Duńczycy i Francuzi dotknięci grypą ptaków

18 listopada 2020
Duńczycy i Francuzi dotknięci grypą ptaków

Wirus grypy ptaków zwiększa zasięg geograficzny w Europie. Tym razem Dania i Francja dołączyły do grupy państw bezpośrednio dotkniętych HPAI.  

Duńskie władze potwierdziły pierwsze ognisko HPAI u drobiu. Do zakażenia doszło na fermie, na której znajdowało się 25 tys. sztuk drobiu, położonej w Jutlandii Środkowej.  Badania laboratoryjne potwierdziły podtyp wirusa H5N8. Na początku listopada Dania zgłaszała przypadek HPAI u dzikiego ptactwa. Francuzi, którzy w ostatnich tygodniach wydawali alerty o wysokim ryzyku zakażenia ptaków HPAI, zgłosili wczoraj (16 listopada) pierwszy przypadek wysoce zakaźnego wirusa u ptaków w centrum ogrodniczym na Korsyce.  

Wirus grypy ptaków  krąży obecnie w różnych częściach Europy. W Rosji  i Kazachstanie, które to kraje jako pierwsze zgłaszały ogniska HPAI w tym sezonie jesienno - zimowym nadal rośnie liczba zakażeń.

Rosjanie raportowali na początku listopada do OIE o kolejnych kilku ogniskach, w małych gospodarstwach oraz na dużej fermie komercyjnej utrzymującej 175 tys. indyków.  Sytuacja nie wygląda najlepiej także w Kazachstanie – władze tego kraju w połowie listopada powiadomiły o dużym ognisku HPAI na fermie utrzymującej 600 tys. ptaków.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę