aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podatki w edukacji dogadane

11 września 2003

Działalność statutowa szkół i uczelni będzie wpisana w koszty uzyskania, a więc nie będzie opodatkowana.

To, co szkoła lub uczelnia wyda na rozwój, nie będzie interesować fiskusa. Do takiego porozumienia doszli w środę 10 września w Warszawie rektorzy, minister edukacji Krystyna Łybacka i finansów Andrzej Raczko. Taka poprawka ma być wpisana do rządowego projektu reformy systemu podatkowego.

To bardzo dobra wiadomość - mówił prof. Franciszek Ziejka, rektor UJ i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. - Wszystko, co ustaliliśmy w sprawie podatków z rektorami, dotyczy też oświaty, w tym szkół niepublicznych - dodawała Łybacka.

Zamieszanie z podatkami w edukacji wybuchło kilka tygodni temu i związane było z nowelizacją dwóch ustaw o podatku CIT i PIT. Najpierw prowadzący szkoły niepubliczne podnieśli alarm, że według propozycji rządu zamiast na remonty, ofertę edukacyjną czy stypendia swój zysk będą musieli w części oddawać fiskusowi. Identyczne niepokoje ogarnęły niepubliczne szkoły wyższe, a na końcu uczelnie publiczne.

Rektorzy byli po wczorajszych rozmowach zadowoleni. - Będziemy proponować zapisy korzystne dla uczelni, ale jednocześnie uniemożliwiające sytuacje, kiedy ktoś powinien płacić, a nie płaci podatku - dodawał prof. Piotr Węgleński, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Co jeszcze ustalono? Że szkoły i uczelnie będą się rozliczać z fiskusem w systemie rocznym - nie będą musiały co miesiąc odprowadzać zaliczek na podatek, a odłożone przez kilka miesięcy pieniądze wydać np. na utrzymanie budynków w wakacje. Poza tym mają mieć możliwość zakładania funduszy inwestycyjnych na określony czas, np. trzyletni. - Jeśli uczelnia będzie na nim odkładała zysk na inwestycję, nie będzie oddawała z niego nic fiskusowi. Jeśli przez trzy lata nie rozpocznie tej inwestycji, zapłaci zaległy podatek - wyjaśniał. prof. Ziejka.

Ministerstwo Finansów zgodziło się też na przywrócenie zapisu o zwolnieniu z podatku dochodowego stypendiów naukowych i doktoranckich.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę