Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

13 lipca 2020
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
MRiRW

12. lipca przypada 77. rocznica zbrodni dokonanej przez niemieckich okupantów na mieszkańcach wsi Miechów, położonej w woj. świętokrzyskim. Zostali oni wymordowani w ciągu dwóch dni, w okrutny sposób, za pomoc niesioną partyzantom. Cała miejscowość została spalona.

Parlament Rzeczypospolitej Polskiej w 2017 roku datę tych wydarzeń, ustanowił świętem państwowym – Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Święto to zostało ustanowione w hołdzie mieszkańcom polskich wsi, za ich heroiczne poświęcenie w czasie II wojny światowej. Ma ono przypominać o patriotyzmie ludzi wsi, którzy pomagali oddziałom partyzanckim, walczyli w nich, a także nieśli pomoc osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i przesiedleniem. Wspomagali żołnierzy niezłomnych, zaopatrywali w żywność walczące oddziały i mieszkańców miast.

Podczas II wojny światowej mieszkańcy polskich wsi ponosili ogromne ofiary. Byli rozstrzeliwani, wyrzucani z domostw, pozbawiani dobytku, wywożeni do obozów koncentracyjnych, sowieckich łagrów i na przymusowe roboty.

Cześć i chwała BOHATEROM!MRiRW


POWIĄZANE

W najnowszym raporcie Zrównoważone, stabilne i bezpieczne rybołówstwo, organizac...

Bez względu na sytuację pandemiczną MLEKOVITA nie zwalnia tempa. Mleczarski konc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę