Adama_Spyrale_1-31.05.21

Dwa typy wirusa grypy ptaków w Niemczech

18 listopada 2020
Dwa typy wirusa grypy ptaków w Niemczech

Z problemem grypy ptaków mierzy się niemiecka branża drobiarska. Z analizy powiadomień generowanych przez niemieckie władze weterynaryjne do OIE wynika, że na terytorium Niemiec wysoce śmiertelną chorobę zakaźną ptaków powodują dwa podtypy wirusa grypy ptaków: H5N8 i H5N5. Po raz pierwszy wirus w Niemczech pojawił się u ptaków dzikich a następnie rozprzestrzenił do gospodarstw utrzymujących drób. Aktualnie wiadomo, że podtyp wirusa H5N8 – czyli szczep, który krąży w innych krajach europejskich – potwierdzono u dzikiego ptactwa oraz na fermach drobiu. Podtyp H5N5 pojawił się u ptaków dzikich i w niewielkim gospodarstwie utrzymującym drób przyzagrodowo.  

W Niemczech mamy już do czynienia z serią ognisk grypy ptaków u drobiu.  Według najświeższych  doniesień niemieckich władz wirus H5N8 został ostatnio znaleziony na fermie kur niosek w okolicach Neubukow w powiecie Rostock w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Około 4,5 tys. ptaków musiało zostać poddanych ubojowi. Jednak z uwagi na konieczność ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania choroby z weterynaryjnego punktu widzenia planowany jest ubój łącznie około 70 tys. sztuk drobiu znajdującego się w powiązanych lokalnie gospodarstwach. Niemieckie władze podały również, że około 16,1 tys. indyków ubito i zutylizowano, po tym jak grypa ptaków została znaleziona na innej niemieckiej fermie drobiu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

KIPDiP przewiduje, że rosnąca liczba zakażeń HPAI na terytorium coraz liczniejszej grupy państw Wspólnoty może skutecznie ograniczyć eksport drobiu i jaj do krajów spoza obszaru celnego Unii Europejskiej na co najmniej trzy miesiące. Już jesteśmy świadkami blokowania importu drobiu żywego, jaj wylęgowych i produktów drobiarskich z państw unijnych przez władze krajów trzecich, które często nie uznają zasady regionalizacji, a blokują eksport z całego kraju dotkniętego chorobą. Możemy zatem mieć do czynienia z  istotnymi perturbacjami w podaży i handlu zagranicznym produktami drobiarskimi zarówno na terenie UE jak i w wymianie handlowej na rynkach światowych.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

W środę odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz...

Choć dzięki postępowi hodowlanemu dzisiejsze lochy rodzą liczne mioty, wciąż wyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę