aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dobrostan psychiczny rolniczek i rolników

28 listopada 2023
Dobrostan psychiczny rolniczek i rolników

Już 12 grudnia 2023 roku w siedzibie Instytutu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Dobrostan psychiczny rolniczek i rolników – perspektywa producentów rolnych, nauki i biznesu”. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności w ramach inicjatywy Agro Woman.
Zdrowie i dobrostan psychiczny rolniczek i rolników to jeden z elementów rolnictwa zrównoważonego. W rolnictwie sporo mówi się o dobrostanie zwierząt, mało o dobrostanie ludzi. Dobrostan powinien dotyczyć całego ekosystemu. Nieprzewidywalność zarobków, rynku, pogody i plonów, jak również coraz więcej regulacji oraz brak wystarczającego czasu wolnego od pracy wpływają na komfort psychiczny osób pracujących w rolnictwie.
„Celem konferencji jest zaadresowanie tematu dobrostanu psychicznego w środowisku rolniczym, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, oraz pokazanie dobrych praktyk i znalezienie rozwiązań, które mogłyby pomóc wesprzeć środowisko rolnicze w radzeniu sobie z tym problemem. Kobiety, które niejednokrotnie łączą pracę w gospodarstwie z obowiązkami z zakresu życia rodzinnego są bardziej narażone na stres, wypalenie i inne problemy z zakresu zdrowia psychicznego.” – mówi Karolina Tarnawska, Wiceprzewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia.

Wśród zaproszonych prelegentów i panelistów znaleźli się:
• Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności
• Anna Borys, Dyrektorka działu Impact w McDonald’s Polska, Coach
• Anna i Łukasz Haase, właściciele gospodarstwa rolnego
• dr Michał Krysiak, Psychoterapeuta oraz Manager ds. Zrównoważonego Rolnictwa w Bayer
• Carolien Spaans, Radca ds. Rolnictwa w Ambasadzie Holandii w Warszawie
• dr hab. Monika Stanny, Dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk
• Karolina Tarnawska, Wiceprzewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności
• dr Elwira Wilczyńska, Zakład Socjologii Wsi, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk
„Kobiety od wieków stanowią kluczowy element działalności gospodarstw rolnych zarówno w Polsce jak i Europie.

Niestety pomimo znaczącej roli kobiet w rolnictwie, w debacie publicznej i branżowej silnie zakorzeniony jest stereotyp, że gospodarka rolna jest przede wszystkim domeną mężczyzn. W rzeczywistości znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce prowadzona jest przez kobiety – prowadzą one, samodzielnie lub wspólnie, 1/3 gospodarstw w naszym kraju.” – mówi Małgorzata Bojańczyk, dyrektorka Stowarzyszenia.
Udział w wydarzeniu możliwy jest po uprzedniej rejestracji na stronie wydarzenia. Ze względów organizacyjnych liczba miejsc jest ograniczona. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, a patronem głównym Ambasada Holandii w Polsce.
Celem inicjatywy Agro Woman jest uatrakcyjnienie pracy kobiety w rolnictwie, wsparcie jej poprzez edukację merytoryczną z zakresu finansów, zarządzania przedsiębiorstwem, języków obcych oraz rozwój umiejętności miękkich.
Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze zrównoważonego rolnictwa i żywności w Polsce.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Główny Lekarz  Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdro...

Amerykański Bank Eksportu-Importu zatwierdził decyzję o finansowaniu kredytowym ...

Ukraina nie otrzymała powiadomień ze strony polskiej nawet wtedy, gdy strajkując...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę