Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Edukacja na temat bioasekuracji − ASF i grypa ptaków

27 lutego 2018
Edukacja na temat bioasekuracji − ASF i grypa ptaków
MRiRW

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się konferencja „Zasady bioasekuracji ASF i grypy ptaków”.

Było to spotkanie informacyjne dla szkół rolniczych, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W konferencji wziął udział podsekretarz stanu Rafał Romanowski, a także doradca Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Przemysław Humięcki, dyrektor gabinetu politycznego ministra środowiska Przemysław Bednarski, Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk, wicedyrektor departamentu spraw społecznych i oświaty rolniczej MRiRW Robert Jakubik oraz dyrektor ds. zarządzania kryzysowego MRiRW Mieczysław Mosakowski.

Konferencję otworzył wiceminister Romanowski, który przedstawił również wykład pt. „Administracyjne zwalczanie ASF”. Prof. Krzysztof Niemczuk po prezentacji Instytutu przedstawił wykład pt. "Afrykański pomór świń: epidemiologia, występowanie zabezpieczanie stad hodowlanych, zwalczanie". Ponadto prof. Krzysztof Śmietanka przedstawił prezentację nt. aktualnej sytuacji w zakresie grypy ptaków w Europie i Polsce oraz wybranych aspektów bioasekuracji. Bardzo ważny był również wykład pt. Narzędzia i mechanizmy ograniczenia populacji dzika jako skuteczna metoda zwalczania afrykańskiego pomoru świń, wygłoszony przez Wioletę Kniżewską, reprezentującą Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego i Wydział Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie.

Konferencja była kolejną okazją do przekazania informacji o aktualnej sytuacji w zakresie ASF oraz grypy ptaków, jak również działań, które podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współudziale Głównego Inspektoratu Weterynarii i Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Bardzo istotnym elementem edukacyjnym dla przedstawicieli szkół rolniczych była dyskusja z udziałem naukowców z krajowego laboratorium referencyjnego PIWet-PIB w Puławach oraz uczestnikami spotkania z ramienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również Głównego Lekarza Weterynarii.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Christiane Lambert poprowadzi europejskich rolników w przełomowym momencie, któr...

Coraz korzystniejszy jest bilans handlu zagranicznego wyrobami mleczarski pomimo...

Obecnie urzędujący prezydent zdobył wśród rolników 81% poparcia w wyborach prezy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę