Ekolodzy: drzewa potrzebne w mieście, bo m.in. pochłaniają zanieczyszczenia

13 października 2017
Ekolodzy: drzewa potrzebne w mieście, bo m.in. pochłaniają zanieczyszczenia

Pochłaniają substancje toksyczne i zanieczyszczenia, obniżają temperaturę w centrach, a ich zieleń jest kojąca i pozytywnie wpływa na samopoczucie – ekolodzy z Klubu Gaja, z okazji dorocznego Święta Drzewa przekonują, że drzewa są miastom bardzo potrzebne.

W czwartek w Katowicach zainaugurowano 15. edycję tego przedsięwzięcia, które w tym roku odbywa się pod hasłem: "Drzewo-Przyjaciel". Z tej okazji przy Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) ekolodzy wraz z uczniami katowickich szkół m.in. posadzili jarząba pospolitego i osiem berberysów.

Koordynatorka Święta Drzewa Jolanta Migdał z Klubu Gaja wyjaśniła, że tegoroczne hasło ma podkreślić rolę i znaczenie drzew w życiu mieszkańców miast.

"Drzewa pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie, sama ich zieleń jest dla nas kojąca, uspokaja. Drzewa pochłaniają też różne substancje toksyczne i zanieczyszczenia, przeciwdziałają smogowi. Nie mówiąc o pozytywnym wpływaniu na mikroklimat w mieście poprzez obniżanie temperatury powietrza w centrach, gdzie dużo betonu i szkła" – wyliczała Migdał.

Dodała, że drzewa są więc w mieście "bezwzględnie potrzebne". "Trudno sobie wyobrazić życie bez drzew i zieleni, żylibyśmy wtedy na takiej betonowej pustyni" – podkreśliła.

Przedsięwzięciu towarzyszyła tematyczna wystawa plakatów Zofii Lasockiej. Jej prace poświęcone drzewom noszą takie tytuły jak: "Pogromca gorąca", "Miasto czyszczę", "Hałas trzymam na dystans" czy "Daję spokój".

Jak podała Migdał, wystawę będzie można oglądać w CINiBie do końca października.

Koordynatorka Święta Drzewa zachęciła jednocześnie wszystkich zainteresowanych – miasta, szkoły, przedszkola, organizacje oraz osoby indywidualne – do włączenia się w akcję poprzez posadzenie drzewa lub drzew i dopisanie się na stronie internetowej w specjalnym liczniku.

"Od początku programu, czyli od 15 lat mamy już posadzonych ponad 800 tys. drzew w całej Polsce. Działamy dalej, liczymy na milion" – podsumowała Migdał.

Szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie: www.swietodrzewa.pl.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

 

Agnieszka Kliks-Pudlik, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę