aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Drobiarstwo i zagranica

31 marca 2023
Drobiarstwo i zagranica

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) przedstawia cyklicznie najważnieijsze wydarzenia oraz rynkowe informacje dotyczące szeroko rozumianej branży drobiarskiej w kraju i na świecie. Poniżej przedstawiamy najnowsze z nich.


Podwyżki cen drobiu i jaj w ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie gdzie obowiązują urzędowe limity wzrostu cen zgodziły się na 13 procentową podwyżkę cen produktów drobiarskich. Wcześniej powołano panel eksperci, który orzekł, że usprawiedliwione podwyżki cen produktów drobiarskich (w odniesieniu przede wszystkim do kosztów pasz i energii) powinny wynieść między 13 a 20 procent. Decyzja władz ZEA spowoduje poprawę opłacalności eksportu do tego kraju.

Tyson zamyka dwa zakłady drobiarskie w USA

Tyson Foods, jeden z największych producentów mięsa drobiowego w Stanach Zjednoczonych zamyka dwa zakłady drobiarskie. Pracę straci niemal 1700 osób, a zamknięcia zakładów mają zostać sfinalizowane do 12 maja tego roku. Drastyczne ruchy Tyson Foods tłumaczy chęcią poprawy wyników ekonomicznych przedsiębiorstwa oraz koniecznością zwiększenia wydajności pozostałych zakładów z portfolio korporacji. Dla Tysona pracuje w USA 124 tys. osób. Oprócz dywizji mięsa drobiowego przedsiębiorstwo ma także wiele innych obszarów biznesowych.

Ruchy dokonywane przez Tyson Foods szczególnie ciekawie wyglądają z polskiej perspektywy. Wielkie polskie integracje drobiarskie ciągle są bowiem w fazie zwiększania produkcji. Decyzje podjęte kilka lat temu dotyczące wolumenów produkcyjnych są konsekwentnie realizowane bez oglądania się na krótkoterminowe oraz średnioterminowe trendy. Wygląda to trochę tak jakby Amerykanie zarządzali przedsiębiorstwami drobiarskimi bardziej aktywnie, a Polacy bardziej pasywnie. Czas pokaże, która strategia okaże się strategią wygrywającą.

 

Azja – obiecujący rynek dla mięsa drobiowego

W ciągu najbliższych ośmiu lat konsumpcja mięsa drobiowego w Azji skoczy o około 16 procent, co oznacza dodatkowe zapotrzebowanie z tamtego regionu na mięso drobiowe w wysokości 21 milionów ton – donosi WATTPoultry. Wzrost zapotrzebowania na mięso drobiowe w Azji oparte będzie na kilku podstawach. Po pierwsze prognozy demograficzne dla tamtego regionu są bardzo pomyślne. Po drugie w najbliższych latach ma także rosnąć zamożność tamtejszych społeczeństw. Po trzecie coraz więcej ludzi mieszkających na kontynencie azjatyckim przeprowadzi się do miast i będzie korzystało z miejskich systemów zaopatrzenia. Po trzecie, Azja będzie zbliżała się modelem konsumpcji do bardziej zamożnych regionów świata, co spowoduje, że wzrośnie statystyczne spożycie na mieszkańca.

Niekończące się dyskusje o szczepieniu przeciw HPAI

Amerykański Departament Rolnictwa rozpoczął prace nad oceną zasadności wprowadzenia powszechnych szczepień drobiu przeciwko HPAI. Testowane są cztery szczepionki. Ważniejsze jednak od wyników testów skuteczności preparatów weterynaryjnych są dyskusje z branżą drobiarską. Amerykańskie stowarzyszenia producentów sprzeciwiają się powszechności szczepień, a nawet ich dopuszczalności ze względu na obawy o zakaz eksportu do krajów, które szczepień nie akceptują. Mimo, że publiczne konsultacje dotyczące sczepień trwają już dłuższy czas nie wydaje się by jakiekolwiek konkluzje zostały osiągnięte w przewidywalnej przyszłości. Z jednej bowiem strony wskazuje się na niszczycielską siłę HPAI (w tym sezonie 60 mln ptaków w USA), a z drugiej strony na ograniczoną skuteczność działania szczepionek.

…tymczasem Holandia zgodziła się na testy szczepionek

Holenderski minister rolnictwa poinformował tamtejszy parlament, że tego lata Uniwersytet z Wageningen będzie testował dwie szczepionki przeciw HPAI, które w laboratoryjnych warunkach dawały bardzo obiecujące rezultaty w warunkach profesjonalnej fermy drobiu. Szczepienia będą weryfikowane na jednej bądź dwóch fermach. Nie jest jasne czy oficjalne testy ministerstwa rolnictwa są równoznaczne z decyzją dotyczącą dopuszczenia szczepień w Holandii.

oprac. ppr.pl na podst. źródło: KIPDiP


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę