1 sierpnia do 31 sierpnia rolnicy posiadający gospodarstwa o wielkości do 5 hektarów mogą składać oświadczenie o płatność ryczałtową, która wynosi 225 euro/ha.


oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i fot: MRiRW - biuro prasowe


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę