aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ekolodzy zachęcają do sadzenia drzew; rusza program Święto Drzewa

9 października 2018
Ekolodzy zachęcają do sadzenia drzew; rusza program Święto Drzewa

„Każdy liść pochłania CO2” to hasło tegorocznej akcji Święta Drzewa, która rusza w środę. Ma ona przypomnieć, że sadzenie drzew jest prostą i jedną z najbardziej opłacalnych metod zapobiegania zmianom klimatu – podali organizatorzy z ekologicznego Klubu Gaja.

Jolanta Migdał, która koordynuje projekt, poinformowała w poniedziałek, że akcja odbędzie się po raz 16. „Dzięki Świętu Drzewa uczestnicy posadzili dotychczas już blisko 850 tys. drzew” – podkreśliła.

Migdał przypomniała, drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu. "Przede wszystkim pochłaniają dwutlenek węgla, który jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Dlatego, jak co roku 10 października, zachęcamy wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew, a także zmiany codziennych nawyków na bardziej ekologiczne i odpowiedzialne” – powiedziała.

Ogólnopolska inauguracja akcji odbędzie się w środę na Służewie w Warszawie. „Zasadzimy dziewięć drzew. To m.in. stare odmiany śliwy i jabłoni, które będą stanowiły doskonały pożytek dla pszczół z pobliskiej pasieki. Posadzimy też trzy wiśnie japońskie, dwie brzozy i dwa klony. Jedno z drzew zasadzi Bartłomiej Topa, aktor i ambasador Święta Drzewa. Akcja będzie organizowana później m.in. w Bielsku-Białej i pobliskich Wilkowicach, Krakowie i Katowicach” – powiedziała Migdał.

Koordynatorka dodała, że do akcji może się przyłączyć każdy. Wystarczy posadzić drzewo i wpisując je do „licznika” dostępnego w internecie na stronie swietodrzewa.pl.

Jolanta Migdał poinformowała, że podczas wydarzenia wręczone zostaną nagrody za najciekawsze inicjatywy w ramach Święta Drzewa.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...

Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko nowym przepisom narzucanym przez Un...

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę