aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dodatkowe 150 mln zł na pożyczki dla przedsiębiorców

13 maja 2020
Dodatkowe 150 mln zł na pożyczki dla przedsiębiorców

Będzie więcej pieniędzy na pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój (POIR), które są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tego rozwiązania, dlatego Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zdecydowało o zwiększeniu puli środków, o jedną trzecią, do kwoty 550 mln zł.

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiły specjalne pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z koronawirusem. Na program przeznaczono 400 mln zł. O nieoprocentowane pożyczki mogą ubiegać się mikro- małe i średnie przedsiębiorstwa.
 
- Zainteresowanie pożyczkami jest ogromne, dlatego zwiększamy ich budżet o ponad jedną trzecią i teraz dorzucamy kolejne 150 milionów złotych z programu Inteligentny Rozwój.  Zapewniam, że nie jest to nasze ostatnie słowo. W razie potrzeby możemy jeszcze zwiększyć pulę – zapowiada Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
 
Pożyczek udzielają instytucje współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W ciągu kilku dni od uruchomienia programu, z powodu ogromnego zainteresowania pożyczką płynnościową POIR, niektórzy pośrednicy finansowi chwilowo zawiesili przyjmowanie wniosków.
 
- Z ostatnich danych wynika, że w ciągu kilku dni pośrednicy otrzymali wnioski na kwotę, która kilkukrotnie przekroczyła środki przyznane im na ten cel – wyjaśnia Paweł Chorąży: dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK i dodaje – dodatkowe 150 mln zł to wsparcie oczekiwane przez sektor MŚP, kolejne środki wkrótce będą dostępne.
 
 
Pożyczek płynnościowych udzielają instytucje finansujące, których lista jest aktualizowana na stronie BGK: https://www.bgk.pl/pakietpomocy/pozyczki-plynnosciowe-poir/
 
Pieniądze z pożyczki można przeznaczyć na bieżącą działalność, na przykład na pensje, raty leasingowe, opłaty za towar i paliwo. Pożyczka jest połączona z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania, więc przedsiębiorca spłaca wyłącznie kapitał. Dotacja jest udzielana równolegle z podpisem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Inne udogodnienia to półroczna karencja w spłacie, możliwe dwumiesięczne wakacje kredytowe oraz brak wymogu wkładu własnego.Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie i Londynie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

 

 

Biuro prasowe Banku Gospodarstwa Krajowego


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę