Agrolok_280518

Prawo do praw

10 grudnia 2003

Podlaskie Kuratorium Oświaty rozesłało do wszystkich szkół list ministra edukacji informujący, że stosowana przez placówki oświatowe kara określana jako „zawieszenie” w prawach ucznia jest niezgodna z polskim prawem konstytucyjnym. Szkoły, które stosują tę karę, muszą wprowadzić zmiany w swoich statutach.

Jak wynika z informacji, które napływają do ministerstwa edukacji, jedną z kar stosowanych w wielu placówkach wobec wyjątkowo nieposłusznych uczniów jest „zawieszanie” ich w prawach. Często oznacza to zakaz wstępu przez kilka dni na teren szkoły. Minister przypomina, że jest to niezgodne z konstytucyjnym prawem do nauki.

Przygotowaliśmy już projekt nowego statutu, w którym zostało zapisane, że szkoła może ukarać ucznia „zawieszeniem” go w niektórych jego prawach – mówi Jerzy Kozieł, dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. – Wiemy, że nie może to oznaczać zakazu przychodzenia na lekcje. Zresztą, tak na marginesie, dla niektórych uczniów byłaby to nie kara, tylko nagroda...

W statucie szkoły zapisano więc, że „zawieszenie” oznacza wykluczenie ucznia na jakiś określony czas z atrakcyjnych, nieobowiązkowych zajęć, czyli – jak wyjaśnia dyrektor Kozieł – np. z udziału w wycieczkach szkolnych, zawodach czy też dyskotekach.

Dyrektor Jadwiga Piotrowicz z podlaskiego Kuratorium Oświaty mówi, że taki zapis w statucie nie zostanie przez kuratorium zaakceptowany.

Ucznia nie można bowiem w ogóle zawiesić w jego prawach – wyjaśnia dyrektor Piotrowicz. – Statut szkoły musi bardzo szczegółowo i precyzyjnie określać system kar stosowanych względem uczniów, jednak żadna z kar nie może być zawieszeniem ucznia w jego prawach.

Dyrektor Piotrowicz przyznaje, że do najczęściej stosowanych przez szkoły kar należą upomnienia i nagany.


POWIĄZANE

W nowym roku akademickim Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego otwiera się na ws...

1,8 mln uczniów z ok. 12,6 tys. szkół podstawowych poznawało zdrowe nawyki żywie...

Od 1 czerwca można nadsyłać zgłoszenia do konkursu Złoty Medal Chemii. Kandydaci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę