Dobre prognozy Komisji Europejskiej dla mleczarstwa na lata 2020-21

14 października 2020
Dobre prognozy Komisji Europejskiej dla mleczarstwa na lata 2020-21

Skup mleka w UE powinien wzrosnąć w 2020 r. o 1,4%. Tak prognozuje Komisja Europejska i argumentuje to zwiększeniem wydajności mlecznej, korzystnymi warunkami na pastwiskach do lipca oraz przystępnym cenom. Oczekuje się, że pogłowie krów mlecznych zmniejszy się głównie ze względu na zwiększony ubój w drugiej połowie roku.

W 2021 r. produkcja mleka w UE mogłaby wzrosnąć o 0,8% napędzana wzrostem wydajności z jednej strony i dalszym zmniejszeniem stad krów mlecznych z drugiej. Oczekuje się, że po wybuchu epidemii Covid-19 sprzedaż bezpośrednia będzie nadal rosła wraz ze wzrostem popytu na lokalną żywność i krótkimi łańcuchami dostaw.

Konkurencyjne ceny OMP, WMP i masła w UE nadal wspierają eksport z UE. W przypadku wszystkich trzech produktów mleczarskich popyt eksportowy rośnie w 2020 r. osiągając szczególnie wysoki poziom w przypadku OMP (850 tys. ton) i masła (320 tys. ton), wspierając przy tym wzrost produkcji.

Konsumpcja serów w UE nadal pozostaje pod negatywnym wpływem zamykania punktów gastronomicznych, co może skutkować niewielkim spadkiem o 0,2% w 2020 r. Mimo to oczekuje się, że eksport UE wzrośnie o 5% przy dodatnim popycie globalnym, co spowoduje wzrost produkcji o 0,7%. Dalsze dostosowania w usługach gastronomicznych i handlu detalicznym powinny pomóc we wzroście konsumpcji o 0,5% w 2021 r. Wzrost ten, w połączeniu ze wzrostem eksportu UE, powinien doprowadzić do wzrostu produkcji o 0,5%.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Interesuje Cię pożyczka gotówkowa, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Nic dz...

Budowa domu droższa o 58 tys. zł niż rok temu, a do tego 27% Polaków ma problem ...

Do Komisji Europejskiej został formalnie przekazany 14 czerwca br. projekt zmian...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę