aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

DZIECI W GOSPODARSTWACH ROLNYCH

12 sierpnia 2016
DZIECI W GOSPODARSTWACH ROLNYCH

Prowadzone przed kilku laty statystyki przez KRUS przedstawiały, że rokrocznie do jednostek organizacyjnych KRUS, zgłaszano około 1500 wypadków z udziałem dzieci do lat 15, które ulegały wypadkom, pomagając swoim rodzicom w pracy w gospodarstwie rolnym. KRUS od maja 2004r., nie prowadzi tych statystyk. Wynika  to  z nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Stan prawny obecnie obowiązujący określa, że o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej może ubiegać się osoba ubezpieczona w KRUS, a zaistniałe zdarzenie jest związane z prowadzoną działalnością rolniczą.

KRUS_dzieci_ wrolnictwieNależy pamiętać, że o zakresie i stopniu uczestnictwa dzieci w pracach w gospodarstwie rolnym, decydują rodzice, którzy muszą mieć świadomość ryzyka i zagrożenia zdrowia i życia w rolniczym środowisku pracy oraz rodzaju obciążeń fizycznych i psychicznych związanych z wykonywaniem prac.

To oczywiste, że dzieci należy wychować w szacunku do pracy, jednak nie wolno zapominać o tym, że prace powierzane dzieciom nie mogą przekraczać ich możliwości fizycznych. Ponadto pomoc dzieci w pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i innymi obowiązkami domowymi, nie mogą odbywać się kosztem czasu niezbędnego na sen, naukę, wypoczynek czy nawet rozrywkę.

            O tragicznych w skutkach wykonywaniu prac w gospodarstwach rolnych przez dzieci dowiadujemy się zazwyczaj, kiedy już do wypadku dojdzie. Wtedy pojawia się artykuł w codziennej prasie bądź informacja w wiadomościach telewizyjnych. Ważne jest jednak to, aby do wypadków nie dochodziło, aby w miarę szybko zapobiec nieszczęściu.

Kilka tygodni temu 5 letnia dziewczynka bawiąc się na podwórku gospodarstwa, została uderzona widłami przez brata i  doznała urazu mózgu na skutek wbicia się w czaszkę jednego z zębów wideł;

Bracia bawili się na podwórku przy niezabezpieczonym zbiorniku szamba. Nagle jeden z nich poślizgnął się i wpadł do zbiornika. Drugi chłopiec chcąc ratować brata, wskoczył do zbiornika. Na szczęście szambo nie dawno było opróżniane, a na podwórku była babcia, która słysząc wołanie jednego z braci, zdołała wyciągnąć chłopców ze śmiertelnej pułapki.

Nie każdego wypadku można uniknąć ale wielu wypadkom można zapobiec, pamiętając o kilku prostych zasadach:

- nie wolno straszyć zwierząt, gdyż powoduje to często ich agresywne zachowania. Nawetpraca dzieci w rolnictwie najbardziej zaprzyjaźnione ze sowim opiekunem zwierzę, może zrobić krzywdę. Niektóre zwierzęta bardzo długo pamiętają zadane mu krzywdy,

- zjeżdżanie po słomie bądź sianie może skończyć się źle. Wystarczy, aby ktoś nierozważnie zostawił ostre narzędzie, widły lub kosę, które przykryje warstwa słomy,

- dotykanie maszyn, szczególnie ich wirujących części, często jest przyczyną wielu wypadków. Maszyny nigdy nie powinny służyć do zabawy. Ostre elementy mogą uciąć palec, a nawet rękę. Niewinna z pozoru zabawa z maszynami może być początkiem tragedii,

Rolnicy chroniąc swoje plony przed szkodnikami i chorobami używają substancji chemicznych. Zdarza się, że nalewają je do butelek po kolorowych napojach. Taki napój to śmiertelne niebezpieczeństwo również dla dzieci. Dlatego takie butelki należy opisać i zamknąć w szafce, aby dzieci nie miały do nich dostępu.

Wakacje w pełni, pogoda dopisuje a dzieci beztrosko korzystają z uroków wsi. Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych, aby jedynymi ich wspomnieniami z pobytu na wsi, nie był szpital i związane z nim cierpienie. Zachęcamy tym samym do odwiedzania strony internetowej KRUS www.krus.gov.pl,  gdzie w zakładce „prewencja” znajduje się wiele wskazówek jak dbać o bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym i sposoby unikania wypadkom w rolnictwie.

 

Legnica, 10.08.2016r.   

Opracowała:

Elżbieta Kiełbasa

St. Inspektor d/s prewencji

w KRUS PT w Legnicy

                                                                                

 


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę