DZIECI W GOSPODARSTWACH ROLNYCH

12 sierpnia 2016
DZIECI W GOSPODARSTWACH ROLNYCH

Prowadzone przed kilku laty statystyki przez KRUS przedstawiały, że rokrocznie do jednostek organizacyjnych KRUS, zgłaszano około 1500 wypadków z udziałem dzieci do lat 15, które ulegały wypadkom, pomagając swoim rodzicom w pracy w gospodarstwie rolnym. KRUS od maja 2004r., nie prowadzi tych statystyk. Wynika  to  z nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Stan prawny obecnie obowiązujący określa, że o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej może ubiegać się osoba ubezpieczona w KRUS, a zaistniałe zdarzenie jest związane z prowadzoną działalnością rolniczą.

KRUS_dzieci_ wrolnictwieNależy pamiętać, że o zakresie i stopniu uczestnictwa dzieci w pracach w gospodarstwie rolnym, decydują rodzice, którzy muszą mieć świadomość ryzyka i zagrożenia zdrowia i życia w rolniczym środowisku pracy oraz rodzaju obciążeń fizycznych i psychicznych związanych z wykonywaniem prac.

To oczywiste, że dzieci należy wychować w szacunku do pracy, jednak nie wolno zapominać o tym, że prace powierzane dzieciom nie mogą przekraczać ich możliwości fizycznych. Ponadto pomoc dzieci w pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i innymi obowiązkami domowymi, nie mogą odbywać się kosztem czasu niezbędnego na sen, naukę, wypoczynek czy nawet rozrywkę.

            O tragicznych w skutkach wykonywaniu prac w gospodarstwach rolnych przez dzieci dowiadujemy się zazwyczaj, kiedy już do wypadku dojdzie. Wtedy pojawia się artykuł w codziennej prasie bądź informacja w wiadomościach telewizyjnych. Ważne jest jednak to, aby do wypadków nie dochodziło, aby w miarę szybko zapobiec nieszczęściu.

Kilka tygodni temu 5 letnia dziewczynka bawiąc się na podwórku gospodarstwa, została uderzona widłami przez brata i  doznała urazu mózgu na skutek wbicia się w czaszkę jednego z zębów wideł;

Bracia bawili się na podwórku przy niezabezpieczonym zbiorniku szamba. Nagle jeden z nich poślizgnął się i wpadł do zbiornika. Drugi chłopiec chcąc ratować brata, wskoczył do zbiornika. Na szczęście szambo nie dawno było opróżniane, a na podwórku była babcia, która słysząc wołanie jednego z braci, zdołała wyciągnąć chłopców ze śmiertelnej pułapki.

Nie każdego wypadku można uniknąć ale wielu wypadkom można zapobiec, pamiętając o kilku prostych zasadach:

- nie wolno straszyć zwierząt, gdyż powoduje to często ich agresywne zachowania. Nawetpraca dzieci w rolnictwie najbardziej zaprzyjaźnione ze sowim opiekunem zwierzę, może zrobić krzywdę. Niektóre zwierzęta bardzo długo pamiętają zadane mu krzywdy,

- zjeżdżanie po słomie bądź sianie może skończyć się źle. Wystarczy, aby ktoś nierozważnie zostawił ostre narzędzie, widły lub kosę, które przykryje warstwa słomy,

- dotykanie maszyn, szczególnie ich wirujących części, często jest przyczyną wielu wypadków. Maszyny nigdy nie powinny służyć do zabawy. Ostre elementy mogą uciąć palec, a nawet rękę. Niewinna z pozoru zabawa z maszynami może być początkiem tragedii,

Rolnicy chroniąc swoje plony przed szkodnikami i chorobami używają substancji chemicznych. Zdarza się, że nalewają je do butelek po kolorowych napojach. Taki napój to śmiertelne niebezpieczeństwo również dla dzieci. Dlatego takie butelki należy opisać i zamknąć w szafce, aby dzieci nie miały do nich dostępu.

Wakacje w pełni, pogoda dopisuje a dzieci beztrosko korzystają z uroków wsi. Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych, aby jedynymi ich wspomnieniami z pobytu na wsi, nie był szpital i związane z nim cierpienie. Zachęcamy tym samym do odwiedzania strony internetowej KRUS www.krus.gov.pl,  gdzie w zakładce „prewencja” znajduje się wiele wskazówek jak dbać o bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym i sposoby unikania wypadkom w rolnictwie.

 

Legnica, 10.08.2016r.   

Opracowała:

Elżbieta Kiełbasa

St. Inspektor d/s prewencji

w KRUS PT w Legnicy

                                                                                

 


POWIĄZANE

Nowe regulacje ujęte m.in. w Europejskim Zielonym Ładzie, związane z dobrostanem...

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlo...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje że 30 czerwca 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę