aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dobre perspektywy w obszarze umów PPA dla Polski

8 listopada 2023
Dobre perspektywy w obszarze umów PPA dla Polski

Co motywuje zarówno duże, jak i małe firmy do podpisywania tzw. korporacyjnych umów na zakup energii (Corporate Power Purchase Agreement - cPPA) w sektorze energii odnawialnej?

Umowy typu Corporate Power Purchase Agreement są długoterminowymi umowami na zakup energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Początkowo tym rodzajem umów zainteresowane były firmy uważane za liderów innowacji, którzy chcieli wykorzystać swoją siłę nabywczą do wprowadzenia pozytywnych zmian na świecie. Aktualnie grono odbiorców znacząco się poszerzyło, wśród nich są firmy wytwórcze, przemysł energochłonny, instytucje publiczne jak również duże centra handlowe. Nową falę nabywców przyciągnął szereg korzyści jakie dają umowy cPPA wśród, których możemy wymienić: konkurencyjne ceny energii oraz możliwość ich długoterminowego zabezpieczenia, jak również nie mniej ważne spełnienie „celów zielonej energii”.  Obecnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie wśród nabywców przymuszonych koniecznością zabezpieczenia łańcucha dostaw czy też wymaganiami  ze strony klientów, którzy oczekują, iż nabywane przez nich produkty i dobra będą wytwarzane w sposób zrównoważony z wykorzystaniem zielonej energii. European Energy współpracuje zarówno z lokalnymi, jak i międzynarodowymi podmiotami umożliwiając im zawieranie „zielonych” cPPA, które odpowiadają na ich potrzeby biznesowe.

– Aktualnie utrzymuje się trend, zgodnie z którym odnotowujemy wzrost zapytań o umowy PPA od potencjalnych nabywców wkrótce po ogłoszeniu podpisania umowy PPA z podmiotem działającym w sektorze przemysłu w danym regionie. Wspieranie zielonej transformacji za sprawą umów zakupu energii z wiatru i słońca oferuje liczne korzyści zarówno dla dużych, jak i małych firm. Co więcej, umowy cPPA są narzędziem zabezpieczającym przed zmiennością cen energii elektrycznej – mówił Gregor McDonald, Dyrektor ds. Sprzedaży i PPA z European Energy, podczas webinarium „Powering Up the Baltics: PPA Insights and Opportunities”, zorganizowanego przez LevelTen Energy.

Zdaniem ekspertów średnie ceny PPA różnią się znacznie w zależności od kraju, przy czym najniższe ceny dotychczas odnotowano w Szwecji ok. 30 EUR/MWh, w Hiszpanii i Portugalii do 50 EUR/MWh, a w Wielkiej Brytanii do 130 EUR/MWh. Tymczasem większość krajów, takich jak Dania, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Rumunia i Polska, utrzymuje ceny na poziomie 75-100 EUR/MWh. Warto pamiętać, że cPPA są umowami o charakterze prywatnym, a ich ceny są negocjowane bezpośrednio przez nabywcę i sprzedawcę energii, na ostateczną cenę ustaloną w umowach PPA mogą pośrednio wpływać czynniki odgórne, takie jak regulacje na rynku energii elektrycznej, dotacje dla końcowych odbiorców energii i podatki od nadzwyczajnych zysków. Umowa cPPA to przede wszystkim dwustronna umowa pomiędzy producentami i odbiorcami energii elektrycznej. Uwzględnia ona zarówno popyt, jak i podaż na rynku, wskaźniki LCOE/CAPEX dla projektów, kwestie związane z bilansowaniem ryzyka na rynku energii elektrycznej oraz określa, kto bierze to ryzyko na siebie. 

– Rozwijanie, budowa i eksploatacja projektów wymaga czasu, dlatego też dostosowanie się do terminów wymaganych przez nabywców umów cPPA potrzebujących zielonej energii nie zawsze jest wykonalne. Czasami może pojawić się luka między zgłoszeniem zapotrzebowania na zawarcie umowy PPA a faktycznym jej podpisaniem. Jednak zapewnienie szerszej gamy opcji przyłączeń do sieci, zredukowanie liczby przeszkód natury prawnej i politycznej, usprawnienie procesów wydawania pozwoleń i zapewnienie finansowania może przyspieszyć budowę nowych jednostek wytwórczych energii odnawialnej – zauważył Gregor McDonald.

Nowi nabywcy umów PPA to często organizacje zorientowane na konsumenta i realizujące cele ESG, które chcą wnieść swój wkład w osiągnięcie ekologicznej transformacji. Ponadto „zielone” umowy PPA służą jako zabezpieczenie przed wahaniami cen energii elektrycznej, zwłaszcza w przypadku podmiotów, u których energia elektryczna stanowi istotny element procesów produkcyjnych lub procesów świadczenia usług. Umowy PPA postrzegane są jako alternatywa dla rynku hurtowego, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że ceny energii nie ustabilizują się w najbliższej przyszłości, a umowy PPA oferują zabezpieczenie polegające na utrzymaniu stałych cen w perspektywie długoterminowej i dotyczą zazwyczaj umów na 30 do 800 GWh. Przyjmuje się, iż aktualnym standardem europejskim są umowy na 10-15 lat, zdarzają się także kontrakty 20 letnie.

- Polska jest daleko w tyle w porównaniu z krajami UE pod względem redukcji poziomu emisji CO2, co ma negatywny wpływ na konkurencyjność gospodarki. Z tego powodu inwestycje sektora prywatnego mają kluczowe znaczenie dla transformacji w kierunku niższej emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza w energetyce, przemyśle, transporcie i usługach. Umowy cPPA w obszarze energetyki odnawialnej stanowią wsparcie dla biznesu i pomagają utrzymać konkurencyjność biznesową Polski  zarówno w UE jak i na świecie – skomentowała Olga Sypula, country manager European Energy Polska

Patrząc przyszłościowo, dekarbonizacja pozostaje kwestią priorytetową, tym samym pozycjonując umowy typu cPPA jako jedno z kluczowych narzędzi  wspierających realizację inwestycji. Dodatkowo, coraz większą popularność na rynku, szczególnie w przypadku gdy strony są zlokalizowane w różnych krajach, zyskują tzw. wirtualne umowy PPA, czyli umowy finansowe, w których powiązanie między jednostką wytwórczą w obszarze energii odnawialnej, a odbiorcą ma charakter pieniężny, a nie materialny. Zawieranie tradycyjnych umów PPA jest prostsze, nie mniej jednak  z naszego punktu widzenia nie ma znaczącej dysproporcji cen w porównaniu do pozostałych umów tego rodzaju . Dlatego też, dla tych, którzy dążą do 5- przewagi w obszarze ESG, droga, którą warto podążyć jest oczywista – podsumował swoje wystąpienie Gregor McDonald.

Śledź więcej wiadomości i aktualizacji European Energy Polska na LinkedIn European Energy Polska, oraz Front page - European Energy Poland

oprac,e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę