A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Drobiarstwo w RPA zaczyna się odbudowywać?

30 grudnia 2019
Drobiarstwo w RPA zaczyna się odbudowywać?

Republika Południowej Afryki jest jednym z najbardziej obiecujących kierunków dla eksportu mięsa drobiowego z Polski. Przed wybuchem grypy ptaków w Europie, w 2016 roku, RPA było największym  importerem ze Starego Kontynentu. Niestety, zamknięcie tego rynku skutecznie odcięło dostawy drobiu z  Polski.

Obecnie dostawy z Europy i Polski znów docierają do RPA jednak w znacząco mniejszym wymiarze niż  przed grypą ptaków. Powodem takiego stanu rzeczy jest konkurencja ze strony Brazylii oraz USA, które to  państwa skorzystały na problemach krajów europejskich.

Co więcej, w siłę rosną także lokalni producenci. Od kilku lat mieli oni wyjątkowo złą passę. Drobiarstwo w Republice Południowej Afryki było jedynym na świecie, które ograniczało produkcję, masowo zamykało fermy oraz zwalniało tysiące pracowników.

Głównym powodem były – zdaniem lokalnych stowarzyszeń – dumpingowe ceny drobiu przypływającego do RPA z Europy, USA i Brazylii. Niemniej, RPA ucierpiało także na wyjątkowo ostrym przebiegu grypy ptaków i  likwidacji zakażonych stad, na trudnościach w dostawach pasz dla drobiu, które wywindowały lokalne ceny oraz na  problemach z bakteriami listeria, które ograniczyły lokalną konsumpcję drobiu.

Od kilku miesięcy  drobiarstwo w RPA rozwija się jednak bez tych ograniczeń i ma coraz większy udział w zaspokajaniu  miejscowego popytu. Analitycy spodziewają się, że jeśli sytuacja ta będzie dalej rozwijała się pozytywnie ucierpieć mogą eksporterzy drobiu do RPA.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Lato. Oczekiwana i ulubiona przez większość ludzi pora urlopów, wyjazdów na łono...

Firma INNVIGO, która przez 8 lat zdobyła znaczącą pozycję na polskim rynku środk...

Gobarto Hodowca zorganizowało lot balonem dla laureatów nagrody specjalnej w ram...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę