aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dziś chwila prawdy w PE: kto ostatecznie poprze rolników?

27 lutego 2024
Dziś chwila prawdy w PE: kto ostatecznie poprze rolników?

Podczas gdy demonstracje gospodarstw rolnych odbywają się w Brukseli,  Parlament Europejski w Strasburgu będzie musiał zdecydować o swoim ostatecznym stanowisku w sprawie ustawy o przywracaniu przyrody. Kompromisowa propozycja wynikająca z rozmów trójstronnych zignorowała początkowe stanowisko Parlamentu, przywracając wiele nierealistycznych i nieuwzględnionych w budżecie przepisów w centrum rozporządzenia. Żaden poseł do Parlamentu Europejskiego głosujący nad tym tekstem nie będzie mógł powiedzieć, że nie był świadomy wpływu takiej propozycji na sektor rolniczy!

Chociaż początkowe stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie było zniuansowane w aspekcie rolniczym, sprawozdawca PE (César Luena, S&D) całkowicie zrezygnował ze swojego mandatu negocjacyjnego w rozmowach trójstronnych, wracając do propozycji, która była całkowicie nierealistyczna dla rolników.

W związku z kwestiami niepogorszenia stanu, renaturyzacją wyłącznie na obszarach Natura 2000 i ponownym zaproponowaniem przerwy awaryjnej, postrzegamy to jako okazję do przywrócenia we wniosku bardziej konkretnego i uzasadnionego sposobu renaturyzacji. Ta propozycja zmiany i ponownego skierowania dyskusji do Rady i Komisji może zostać poparta jedynie wówczas, gdy lepiej będzie przeprowadzić renowację we właściwy sposób, stosując właściwe przepisy i właściwe zabezpieczenia.

Oprócz tych kwestii, które mają zostać zmienione, należy również zauważyć, że obecnie tymczasowe porozumienie w sprawie ustawy o przywracaniu przyrody nie uwzględnia odpowiednio potrzeb finansowych związanych z renaturyzacją i utrzymaniem przyrody w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej. Biorąc pod uwagę, że całkowity roczny koszt świadczenia usług wyniesie znacznie ponad 7 miliardów euro rocznie (co stanowi ponad połowę przydzielonych w WRF 14 miliardów rocznych wydatków na różnorodność biologiczną), UE spodziewa się, że w zakresie finansów UE będzie polegać głównie na krajowych planach strategicznych WPR wsparcie poprzez ekoprogramy oraz z obu filarów WPR. Do tego dochodzi fakt, że WPR jest już wyraźnie nadmiernie obciążona. Musimy jasno powiedzieć, że to prawo, jeśli zostanie wdrożone, nie zapewni odpowiedniego wsparcia finansowego, aby stało się wykonalne i skuteczne, z oceną lub bez niej!

Żaden poseł do Parlamentu Europejskiego nie może teraz powiedzieć, że tekst proponowany do ratyfikacji nie będzie miał większego wpływu na naszą produkcję, naszą konkurencyjność, bilans handlowy UE lub ceny konsumpcyjne dla milionów Europejczyków. Prosimy o wsparcie, aby nasza ostatnia szansa na to, aby ta ustawa nie była nierealistyczna, ale skuteczna!

oprac e-red,ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę