Egipt: ekspansja eksportowa na rynkach arabskich

8 października 2020
Egipt: ekspansja eksportowa na rynkach arabskich

Egipskie służby weterynaryjne prowadzą działania zmierzające do uzyskania akredytacji dla lokalnych zakładów drobiarskich na eksport drobiu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Władze ZEA poinformowały egipskie władze, że zezwolą na import jaj konsumpcyjnych oraz schłodzonego i mrożonego mięsa drobiowego po zaakceptowaniu weterynaryjnego świadectwa zdrowia. Emiraty są także zainteresowane zakupem kaczek z Egiptu. Nie zdradzono jeszcze terminu rozpoczęcia współpracy handlowej obu stron.

Co ciekawe, władze Egiptu ujawniły, że spółka akcyjna, która ma być odpowiedzialna za certyfikacje etykiety halal rozpocznie działalność na początku 2021 roku. Druga ważna informacja: egipskie firmy drobiarskie przygotowują się do eksportu drobiu na rynek Arabii Saudyjskiej. Transakcje mają być realizowane już w ostatnim kwartale tego roku. Według rządowych statystyk w Egipcie średnioroczna produkcja kurcząt szacowana jest na 1,4 miliarda sztuk oraz 13 miliardów jaj.

Wszystko wskazuje na to, że Egipt próbuje zbudować swoją pozycję eksportową po tym jak po 14 latach Egipt wznowił sprzedaż drobiu na rynkach zagranicznych. Przypominamy, że egipskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o tym fakcie w czerwcu tego roku.

Egipskie firmy drobiarskie, które są uznane za wolne od grypy ptaków mogą wrócić do eksportu drobiu na rynki zagraniczne. Nad egipskim sektorem drobiarskim od 2006 roku ciążył zakaz sprzedaży eksportowej z powodu wybuchu wysoce zjadliwej grypy ptaków w tym kraju. Zezwolenie dotyczy piskląt jednodniowych, jaj konsumpcyjnych, jaj wylęgowych i kurcząt brojlerów.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Cukrownia w Chełmży obchodzi 140-lecie otwarcia. Jeden z dwóch zakładów należący...

Z danych statystycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że Unia Europe...

Jak dowiadujemy się z KOWR, do 16 września 2022 r. przedłużono termin prowadzeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę