Adama_15.03.2020
Azoty_16.03.2020

Drobiarski stan wyjątkowy w Chinach!

19 lutego 2020
Drobiarski stan wyjątkowy w Chinach!

W związku z epidemią koronawirusa w Chinach na świecie wzrosły ceny produktów drobiarskich, co ma związek ze wzrostem popytu w Kraju Środka oraz drastycznym wzrostem cen hurtowych drobiu w Chinach.

Jak już informowaliśmy wielu eksporterem opłaca się zmniejszać dostawy na inne rynki ze względu na rosnącą asymetrię cen. Mechanizm stojący za zwiększającym się chińskim popytem opiera się na zaburzeniach w produkcji drobiu w Chinach oraz na problemach z dostawami  jednodniowych piskląt. Co więcej, wielu wielkich chińskich producentów zostało wyłączonych z produkcji ze względu na lokalizacje ferm i zakładów w strefach zamkniętych.

Niestety, koronawirus doprowadził także do zakłóceń w dostawach mięsa drobiowego do Chin. Tutaj problemy polegają na braku miejsca w chińskich portach. Po wyładunku ze statków, kontenery z mięsem mrożonym muszą czekać na odbiór na specjalnych stanowiskach z dostępem do elektryczności.

Tych stanowisk zaczyna brakować. Powody są dwa. Pierwszy to zakłócenia logistyczne skutkujące opóźnionym odbiorem towarów, a drugi to zarządzenie chińskich władz związane z epidemią koronawirusa (ustalono, że pierwszeństwo przed innymi towarami mają dostawy leków oraz wieprzowiny).

Opisana sytuacja skutkuje tym, że – zgodnie z raportami światowych mediów – wiele kontenerów z drobiowym mięsem mrożonym dostarczanym do Chin uległo zepsuciu. Obecnie, aby uniknąć strat statki z drobiem są przekierowywane do portów w Hongkongu, w Korei Południowej, na Tajwanie oraz w Wietnamie. Analitycy obawiają się, że jeśli sytuacja w Chinach się nie ustabilizuje handel z krajami „przechowującymi” dostawy do Chin także może być utrudniony. Wszystkie opisane powyżej problemy nie umknęły uwadze chińskich władz.

W ostatnią sobotę (15 lutego 2020) ogłoszono, że władze lokalne zastosują zwolnienia podatkowe wobec chińskich firm drobiarskich, a także udzielą producentom wszelkiej pomocy transportowej, wynegocjują z bankami zawieszenie spłat kredytów, a nawet wspomogą drobiarstwo finansowo.

Deklaracje władz oprócz producentów mięsa i jaj dotyczą także producentów mleka.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Pionierskie rozwiązanie, jakim jest Platforma Żywnościowa, stwarza nowe możliwoś...

Ubezpieczonemu rodzicowi, który sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem – w związ...

Od 18 lat nieprzerwalnie organizowane jest Międzynarodowe Forum Spółdzielczości ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę