Targi_china_210519-750

Dolnośląskie/ WFOŚiGW przekaże w tym roku 160 mln zł na ochronę środowiska

27 lutego 2018
Dolnośląskie/ WFOŚiGW przekaże w tym roku 160 mln zł na ochronę środowiska

Ponad 160 mln zł przekaże w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na ochronę środowiska. Pieniądze zostaną przeznaczone na walkę ze smogiem, budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków oraz wsparcie gospodarki odpadami.

O planowanych w tym roku wydatkach na ochronę środowiska poinformowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej. Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu chce w tym roku wydać na proekologiczne inwestycje łącznie 160 mln zł, w tym 110 mln zł to pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach, a 50 mln zł to bezzwrotne dotacje.

„Największa część finansowej oferty WFOŚiGW we Wrocławiu w tym roku zostanie wypłacona na walkę ze smogiem i niską emisją” - powiedział Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW. Kasztelowicz przypomniał, że od ubiegłego roku kierowana przez niego instytucja realizuje program antysmogowy, w ramach którego przeznaczono 50 mln zł złotych na likwidację około 10 tys. kotłów węglowych.

Prezes poinformował, że WFOŚiGW we Wrocławiu będzie uczestniczył w ogólnopolskim programie termomodernizacyjnym, przygotowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. WFOŚiGW we Wrocławiu na edukację związaną z walką ze smogiem chce przeznaczyć w tym roku 2,5 mln zł.

Wspierane będą również projekty dotyczące elektromobilności i ekologicznego budownictwa. Planowane jest także uruchomienie programu pomocowego dla mieszkańców terenów, na których występują okresowe niedobory wody pitnej. „Preferencyjne wsparcie finansowe ma zostać udzielone dla najbardziej poszkodowanych przez suszę samorządów na budowę studni, ujęć wody czy nowych wodociągów” - poinformował rzecznik WFOŚiGW we Wrocławiu Robert Borkacki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podsumowano również ubiegłoroczne projekty realizowane dzięki wsparciu funduszu. „Dzięki naszej pomocy finansowej na Dolnym Śląsku zostało wybudowanych łącznie 145 km kanalizacji i wodociągów” - powiedział wiceprezes funduszu Bartłomiej Wiązowski.

Fundusz w ubiegłym roku obsługiwał 82 projekty dotyczące ochrony powietrza atmosferycznego i klimatu. To m.in. budowa Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. Na 35 dachach wieżowców w stolicy Dolnego Śląska zamontowano blisko 3 tys. paneli słonecznych.

 

Piotr Doczekalski, Sonia Sobczyk (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 24 czerwca 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoj...

O eDWIN, czyli systemie wsparcia monitorowania agrofagów, stacjach meteo, działc...

Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę