Dron pomoże strażakom w poszukiwaniu zaginionych

28 lipca 2016
Dron pomoże strażakom w poszukiwaniu zaginionych
Newseria Biznes

Drony z powodzeniem mogą pomagać rolnikom w sianiu upraw, inżynierom na placu budowy mostów i budynków. Ale bezzałogowce mogą też ratować ludzkie życie. Zauważyły to już polskie służby. Policjanci chcą, aby drony łapały kierowców, którzy przekraczają prędkość. Z kolei pogotowie wykorzysta bezzałogowca, do jak najszybszego dostarczenia do szpitala próbki krwi ofiary wypadku. Potencjał dronów zauważyła też straż pożarna.

Drony szukają zaginionych

Model Octocopter x8 kupiła Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza wchodząca w skład Ochotniczej Straży Pożarnej Lipki. Strażacy z Lipek są pierwszą grupą poszukiwawczą w Polsce, która zamierza wykorzystywać powietrzną maszynę w swoich akcjach. - Dron pomoże w poszukiwaniu osób zaginionych, bądź znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu życia. Maszyna dotrze na tereny, gdzie wkroczenie grup ratowniczych często jest niebezpieczne. Skróci, przyśpieszy akcję ratowniczą, podczas których często decydują nawet sekundy – tłumaczy Bartosz Lukasik, strażak z OSP Lipki. - Mamy świadomość, że dron nie zastąpi człowieka, jednak w nieoceniony sposób usprawni akcje ratownicze, w których walczymy o życie człowieka – wyjaśnia Bartosz Lukasik, strażak z OSP Lipki.

Jak będzie wyglądać „praca” drona w straży pożarnej? – Jego zadaniem będzie szybkie wykluczenie lub potwierdzenie wersji śledczej oraz łatwe i sprawne oznaczanie poszczególnych obszarów poszukiwań. Przykładem może być podejrzenie utonięcia, możemy tutaj szybko i dokładnie monitorować teren, jeszcze przed wezwaniem jednostek wyposażonych w łodzie – precyzuje Lukasik.

Ratownicy OSP podkreślają również, że dużą zaletą drona jest jego prędkość i sprawność w poszukiwaniu ludzi na otwartych terenach, jak zboża czy wysokie trawy. – W okresie letnim przy wysokich temperaturach często zdarzają się zasłabnięcia rolników podczas pracy w polu. W takich warunkach działania są utrudnione, bo nie możemy wykorzystać w poszukiwaniach psów tropiących. Teraz pomoże nam dron, który z góry znacznie szybciej zauważy, gdzie znajduje się nieprzytomny człowiek – mówi strażak.

Kolejną zaletą są względy ekonomiczne. Zastosowanie drona pozwala na zmniejszenie kosztów i liczby osób biorących czynny udział w działaniach. Do akcji z wykorzystaniem bezzałogowca potrzebne są tylko dwie osoby: pilot kontrolujący maszynę i osoba stale monitorująca obraz przekazywany z kamery zainstalowanej w dronie.

Strażacy uczą się obsługi drona

Specjaliści z KD Aerial Technology przeprowadzili profesjonalne szkolenie strażaków z obsługi i wykorzystania drona. Kurs obejmował przede wszystkim wykorzystanie maszyny w akcjach ratowniczych. – Przeszkoliliśmy 20 strażaków. Uczyliśmy ich, jak sprawnie wykorzystywać drona w akcjach poszukiwawczych, aby bezpiecznie i pewnie nim latać. Pokazaliśmy im też, jak najskuteczniej przeszukiwać dany obszar przy użyciu bezzałogowca – tłumaczy Filip Janerka, prezes KD Aerial Technology. - Model Octocopter x8, który kupili strażacy pozwoli na uzyskanie bardzo dokładnych informacji z miejsca zdarzenia, bez względu na pogodę i ukształtowanie terenu. Dzięki temu zminimalizuje prawdopodobieństwo błędu i przeoczenia osoby zaginionej – zapewnia Janerka.

W przyszłym sezonie straż pożarna z Lipek planuje dokupienie kamery termowizyjnej, która zostanie przymocowana do drona. - Umożliwi strażakom dobrą widoczność na przykład przez dym, aby pomóc zespołowi rozeznać się w terenie i ustalić priorytety działania. Usprawni też poszukiwania zaginionych osób nawet w najciemniejszych zakamarkachwyjaśnia prezes KD Aerial Technology.

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę