EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

EDP sfinansuje dziewięć projektów w Afryce

17 listopada 2022
EDP sfinansuje dziewięć projektów w Afryce

Finansowanie w wysokości miliona euro w ramach czwartej edycji Funduszu Dostępu do Energii wzmacnia strategię oddziaływania społecznego EDP w gospodarkach wschodzących i jej koncentrację na zapewnieniu sprawiedliwej transformacji energetycznej. Wybrane projekty przyniosą korzyści blisko milionowi ludzi w czterech krajach afrykańskich.

EDP wesprze dziewięć kolejnych projektów promujących dostęp do energii odnawialnej
w wybranych społecznościach w czterech krajach afrykańskich: Mozambiku, Nigerii, Angoli i Malawi. Łączne finansowanie w wysokości miliona euro – gwarantowane przez fundusz A2E (dostęp do energii) – będzie miało bezpośredni wpływ na obszary priorytetowe, takie jak: zdrowie, rolnictwo, edukacja i dostęp do wody pitnej, z udziałem ponad miliona bezpośrednich i pośrednich beneficjentów.

Wykorzystanie energii słonecznej i technologii magazynowania energii leży u podstaw wszystkich projektów wybranych w czwartej edycji Funduszu A2E, to w sumie 158 wniosków. Wśród tych projektów jest np. system kapsuł słonecznych, które dostarczają energię do szpitali położniczych, mikrosieci elektryczne do zasilania posterunków klinicznych, systemy słoneczne do produkcji rolnej czy oszczędzające energię chłodnie na lokalnych rynkach.

W ten sposób EDP wzmacnia swoją strategię zaznaczenia swojej obecności, promując integrację energetyczną na terytoriach o mniej uprzywilejowanych warunkach. W przypadku Afryki, w której około 70% ludności świata nie ma dostępu do energii elektrycznej, wsparcie to jest kolejnym wkładem w zaspokojenie potrzeb dekarbonizacji, działań na rzecz klimatu i dostępu do energii – jest to w rzeczywistości jeden z tematów poruszanych na porządku obrad COP27, Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbywa się w Egipcie do 18 listopada.

- Dostęp do elektryczności ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i rozwoju każdej społeczności i jest poważnym problemem w wielu odległych społecznościach lub objętych niepokojami regionach np. w Afryce Subsaharyjskiej. Nasze zaangażowanie, teraz wzmocnione finansowaniem dziewięciu kolejnych projektów, przyczynia się do ułatwiania tego dostępu do czystej, bezpiecznej i taniej energii w tych społecznościach. Tym samym promuje integrację energetyczną - dodaje Vera Pinto Pereira, członek zarządu EDP odpowiedzialną za globalną strategię społeczną grupy.

- Pozytywny wpływ, jaki EDP chce wywrzeć, jest mierzony losem każdej osoby, której pomagamy zmienić swoje życie dzięki temu wsparciu. Niezależnie od tego, czy jest to dziecko, które może teraz uczyć się w nocy w swoim domu, ponieważ ma oświetlenie, lekarz czy pielęgniarka, którzy mają teraz sprzęt ratunkowy do pomocy np. przy porodach i operacjach lub sprzedawczyni, która może dłużej przechowywać świeże produkty w sklepie, a tym samym zwiększać dochody rodziny.

Z projektu skorzystało milion osób

Nigeria z czterema projektami i Mozambik z trzema, są po raz kolejny krajami z największą liczbą wniosków wybranych w czwartej edycji funduszu A2E. Jeśli chodzi o Nigerię, wybranymi promotorami są We Care Solar (energia dla szpitali położniczych), Konexa (elektryfikacja placówek klinicznych i przyległych społeczności), Reeddi (kapsuły słoneczne dla rodzin i małych firm) oraz Optimal Greening Foundation (projekt dotyczący wody pitnej i urządzeń sanitarnych).

W Mozambiku wybrane podmioty to Stowarzyszenie Educafrica (elektryfikacja sprzętu szkolnego i społecznego na wyspie rybackiej), ADPP Mozambique (system chłodzenia targu rybnego) i Fundación Energia sin Fronteras (elektryfikacja sierocińca). Fundación Cuerama, realizująca projekt elektryfikacji sprzętu służącego społeczności, jest wybranym promotorem w Angoli, a aQysta Malawi, z systemem przetwarzania rolnictwa zasilanym energią słoneczną, jest wybranym projektem w tym kraju.

Czwartą edycją Funduszu A2E – społecznej odpowiedzialności biznesu, który podwoił kwotę dofinansowania do 1 mln euro w 2022 roku – EDP kontynuuje program rozpoczęty w 2018 roku. W trzech poprzednich edycjach fundusz przekazał już łącznie 1,5 mln euro na wsparcie 20 projektów w siedmiu krajach afrykańskich (Angoli, Malawi, Mozambiku, Nigerii, Kenii, Rwandzie i Tanzanii), które przyczyniły się do poprawy życia 80 000 osób, a pośrednio ponad miliona. Pozytywny wpływ, został wzmocniony w nowej edycji programu, z którego, jak się szacuje, skorzysta bezpośrednio ponad 40 tysięcy osób, a pośrednio ponad 900 tysięcy na tych terytoriach.

W ten sposób EDP wzmacnia swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój planety poprzez rozpowszechnianie energii odnawialnej oraz walkę z ubóstwem i wykluczeniem elektrycznym, które wciąż wpływają na życie milionów ludzi, zwłaszcza w odległych społecznościach wiejskich w krajach rozwijających się. Wsparcie dla tych projektów jest zatem decydującym wkładem w zapewnienie bardziej zrównoważonej, sprzyjającej włączeniu społecznemu i sprawiedliwej przyszłości, zgodnie z własnymi ambicjami firmy, by do 2030 r. stać się całkowicie ekologiczną.

***
O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie z obecnością na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie; ponadto spółka prowadzi biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze, oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową oraz rozproszone, morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2022 w USA i Top Employer 2022 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index.

EDPR należy do grupy EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przywiązuje szczególną wagę do dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki), EDP również oferuje usługi wsparcia na rynku infrastruktury publicznej w Portugalii, Hiszpanii i Brazylii - w tym w obszarze sieci energetycznych, rozwiązań dla klientów i zarządzania energią.


POWIĄZANE

– Jesteśmy świadkami bezpardonowego ataku na polskie rolnictwo – stwierdził sekr...

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski ...

TAURON zakończył projekt budowy sieci światłowodowej w ramach Programu Operacyjn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę