Adama_Spyrale_1-31.05.21

Dziesiąty raport suszowy IUNG

27 sierpnia 2020
Dziesiąty raport suszowy IUNG

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.

W dziesiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -79 mm. W analizowanym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 39 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 VI - 10 VIII). Natomiast w stosunku do pierwszego okresu raportowania (21 III- 20 V) nastąpił wzrost KBW o 21 mm.

Obszar z największym deficytem wody nie uległ zmianie i w dalszym ciągu notowany jest na terenie Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Równina: Wkrzańska, Wełtyńska, Pyrzycka oraz Wzgórze Bukowe), wynosi od -160 do -219 mm. Na tym terenie deficyt wody w stosunku do poprzedniego okresu (11 VI – 10 VIII) zwiększył się o 20 mm. Tej samej wielkości deficyt wody odnotowano na Pobrzeżu Kaszubskim oraz na Żuławach Wiślanych. Duże niedobory wody od -160 do -209 mm wystąpiły na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim, na Nizinie Wielkopolskiej oraz w zachodniej części Niziny Śląskiej. Na znacznym obszarze kraju notowano deficyt wody od -50 do -159 mm.  W południowych rejonach Polski nie notowano niedoborów wody dla roślin uprawnych.

Susza notowana jest w uprawach:

  • Kukurydzy na kiszonkę,
  • Kukurydzy na ziarno,
  • Krzewów owocowych,
  • Roślin strączkowych,
  • Ziemniaka,
  • Warzyw gruntowych,
  • Tytoniu,
  • Chmielu,
  • Buraka cukrowego,
  • Drzew owocowych.

W dziesiątym okresie raportowania od 21 czerwca do 20 sierpnia 2020 r. największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach odnotowano w 870 gminach Polski (35,12% gmin kraju). Na terenie Dolnego Śląska susza w uprawach kukurydzy na kiszonkę została odnotowana na terenie 71 gmin co stanowi 42,01 % gmin w województwie.

W tym okresie raportowania zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło również wśród upraw kukurydzy na ziarno. Suszę w tych uprawach odnotowano w 826 gminach Polski (33,35% gmin kraju). Na Dolnym Śląsku susza w uprawach kukurydzy na ziarno stwierdzona została w 68 gminach co stanowi 40,24 % gmin w województwie.

W dziesiątym okresie raportowania suszę rolniczą odnotowano także w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 644 gminach Polski (26,00% gmin kraju). W województwie dolnośląskim susza w krzewach owocowych została stwierdzona na terenie 50 gmin (29,29 % gmin w województwie).

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach roślin strączkowych. Wystąpiła w 540 gminach Polski (21,80% gmin kraju). W województwie dolnośląskim na terenie 41 gmin (24,26 % gmin w województwie).

Susza rolnicza wystąpiła także w uprawach ziemniaka. Odnotowano ją w 363 gminach Polski (14,65% gmin kraju). Na terenie dolnego śląska susza została stwierdzona w 22 gminach (tj. 13,02 % gmin w województwie).

Suszę rolniczą notowano w uprawach warzyw gruntowych. Wystąpiła w 266 gminach Polski (10,74% gmin kraju). Na dolnym śląsku w przypadku warzyw gruntowych susza wystąpiła w obrębie 16 gmin (tj. 9,47% gmin w województwie).

Suszę rolniczą na terenie województwa dolnośląskiego stwierdzono również w uprawach tytoniu. Stwierdzona w przypadku 11 gmin (tj. 6,51% gmin w województwie) a także w uprawie chmielu również w obrębie 11 gmin.

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach buraka cukrowego. Odnotowano ją w 69 gminach Polski (2,79% gmin kraju) w 6 województwach na powierzchni 0,41% gruntów ornych. Na dolnym śląsku na terenie jednej gminy stanowiącej 0,59% wszystkich gmin w województwie.

Zobacz  Klimatyczny bilans wodny (PDF - 238 KB)

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Wózki transportowe różnego rodzaju to sprzęt niezbędny w gospodarstwie rolnym. T...

Warszawa, 15 lipca 2021 r. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w pierwszy...

Zakończył się etap wojewódzki XVIII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę