aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Dobrostan psychiczny rolniczek i rolników

28 listopada 2023
Dobrostan psychiczny rolniczek i rolników

Już 12 grudnia 2023 roku w siedzibie Instytutu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Dobrostan psychiczny rolniczek i rolników – perspektywa producentów rolnych, nauki i biznesu”. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności w ramach inicjatywy Agro Woman.
Zdrowie i dobrostan psychiczny rolniczek i rolników to jeden z elementów rolnictwa zrównoważonego. W rolnictwie sporo mówi się o dobrostanie zwierząt, mało o dobrostanie ludzi. Dobrostan powinien dotyczyć całego ekosystemu. Nieprzewidywalność zarobków, rynku, pogody i plonów, jak również coraz więcej regulacji oraz brak wystarczającego czasu wolnego od pracy wpływają na komfort psychiczny osób pracujących w rolnictwie.
„Celem konferencji jest zaadresowanie tematu dobrostanu psychicznego w środowisku rolniczym, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, oraz pokazanie dobrych praktyk i znalezienie rozwiązań, które mogłyby pomóc wesprzeć środowisko rolnicze w radzeniu sobie z tym problemem. Kobiety, które niejednokrotnie łączą pracę w gospodarstwie z obowiązkami z zakresu życia rodzinnego są bardziej narażone na stres, wypalenie i inne problemy z zakresu zdrowia psychicznego.” – mówi Karolina Tarnawska, Wiceprzewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia.

Wśród zaproszonych prelegentów i panelistów znaleźli się:
• Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności
• Anna Borys, Dyrektorka działu Impact w McDonald’s Polska, Coach
• Anna i Łukasz Haase, właściciele gospodarstwa rolnego
• dr Michał Krysiak, Psychoterapeuta oraz Manager ds. Zrównoważonego Rolnictwa w Bayer
• Carolien Spaans, Radca ds. Rolnictwa w Ambasadzie Holandii w Warszawie
• dr hab. Monika Stanny, Dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk
• Karolina Tarnawska, Wiceprzewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności
• dr Elwira Wilczyńska, Zakład Socjologii Wsi, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk
„Kobiety od wieków stanowią kluczowy element działalności gospodarstw rolnych zarówno w Polsce jak i Europie.

Niestety pomimo znaczącej roli kobiet w rolnictwie, w debacie publicznej i branżowej silnie zakorzeniony jest stereotyp, że gospodarka rolna jest przede wszystkim domeną mężczyzn. W rzeczywistości znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce prowadzona jest przez kobiety – prowadzą one, samodzielnie lub wspólnie, 1/3 gospodarstw w naszym kraju.” – mówi Małgorzata Bojańczyk, dyrektorka Stowarzyszenia.
Udział w wydarzeniu możliwy jest po uprzedniej rejestracji na stronie wydarzenia. Ze względów organizacyjnych liczba miejsc jest ograniczona. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, a patronem głównym Ambasada Holandii w Polsce.
Celem inicjatywy Agro Woman jest uatrakcyjnienie pracy kobiety w rolnictwie, wsparcie jej poprzez edukację merytoryczną z zakresu finansów, zarządzania przedsiębiorstwem, języków obcych oraz rozwój umiejętności miękkich.
Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze zrównoważonego rolnictwa i żywności w Polsce.

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę