Drobiarstwo w RPA zaczyna się odbudowywać?

30 grudnia 2019
Drobiarstwo w RPA zaczyna się odbudowywać?

Republika Południowej Afryki jest jednym z najbardziej obiecujących kierunków dla eksportu mięsa drobiowego z Polski. Przed wybuchem grypy ptaków w Europie, w 2016 roku, RPA było największym  importerem ze Starego Kontynentu. Niestety, zamknięcie tego rynku skutecznie odcięło dostawy drobiu z  Polski.

Obecnie dostawy z Europy i Polski znów docierają do RPA jednak w znacząco mniejszym wymiarze niż  przed grypą ptaków. Powodem takiego stanu rzeczy jest konkurencja ze strony Brazylii oraz USA, które to  państwa skorzystały na problemach krajów europejskich.

Co więcej, w siłę rosną także lokalni producenci. Od kilku lat mieli oni wyjątkowo złą passę. Drobiarstwo w Republice Południowej Afryki było jedynym na świecie, które ograniczało produkcję, masowo zamykało fermy oraz zwalniało tysiące pracowników.

Głównym powodem były – zdaniem lokalnych stowarzyszeń – dumpingowe ceny drobiu przypływającego do RPA z Europy, USA i Brazylii. Niemniej, RPA ucierpiało także na wyjątkowo ostrym przebiegu grypy ptaków i  likwidacji zakażonych stad, na trudnościach w dostawach pasz dla drobiu, które wywindowały lokalne ceny oraz na  problemach z bakteriami listeria, które ograniczyły lokalną konsumpcję drobiu.

Od kilku miesięcy  drobiarstwo w RPA rozwija się jednak bez tych ograniczeń i ma coraz większy udział w zaspokajaniu  miejscowego popytu. Analitycy spodziewają się, że jeśli sytuacja ta będzie dalej rozwijała się pozytywnie ucierpieć mogą eksporterzy drobiu do RPA.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Zmiana dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin(SU -...

22 czerwca 2022r. Komisja Europejska przyjęła pionierskie wnioski mające na celu...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie konsultacyjne wicep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę