aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Dyrektywa w sprawie miodu – pszczelarze zadowoleni- punkt zwrotny w ochronie sektora

14 grudnia 2023
Dyrektywa w sprawie miodu – pszczelarze zadowoleni- punkt zwrotny w ochronie sektora

Parlament Europejski przyjął wczoraj swoje stanowisko w sprawie rewizji „dyrektyw śniadaniowych”. Opinia, nad którą głosowaliśmy, poprawia wniosek Komisji i ustala kluczowe punkty sprawozdania COM ENVI dotyczącego miodu pod względem identyfikowalności, jakości i przejrzystości dla konsumentów. Europejscy pszczelarze są zadowoleni z chęci Parlamentu Europejskiego do posunięcia się jeszcze dalej niż stanowisko Rady przyjęte w poniedziałek.

Było to długo oczekiwane głosowanie dla wszystkich europejskich pszczelarzy, którzy w ostatnich latach strasznie ucierpieli z powodu rosnącego importu miodu i oszustw. Parlament Europejski poparł dziś stanowisko europejskich pszczelarzy, co stanowi ważny kamień milowy w utrzymaniu pszczelarstwa w UE.

Wśród kluczowych propozycji poddanych głosowaniu europejscy pszczelarze z zadowoleniem przyjmują obowiązkowe podawanie procentowej zawartości każdego pochodzenia w mieszankach miodowych w kolejności malejącej z 5% marginesem tolerancji. Wskazanie na etykiecie udziału procentowego dla poszczególnych krajów zwiększy przejrzystość wobec konsumentów, jednocześnie znacząco przyczyniając się do zwalczania nieuczciwej konkurencji wynikającej z fałszowania importowanych produktów miodowych.

Kolejną mile widzianą zmianą jest usunięcie odstępstwa wykluczającego pszczelarzy posiadających mniej niż 150 uli z obowiązkowego wdrożenia systemu identyfikowalności. Dzięki temu skreśleniu wdrożenie systemu identyfikowalności będzie funkcjonalne i skuteczne, zapewniając konsumentom bardziej przejrzyste informacje i wspierając cel wynoszący 0% zafałszowań w 2030 r., zgodnie z zaleceniami Grupy Roboczej ds. Miodu Copa i Cogeca.

Europejscy pszczelarze z zadowoleniem przyjmują także wsparcie Parlamentu Europejskiego dla pomysłu utworzenia Europejskiego Laboratorium Referencyjnego, które pomogłoby Komisji Europejskiej w usprawnieniu kontroli i wykrywaniu zafałszowań miodu poprzez aktualizację systematycznych testów i wykorzystanie najnowszych metod analitycznych w celu potwierdzenia autentyczności i jakości miodu. Na tym etapie nie uzgodniono jednak żadnego konkretnego odniesienia do jego wdrożenia i ustanowienia.

Chociaż europejski sektor pszczelarski świętuje to głosowanie jako kluczowy krok w kierunku dalszej ochrony produktów miodowych, z niecierpliwością oczekuje konstruktywnych negocjacji trójstronnych, które mają rozpocząć się w styczniu. Europejscy pszczelarze mają wielką nadzieję, że Komisja Europejska i Rada uwzględnią ulepszenia wprowadzone i przyjęte przez Parlament Europejski!
***
Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Pomimo wielu prób torpedowania, dezinformacji i wrzucania do sieci fake newsów, ...

Na ukraińskich aukcjach sprzedaży przesyłek w transporterach zbożowych CTL wszys...

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę