Adama_Spyrale_1-31.05.21

Działalność gospodarcza a różne formy opodatkowania. Jak rozliczyć przychody?

16 marca 2021
Działalność gospodarcza a różne formy opodatkowania. Jak rozliczyć przychody?

Osoby fizyczne, rozliczające się na podstawie dochodów osiąganych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej poprzez PIT, mają do wyboru także inne możliwości uwzględnione w regulacjach prawnych. Jest to np. opodatkowanie przychodów za pomocą ryczałtu czy karty podatkowej. Podpowiadamy, jak rozliczyć przychody od różnych form opodatkowania.

Różne formy opodatkowania 

Oprócz standardowego rozwiązania dla przedsiębiorców chcących rozliczyć się PIT Online za 2020 rok, dostępne są jeszcze następujące możliwości opodatkowania dochodów/przychodów osiąganych w ramach działalności gospodarczej: 

 

 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, 

 • karta podatkowa. 

 

Poniżej omówiono sposoby działania tych szczególnych sposobów opodatkowania. 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest chętnie wykorzystywany przez przedsiębiorców z różnych branż i prowadzących przedsiębiorstwa o różnej skali działalności. W przeciwieństwie do podatku PIT oraz CIT, które są podatkami dochodowymi, podatek ryczałtowy jest naliczany od wysokości przychodów. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, których firmy osiągają niskie przychody, lecz duży zysk (mają wysoki poziom rentowności), bowiem pomimo relatywnie dużych dochodów są oni zobowiązani do uregulowania niewielkiego podatku. 

 

Stawki podatkowe ryczałtu są uzależnione od branży, w której działa dane przedsiębiorstwo: 

 

 • 17 proc. - dla wolnych zawodów (nauczyciele, lekarze, położne, stomatolodzy itd.), 

 • 15 proc. - dla firm organizujących wyjazdy o charakterze turystycznym, zajmujących się sprzedażą pojazdów, obsługi centrali radio-taxi, 

 • 10 proc. - kupno i sprzedaż nieruchomości, 

 • 8,5 proc. - przychody do 100 000 zł rocznie (powyżej 100 000 zł obowiązuje stawka 12,5 proc.) z tytułu usług wynajmu nieruchomości, środków transportu, kontenerów itd., 

 • 8,5 proc.  - dla firm świadczących usługi gastronomiczne, edukacyjne itd., 

 • 5,5 proc. - dla pomiotów z sektora robót budowlanych, działalności wytwórczej itd., 

 • 3 proc. - dla usług z zakresu produkcji zwierzęcej, handlowych, działalności gastronomicznych itd. 

Karta podatkowa 

Jako formę opodatkowania działalności gospodarczej osób fizycznych, kartę podatkową cechuje znaczna prostota w porównaniu z innymi dostępnymi wariantami. Przede wszystkim, przedsiębiorca, który rozlicza się w ramach karty podatkowej, nie jest zobowiązany do prowadzenia księgowości. Podatek ma bowiem wielkość stałą i jest obliczany na podstawie następujących kryteriów: 

 

 • liczba pracowników (im wyższa, tym wyższa stawka podatku), 

 • liczba mieszkańców zamieszkałych w miejscowości, w której znajduje się siedziba działalności gospodarczej (im wyższa liczba ludności, tym wyższa stawka podatku), 

 • branża, w której działa przedsiębiorstwo. 

Wysokość podatku, który należy uiścić, nie jest zatem zależna od tradycyjnych wielkości finansowych osiąganych przez firmę (dochody lub przychody). Może się więc zdarzyć, że przedsiębiorca rozliczający się na zasadach karty podatkowej nawet w przypadku osiągnięcia wysokich dochodów zapłaci niewielki podatek (kilkaset złotych miesięcznie, gdyż tyle zazwyczaj w przybliżeniu wynoszą najwyższe stawki tego podatku). Mechanizm ten jednak działa niestety także w drugą stronę - przedsiębiorca jest zobowiązany do uiszczenia podatku także w przypadku poniesienia straty. 

 

Zdaniem eksperta: Często zdarza się, że wypełniamy PIT-37, gdy posiadamy zawieszoną działalność gospodarczą. Niby nie mamy przychodów z działalności więc wydaje się, że już nie musimy składać deklaracji PIT-36 i wybieramy PIT-37. Jest to jednak błąd i urząd zgłosi się z prośbą o złożenie korekty zeznania na PIT-36 z tak zwanym zerowym załącznikiem PIT/B. Co oznacza, że musimy podać dane działalności i w wartościach przychodów, i kosztów po prostu wpisać zero – mówi Patryk Groszer, ekspert ds. podatków w firmie PITax.pl Łatwe podatki produkującej oprogramowanie do rozliczeń PIT. 

 


POWIĄZANE

Czasu na ubieganie się o dopłaty bezpośrednie i obszarowe finansowane z PROW cor...

Realizując wniosek przyjęty na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII ...

ARiMR opublikowała listy określające kolejność przysługiwania pomocy w następują...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę