aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Dostaniecie dodatkowe wsparcie, ale po 2026 roku

19 grudnia 2022
Dostaniecie dodatkowe wsparcie, ale po 2026 roku

W Unii Europejskiej powstanie Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF) na rzecz zwalczania ubóstwa energetycznego i mobilności. Pieniądze z Funduszu będą wspierać gospodarstwa domowe i mikroprzedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji. Na wniosek Parlamentu SCF zostanie uruchomiony w 2026 r.

◉ UE udąstępni fundusze w wysokości 86,7 mld EUR na pomoc najbardziej potrzebującym Europejczykom

◉ Powstaną Krajowe „plany społeczne na rzecz klimatu” w celu rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego i transportowego

◉ Fundusz będzie dodatkowym wsparciem na Inwestycje w efektywność energetyczną, dekarbonizację, zrównoważony transport

W sobotę wieczorem Parlament Europejski i Rada Europejska osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie utworzenia nowego funduszu, który ma pomóc obywatelom w trudnej sytuacji, które są najbardziej dotknięte tkzw. ubóstwem energetycznym i transportowym.

Negocjatorzy zgodzili się na powołanie Społecznego Funduszu Klimatycznego (SCF) na rzecz zagrożonych gospodarstw domowych, mikroprzedsiębiorstw i użytkowników transportu, którzy są szczególnie dotknięci ubóstwem energetycznym i transportowym. Tylko ci beneficjenci otrzymają środki finnsowe, którzy przestrzegają zasady „nie wyrządzać znaczącej szkody” i mają na celu zmniejszenie uzależnienia od paliw kopalnych.

Skoncentrowanie się na zwalczaniu ubóstwa energetycznego i transportowego

Kraje UE będą musiały przedłożyć „Plany na rzecz klimatu społecznego”, po konsultacji z władzami lokalnymi i regionalnymi, partnerami gospodarczymi i społecznymi oraz społeczeństwem obywatelskim, które obejmą dwa rodzaje inicjatyw.

Po pierwsze, Fundusz sfinansuje tymczasowe bezpośrednie wsparcie dochodów w celu przeciwdziałania wzrostowi cen paliw w transporcie drogowym i opałowym – z limitem do 37,5% całkowitych szacunkowych kosztów każdego planu krajowego.

Obejmie również długoterminowe inwestycje strukturalne, w tym renowację budynków, rozwiązania w zakresie dekarbonizacji i integracji energii odnawialnej, zakupy i infrastrukturę dla pojazdów bezemisyjnych i niskoemisyjnych, a także korzystanie z transportu publicznego i usług współdzielonej mobilności.

Harmonogram i finansowanie

Na wniosek Parlamentu SCF zostanie uruchomiony w 2026 r., rok przed rozszerzeniem systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) na budynki i transport drogowy (tzw. „ETS II”). W przypadku wyjątkowo wysokich cen energii przedłużenie ETS może zostać przesunięte o rok.

Na początek fundusz będzie finansowany z wpływów uzyskanych ze sprzedaży na aukcjach 50 mln uprawnień ETS (szacowanych na ok. 4 mld euro). Po wejściu w życie rozszerzenia ETS SCF będzie finansowany ze sprzedaży na aukcji uprawnień ETS II do kwoty 65 mld euro, przy czym dodatkowe 25% zostanie pokryte z zasobów krajowych (co daje szacunkową łączną kwotę 86,7 mld euro).

W poniedziałek 19 grudnia 2022 r. o godz. 10.30 czasu środkowoeuropejskiego odbędzie się internetowa konferencja prasowa z negocjacjami PE w sprawie wyników tymczasowych umów ETS i SCF.

Podczas debaty współsprawozdawcy powiedzieli:

Współsprawozdawczyni Esther de LANGE (EPP, Holandia) powiedziała: „Dzięki tej umowie chcemy zapewnić wszystkim sprawiedliwą transformację energetyczną. Społeczny Fundusz Klimatyczny pomoże zagrożonym gospodarstwom domowym w transformacji energetycznej, na przykład poprzez bony izolacyjne lub przejście na bardziej ekologiczne opcje transportu. Dla Parlamentu ważne było, aby fundusz nie był czekiem in blanco dla państw członkowskich. Bardzo się cieszę, że udało nam się zapewnić, że pieniądze trafią do najsłabszych na odpowiednich warunkach”.

Współsprawozdawca David CASA (PPE, MT) powiedział: „Dzięki porozumieniu w sprawie Społecznego Funduszu Klimatycznego jesteśmy jak najbliżej zapewnienia, że transformacja klimatyczna będzie bardziej sprawiedliwa i bardziej sprzyjająca włączeniu społecznemu. W przygotowaniu są miliardy państwom członkowskim, aby inwestowały w zaspokojenie potrzeb energetycznych milionów gospodarstw domowych i małych firm. Ma to pozytywny wpływ na nasze potrzeby energetyczne, klimat i naszych obywateli”.

Następne kroki

Parlament i Rada będą musiały formalnie zatwierdzić umowę, zanim wejdzie ona w życie.

Tło

Społeczny Fundusz Klimatyczny jest częścią pakietu „Fit for 55 in 2030” , czyli unijnego planu redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. zgodnie z europejskim prawem klimatycznym . umowy z rządami UE w sprawie CBAM , samochodów CO2 , LULUCF , Effort Sharing i lotnictwa ETS .

redakcja ppr.pl; źródło: PE


POWIĄZANE

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...

W zależności od branży, zawodu i konkretnej firmy, podczas aplikacji możesz się ...

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę