Bayer_komplet_11.10.19

"Dziennik Gazeta Prawna": Minister środowiska powalczy o recykling

25 kwietnia 2018
"Dziennik Gazeta Prawna": Minister środowiska powalczy o recykling

Chcemy wprowadzić odpowiedzialność finansową dla producentów opakowań - mówi minister środowiska Henryk Kowalczyk we wtorkowym "DGP". Zwiększyć recykling mają także opłaty za niesegregowane odpady i nowa, bardziej przyjazna środowisku polityka produkcji opakowań.

"Nie mamy jeszcze recyklingu na poziomie 50 proc. oczekiwanego przez UE, ale 28 proc. już osiągnęliśmy i jesteśmy na najlepszej drodze ku uzyskaniu satysfakcjonujących nas wskaźników" - mówił minister. "Będziemy podejmowali różne działania, w tym wprowadzenie opłaty za składowanie odpadów niesegregowanych" - zapowiedział. "Chcemy zmienić politykę zbierania odpadów w gminach, by różnicować bardzo mocno opłaty za śmieci segregowane od niesegregowanych" - wyjaśnił.

Kowalczyk mówił również o pomyśle wprowadzenia "opłat za opakowania, co będzie stanowiło rozszerzenie odpowiedzialności producenta". Jego zdaniem "ważną rzeczą jest też polityka produkcji opakowań, by były one w miarę jednorodne". "Dla przykładu powiem o kartoniku po soku: gdy jest on zrobiony ze sklejonych ze sobą folii i papieru i nie da się ich rozkleić, to jest to odpad nienadający się do recyklingu" - tłumaczył minister. "Chcemy wprowadzić odpowiedzialność finansową producentów, by zachęcić ich do odbierania wtórnych opakowań bądź możliwości recyklingu" - dodał.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Nabór wniosków o pomoc suszową ruszył w tym roku 3 października, a na konta roln...

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,6 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 27,4 ...

W nawiązaniu do informacji o tym, że środowisko IT spółek Pfeifer & Langen w Pol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę