Adama_Spyrale_1-31.05.21

Prawo do praw

10 grudnia 2003

Podlaskie Kuratorium Oświaty rozesłało do wszystkich szkół list ministra edukacji informujący, że stosowana przez placówki oświatowe kara określana jako „zawieszenie” w prawach ucznia jest niezgodna z polskim prawem konstytucyjnym. Szkoły, które stosują tę karę, muszą wprowadzić zmiany w swoich statutach.

Jak wynika z informacji, które napływają do ministerstwa edukacji, jedną z kar stosowanych w wielu placówkach wobec wyjątkowo nieposłusznych uczniów jest „zawieszanie” ich w prawach. Często oznacza to zakaz wstępu przez kilka dni na teren szkoły. Minister przypomina, że jest to niezgodne z konstytucyjnym prawem do nauki.

Przygotowaliśmy już projekt nowego statutu, w którym zostało zapisane, że szkoła może ukarać ucznia „zawieszeniem” go w niektórych jego prawach – mówi Jerzy Kozieł, dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. – Wiemy, że nie może to oznaczać zakazu przychodzenia na lekcje. Zresztą, tak na marginesie, dla niektórych uczniów byłaby to nie kara, tylko nagroda...

W statucie szkoły zapisano więc, że „zawieszenie” oznacza wykluczenie ucznia na jakiś określony czas z atrakcyjnych, nieobowiązkowych zajęć, czyli – jak wyjaśnia dyrektor Kozieł – np. z udziału w wycieczkach szkolnych, zawodach czy też dyskotekach.

Dyrektor Jadwiga Piotrowicz z podlaskiego Kuratorium Oświaty mówi, że taki zapis w statucie nie zostanie przez kuratorium zaakceptowany.

Ucznia nie można bowiem w ogóle zawiesić w jego prawach – wyjaśnia dyrektor Piotrowicz. – Statut szkoły musi bardzo szczegółowo i precyzyjnie określać system kar stosowanych względem uczniów, jednak żadna z kar nie może być zawieszeniem ucznia w jego prawach.

Dyrektor Piotrowicz przyznaje, że do najczęściej stosowanych przez szkoły kar należą upomnienia i nagany.


POWIĄZANE

W związku z informacjami o podjęciu przez Urząd Pełnomocnika Rządu ds. Centralne...

Głośne chrapanie i częste wybudzenia w nocy, a w dzień przewlekłe zmęczenie, ból...

Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Stowarzyszenie Krajowa ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę