aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Domowy układ zasilania rezerwowego - niezawodny agregat prądotwórczy z automatyką

22 grudnia 2020
Domowy układ zasilania rezerwowego - niezawodny agregat prądotwórczy z automatyką

Wyposażenie domu rodzinnego w bezobsługowy układ rezerwowego zasilania z automatyką podłączoną do sieci elektrycznej zapewnia stałe zasilanie domowych odbiorników bez względu na niekontrolowane przerwy w dostawach energii elektrycznej.


Dziś praktycznie wszystkie domowe urządzenia, jak piec C.O. z elektroniką, oświetlenie, lodówka i pozostały sprzęt RTV AGD, system alarmowy, brama wjazdowa, a przede wszystkim coraz bardziej powszechny i liczny sprzęt elektroniczny wymagają stałego zasilania prądem najwyższej jakości. Stały dopływ energii elektrycznej w domu stał się wręcz nieodzowny szczególnie w aktualnej sytuacji epidemicznej, gdy wszyscy spędzają w domu więcej czasu, uczniowie i studenci kształcą się w systemie online, a spora część dorosłych wykonuje pracę zdalną w warunkach home office. Tymczasem przerwy w dostawach energii elektrycznej zdarzają się o każdej porze roku, bowiem mogą one wynikać z awarii sieci energetycznej, planowych przeglądów, napraw i konserwacji, jak i być skutkiem poprawnego działania systemów zabezpieczeń wyłączających dopływ energii elektrycznej w przypadkach zagrożeń pożarem czy porażeniem prądem oraz wskutek warunków atmosferycznych.

Najłatwiejszym i jednocześnie najszybszym w instalacji oraz niezawodnym w działaniu rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy współpracujący z nowoczesnym panelem automatyki podłączonej do sieci elektrycznej budynku, czyli niezależny układ zasilania rezerwowego. Kluczową korzyścią takiej domowej mini elektrowni jest bezobsługowość. Jedyną czynnością do wykonania jest uzupełnienie paliwa w agregacie.

Rozważając instalację rezerwowego zasilania za pomocą agregatu prądotwórczego, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na moc i stabilizację napięcia. Moc wybranego generatora musi być większa od sumy mocy wszystkich odbiorników, które mają być podłączone do agregatu. W tym celu można posłużyć się miernikiem elektrycznym, ale ponieważ każdy odbiornik ma inny prąd rozruchowy, najlepiej poradzić się Autoryzowanego Sprzedawcy. Dla zasilanych odbiorników istotny jest także system stabilizacji napięcia. Odbiorniki indukcyjne (np. lodówka, zamrażarka, elektronarzędzia, klimatyzatory, itp.) i elektroniczne - bardzo czułe na jakość prądu, na przykład sterowniki pieców C.O, komputery i laptopy, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, sprzęt Hi-Fi - powinny być podłączane do agregatów gwarantujących stabilne parametry częstotliwości i napięcia.

 

Jakość napięcia zasilania wydłuża żywotność odbiorników

Jakość dostarczanej do odbiorników energii elektrycznej decyduje o ich wydajności i żywotności. Szczególnie wrażliwe na jakość prądu są coraz bardziej liczne urządzenia elektroniczne. O jakości prądu decyduje odpowiednia wartość oraz częstotliwość napięcia zasilającego. Wzrost częstotliwości ma wpływ na straty i trwałość zasilanych odbiorników, natomiast jej spadek - na wydajność. Ponieważ częstotliwość napięcia rośnie lub spada wraz ze wzrostem lub spadkiem prędkości obrotowej silnika, do zasilania odbiorników domowych, a głównie elektronicznych, rekomendowane są agregaty prądotwórcze wyposażone w inwerterową stabilizację napięcia.
- Podczas generowania energii elektrycznej przez prądnicę oraz w trakcie zasilania odbiorników pojawiają się wahania napięcia, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie odbiorników, zwłaszcza czułego sprzętu elektronicznego. Spadki napięcia poniżej wartości znamionowych powodują wzrost generowanego prądu, a skutków zbyt dużych wartości natężenia prądu jest wiele, na przykład „palenie się” odbiorników, w silnikach synchronicznych – kołysanie wirnika, niekorzystne dla silnika momenty obrotowe, nierówna praca odbiornika, zakłócenia pracy styczników i przekaźników powodujące wyłączenie odbiornika czy efekt migotania światła. Najgorszym przypadkiem jest trwałe uszkodzenie odbiornika. Wszystkie powyższe skutki generują dodatkowe, często wysokie koszty napraw, dlatego najbezpieczniejszym dla wszystkich odbiorników rozwiązaniem jest inwerter. Przykładem niezawodnych i bezpiecznych dla odbiorników agregatów inwerterowych są urządzenia Honda z rodziny EU przeznaczone przede wszystkim do zasilania czułych na jakość prądu odbiorników elektronicznych. wyjaśnia Sebastian Brzozowski, Menadżer Produktu - Agregaty Prądotwórcze w Aries Power Equipment – Generalnym Dystrybutorze Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Inwerter to prądnica o innowacyjnej budowie, która jest obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie systemem stabilizacji napięcia. Działając niezależnie od obrotów silnika agregatu, bardzo szybko reaguje na częste zmiany obciążenia, podczas których idealnie utrzymuje znamionowe wartości napięcia i częstotliwości. Największą zaletą inwertera jest jakość generowanego prądu wyjściowego, który jest lepszej jakości niż ten pochodzący z gniazda. W efekcie, odbiorniki zasilane agregatami inwerterowymi działają z rzeczywistą mocą, a ich żywotność jest znacznie wydłużona, co w konsekwencji oznacza obniżenie kosztów eksploatacji i serwisowania agregatu oraz zasilanych odbiorników.

Rezerwowe zasilanie z panelem automatyki

Układ zasilania rezerwowego „agregat prądotwórczy - panel automatyki” zapewnia stałe zasilanie podłączonych odbiorników. Panel automatykimonitoruje parametry elektryczne sieci elektroenergetycznej i w przypadku wykrycia zaniku napięcia w sieci włącza agregat i wyłącza go podczas powrotu zasilania. W opcji dodatkowej możliwe jest również uruchomienie systemu powiadomień SMS-owych o pracy automatyki. Praktyczną wygodą jest możliwość odłączenia agregatu i przeniesienia go w miejsce, w którym w danym momencie jest potrzebny. Wówczas automatyka pozostaje w trybie manualnym.

Do tego typu systemu zasilania rezerwowego przeznaczone są generatory z automatycznym startem i współpracujące z nowoczesnym panelem automatyki podłączonym do sieci energetycznej, np. jednofazowy agregat Honda EU70i S AUTO wyposażony w inwerterową stabilizację napięcia i częstotliwości. Jego pojemny zbiornik na paliwo zapewnia w trybie ekonomicznym ponad 12h działania agregatu i tym samym minimalizuje zakres obsługi agregatu oraz układu zasilania rezerwowego. Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych agregatów prądotwórczych Honda i jako jedyny na świecie agregat o mocy do 10 kW posiada elektroniczny wtrysk paliwa, który udoskonala jakość działania zespołu „silnik-prądnica”, zapewnia oszczędne zużycie paliwa oraz niski poziom emisji spalin. Moc maksymalna agregatu 7 kW zapewnia pokonanie prądów rozruchu, które pojawiają się podczas uruchamiania odbiorników domowego użytku.

Agregat Honda EU70i S AUTO w układzie zasilania rezerwowego jest standardowo połączony z nowoczesnym panelem automatyki za pomocą 10-metrowego kabla sterowniczego, a cały system jest praktycznie bezobsługowy. Na przejrzystym ekranie panelu podawane są wszystkie ważne informacje ułatwiające monitorowanie funkcjonowania zasilania rezerwowego, np.: napięcie sieci, częstotliwość prądu z agregatu, napięcie akumulatora, brak napięcia agregatu, liczba przepracowanych motogodzin, dane o braku ładowania akumulatora, załączenie stycznika agregatowego czy sieciowego.
- Przystępując do instalacji układu zasilania rezerwowego z agregatem prądotwórczym i panelem automatyki należy dopilnować, by podłączenie agregatu do instalacji budynku było zgodne z przepisami zasilania rezerwowego i podłączania do sieci. Podłączenie musi być wykonane wyłącznie przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, ponieważ niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować niebezpieczne dla życia zwrotne przepięcie z siecią. Należy również przygotować dla agregatu odpowiednie pomieszczenie z czerpnią, wyrzutem powietrza i systemem odprowadzania spalin, co najlepiej jest uprzednio skonsultować z kominiarzem. – radzi Sebastian Brzozowski.

Agregaty domowego użytku

Do zasilania rezerwowego w domu jednorodzinnym w przypadku awarii sieci energetycznej można również zastosować jednofazowe agregaty prądotwórcze z inwerterową stabilizacją napięcia i częstotliwości o mocy maksymalnej 3 kW. Agregaty te zasilą większość odbiorników codziennego użytku będących na wyposażeniu domu, choć w przypadku zastosowania agregatu mniejszej mocy niż EU70i S (7kW), musimy ograniczyć liczbę odbiorników, które chcemy zasilać w tym samym czasie. Jednofazowe, przenośne generatory prądu, jak Honda EU 22i (2 kW) i Honda EU 30i S (3 kW) zapewnią normalne funkcjonowanie życia rodzinnego, bezpiecznie zasilą sprzęt elektroniczny, wyposażenie home office, a także standardowe jednofazowe elektronarzędzia do majsterkowania oraz większość profesjonalnych elektronarzędzi wykorzystywanych podczas prac remontowo-budowlanych.

www.mojahonda.pl

 


Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn.


Od wielu lat HONDA znajduje się w światowej czołówce najlepszych marek. W najnowszym rankingu „Best Global Brands 2019” (Najlepsze Marki Świata), Honda zajmuje 29. pozycję. Marka Honda jest również od lat doceniana za stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Koncern stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w celu zachowania czystego powietrza i efektywnego wykorzystywania zasobów. Koncern Honda, idąc z duchem potrzeb nowoczesnego świata, rozwija m. in. ekologiczną technikę w ogrodzie proponując nowe urządzenia bateryjne oraz przyjazne dla otoczenia, wyciszone urządzenia spalinowe o ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin.


Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, kosiarki akumulatorowe IZYON, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz karczownice do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe. Jako firma z kapitałem japońskim jest również wyłącznym dystrybutorem maszyn i urządzeń japońskich producentów Kubota, Mikasa, OREC, Daishin, Matsusaka i Airman. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce.

www.mojahonda.plBiuro prasowe Aries Power Equipment / Honda


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i K...

Chińska firma ogłosiła, że najnowsza wersja systemu operacyjnego Harmony o rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę