Eksport wieprzowiny i drobiu z UE do Korei wznowiony

7 września 2022
Eksport wieprzowiny i drobiu z UE do Korei wznowiony

Jak podaje departament Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej, w wyniku intensywnej współpracy na wysokim szczeblu między Komisją Europejską a Republiką Korei kraje UE mogą od dziś łatwiej eksportować wieprzowinę i drób do Republiki Korei. Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Spraw Wsi Republiki Korei (MAFRA) podjęło decyzję o usunięciu długotrwałej bariery handlowej, która wpływała na wywóz produktów wieprzowych i drobiowych z UE, ponieważ Republika Korei uznaje obecnie rygorystyczne środki regionalizacji UE mające na celu zwalczanie ognisk afrykańskiego pomoru świń i wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Ta decyzja może odblokować ponad miliard euro handlu w kolejnych latach.

Wiceprzewodniczący wykonawczy i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział: Dzisiejsza decyzja Republiki Korei o zniesieniu ograniczeń w europejskim eksporcie wieprzowiny i drobiu powinna zwiększyć możliwości eksportowe dla sektora, który boryka się z poważnymi ograniczeniami. zobowiązanie do wspierania unijnego sektora rolnego przy jednoczesnym zapewnieniu koreańskim konsumentom możliwości korzystania z wysokiej jakości produktów UE Z zadowoleniem przyjmujemy produktywną współpracę z naszymi koreańskimi partnerami, z którymi ściśle współpracowaliśmy w kwestiach związanych z handlem od czasu naszej umowy handlowej w 2011 r. Mamy nadzieję, że na tym sukcesie rozwiniemy podobną konstruktywną współpracę z innymi partnerami handlowymi w zakresie uznania unijnego systemu regionalizacji”.

Komisarz odpowiedzialna za zdrowie i bezpieczeństwo żywności Stella Kyriakides powiedziała: Ochrona zdrowia zwierząt jest dla nas kluczowym priorytetem. W UE wprowadziliśmy rygorystyczne i skuteczne środki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń i ptasiej grypie. Republika Korei i UE są sukcesem i uznaniem tych wysiłków, które przyniosą ogromne korzyści europejskim producentom w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej.Jesteśmy mocno zaangażowani w walkę z tymi chorobami zwierząt i nadal eksportujemy unijne produkty spożywcze, które spełniają najwyższe normy i gwarancje dotyczące zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności.”

11 krajów UE uzyskało zezwolenie na eksport drobiu i produktów drobiowych do Republiki Korei:

Niemcy, Polska, Węgry, Belgia, Francja, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Szwecja, Dania i Litwa; 

14 państw członkowskich, które uzyskały zezwolenie na wywóz wieprzowiny i produktów wieprzowych:

– Niemcy, Polska, Węgry, Belgia, Francja, Finlandia, Hiszpania, Niderlandy, Szwecja, Dania, Słowacja, Austria, Irlandia i Portugalia.

Komisja z zadowoleniem przyjmuje ten ważny krok podjęty przez Republikę Korei, ponieważ świadczy on o zaufaniu do unijnego systemu kontroli. Decyzja ta pozwala na bardziej stabilny handel, co jest korzystne nie tylko dla eksporterów z UE, ale oznacza również, że koreańscy konsumenci mogą nadal korzystać z wysokiej jakości i bezpiecznych produktów wieprzowych i drobiowych z UE. Dzięki tej decyzji Republika Korei dalej dostosowuje swoje warunki przywozu do zobowiązań podjętych w ramach WTO oraz umowy o wolnym handlu między UE a Republiką Korei.

Do tej pory Republika Korei nakładała ogólnokrajowy zakaz przywozu wieprzowiny lub drobiu z państw członkowskich UE dotkniętych afrykańskim pomorem świń lub wysoce zjadliwą ptasią grypą, mimo że UE posiada ścisły system regionalizacji, dzięki któremu ogniska są ograniczane regionu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się na inne regiony.

Dzięki uznaniu unijnych środków regionalizacyjnych, które obecnie znajdują odzwierciedlenie w zmienionych wymaganiach Republiki Korei dotyczących zdrowia przy imporcie, umożliwia on kontynuację wywozu z obszarów w państwach członkowskich UE, które są wolne od tych chorób, zamiast nakładać ogólnokrajowy zakaz w przypadku wystąpienia ognisk tych chorób zwierząt.

Ten środek ułatwiający handel był wynikiem szczegółowej oceny przeprowadzonej przez Republikę Korei dotyczącej unijnych środków kontroli regionalizacji. Po przeprowadzeniu oceny technicznej Republika Korei stwierdziła, że handel może nadal odbywać się bezpiecznie z obszarów wolnych od choroby z państw członkowskich UE dotkniętych tymi chorobami.

źródło: KE


POWIĄZANE

27 stycznia 2023 r. w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie trzech zespołów p...

Według stanu na 27 stycznia Ukraina wyeksportowała 25,991 mln ton zbóż i roślin ...

Według ukraińskiej agencji Informacyjnej ceny eksportowe kazachskiej pszenicy sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę