Adama_Spyrale_1-31.05.21

Duńczycy i Francuzi dotknięci grypą ptaków

18 listopada 2020
Duńczycy i Francuzi dotknięci grypą ptaków

Wirus grypy ptaków zwiększa zasięg geograficzny w Europie. Tym razem Dania i Francja dołączyły do grupy państw bezpośrednio dotkniętych HPAI.  

Duńskie władze potwierdziły pierwsze ognisko HPAI u drobiu. Do zakażenia doszło na fermie, na której znajdowało się 25 tys. sztuk drobiu, położonej w Jutlandii Środkowej.  Badania laboratoryjne potwierdziły podtyp wirusa H5N8. Na początku listopada Dania zgłaszała przypadek HPAI u dzikiego ptactwa. Francuzi, którzy w ostatnich tygodniach wydawali alerty o wysokim ryzyku zakażenia ptaków HPAI, zgłosili wczoraj (16 listopada) pierwszy przypadek wysoce zakaźnego wirusa u ptaków w centrum ogrodniczym na Korsyce.  

Wirus grypy ptaków  krąży obecnie w różnych częściach Europy. W Rosji  i Kazachstanie, które to kraje jako pierwsze zgłaszały ogniska HPAI w tym sezonie jesienno - zimowym nadal rośnie liczba zakażeń.

Rosjanie raportowali na początku listopada do OIE o kolejnych kilku ogniskach, w małych gospodarstwach oraz na dużej fermie komercyjnej utrzymującej 175 tys. indyków.  Sytuacja nie wygląda najlepiej także w Kazachstanie – władze tego kraju w połowie listopada powiadomiły o dużym ognisku HPAI na fermie utrzymującej 600 tys. ptaków.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

29 kwietnia br. KOWR wspólnie z Biurem Polskim w Tajpej oraz Zagranicznym Biurem...

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują główne wnioski badania dotyczącego nowych...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że w dniu 15 maja 2021 r. upływa ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę