informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dokarmianie dolistne zbóż

15 czerwca 2018
Dokarmianie dolistne zbóż

Newralgicznym momentem w rozwoju zbóż jest faza liścia flagowego i początek kłoszenia. Odżywienie plantacji w tym momencie bezpośrednio przekłada się na wysokość plonu, przede wszystkim na masę tysiąca ziaren i podniesienie parametrów handlowych.

Dokarmianie zbóż w początkowym okresie strzelania w źdźbło ma na celu intensyfikację przyrostu biomasy oraz stworzenie warunków do dobrego rozwoju liścia flagowego, który wyrasta z najwyższego węzła (bezpośrednio pod ostatnim odcinkiem źdźbła) w końcowej fazie strzelania w źdźbło (BBCH 37). Odpowiednia wielkość i dobra kondycja (zdrowotność) liścia flagowego w zasadniczy sposób rzutuje na wielkość plonu. Gdy liść flagowy jest rozwinięty (BBCH 39) ustala się ostateczna liczba kłosków i kwiatów w kłosie, tj. liczba potencjalnych ziarniaków w kłosie. W tym okresie zaczyna się intensywny wzrost źdźbła – ważny proces, którego prawidłowy przebieg decyduje o wielkości plonu. Zahamowanie wzrostu źdźbeł (mała ich masa), skutkuje wprost niższym plonowaniem. Liczba ziarniaków w kłosie zależy od liczby kłosków i płodnych kwiatków na początku kwitnienia. Ilość płodnych kwiatków zależy od odżywienia roślin azotem i zaopatrzenia w węglowodany, a także od prawidłowej gospodarki wodnej w roślinie. Proces odrzucania kwiatków i kłosków w kłosie rozpoczyna się już w końcu fazy strzelania w źdźbło, a intensyfikacji ulega w fazie kłoszenia i kwitnienia. Początek fazy kwitnienia (BBCH 61) to termin zabiegów ochronnych dla zabezpieczenia kłosa.

Od początku dojrzałości mlecznej ziarniaka do dojrzałości pełnej (BBCH 73–89) finalizuje się proces tworzenia plonu ziarna – faza nalewania ziarna. Istotnie oddziałują na ten proces: poziom odżywienia roślin azotem, temperatura powietrza i wilgotność gleby oraz zdrowotność łanu. Dobre zaopatrzenie w azot oraz zdrowotność łanu warunkują odpowiednią wielkość powierzchni asymilacyjnej roślin i długość okresu asymilacji (dobra kondycja liścia flagowego). Azot zawarty jest w częściach wegetatywnych rośliny uczestniczących w procesie fotosyntezy (asymilacji dwutlenku węgla). Wysoka temperatura oraz susza przyspieszają tempo destrukcji chlorofilu, a tym samym zmniejszają ilość asymilatów docierających do ziarniaków. Proces kształtowania plonu ziarna jest wypadkową odżywienia i kondycji roślin we wcześniejszych fazach rozwojowych. Aby rośliny mogły efektywnie wykorzystać dostarczony i pobrany azot, potrzebne jest dobre odżywienie roślin fosforem, potasem, magnezem, siarką i mikroelementami, czyli zgromadzenie ich w częściach wegetatywnych na odpowiednim poziomie. Zatem oprócz standardowej ochrony w fazie w pełni rozwiniętego liścia flagowego, przed kłoszeniem celowe jest zastosowanie dolistnych nawozów zawierających odpowiednie zestawy mikro i makroelementów. Wesprą one rośliny zbóż w przemianach azotu oraz pokryją zapotrzebowanie na składniki pokarmowe w fazie kłoszenia.

Oferta nawozów dolistnych na polskim rynku jest coraz bogatsza i zawiera szeroką gamę różnorodnych preparatów. Który z nich wybrać? W przypadku dokarmiania dolistnego bardzo istotna jest nie tylko zawartość poszczególnych składników pokarmowych, ale przede wszystkim forma, w jakiej są one podawane roślinom. Korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów w formie chelatów. Trzeba jednak pamiętać, że chelat chelatowi nierówny. Należy dokładnie zapoznać się z informacjami o przeznaczeniu nawozu oraz – co bardzo ważne – o stopniu schelatowania zawartych w nim mikroelementów. Im wyższy stopień schelatowania, tym wyższa efektywność odżywiania rośliny. Przykładem nawozu o 100% schelatowaniu mikroelementów jest Plonvit Opty. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań pierwiastki zawarte w preparacie rozprowadzane są w organizmie rośliny jako produkty własnego metabolizmu, produkty fotosyntezy i zostają bardzo szybko wchłonięte, eliminując ryzyko zmycia przez deszcz. Składniki transportowane są nie tylko przez ksylem, ale i floem. Dzięki temu ich transport odbywa się w dwóch kierunkach.

Dla producentów zbóż wyzwaniem jest wybór preparatu, który zapewni kompleksowe i optymalne odżywienie plantacji. Należy wybierać produkty, które nie tylko zawierają zestaw niezbędnych składników pokarmowych, ale takie, których formulacja zapewnia maksymalne ich wykorzystanie.  Warunki te spełniają nawozy o pełnym schelatowaniu zawartych w nich mikroelementów. Warto rozważyć ich zakup.

 

Anna Rogowska – na podst. „Poradnika – zboża”


POWIĄZANE

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 21.02.2019 światowa prod...

Podwyżki cen paliw na stacjach są coraz bardziej zauważalne. Najbliższe dni nie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę