dnikukurydzy_210818

Elbląg/ Epidemiolodzy ostrzegają przed spożywaniem żywności zanieczyszczonej przez powódź

25 września 2017
Elbląg/ Epidemiolodzy ostrzegają przed spożywaniem żywności zanieczyszczonej przez powódź

Elbląski sanepid ostrzega przed spożywaniem żywności, w tym warzyw i owoców, która miała kontakt z falą powodziową. Przypomina o konieczności odkażenia studni zanieczyszczonych podczas podtopień na Żuławach.

Choć rzeki Kumiela i Wąska powróciły już do koryt, to na polach w okolicach Elbląga wciąż utrzymują się rozlewiska. Woda zniszczyła uprawy rolne i rozmyła drogi lokalne.

Jak podał w komunikacie opublikowanym w piątek Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu, fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne, które mogą być groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia - przypominają epidemiolodzy. Aby uzyskać bezpieczną dla zdrowia wodę, należy bezwzględnie wszystkie studnie oczyścić, wydezynfekować i naprawić ich stan techniczny.

Specjaliści przypominają także, że drobnoustroje chorobotwórcze i zanieczyszczenia chemiczne niesione przez falę powodziową mogą osadzać się na produktach żywnościowych oraz zawilgoconej odzieży, przedmiotach i sprzętach domowych.

Zanieczyszczeniu mogą ulec także warzywa i owoce, które znajdują się jeszcze w sadach i ogrodach. Zawilgocona żywność ulega psuciu i pleśnieniu. Należy ją bezwzględnie wyrzucić, nie można spożywać produktów, które zostały zalane, mają zmieniony zapach, barwę, mają widoczną pleśń, są stęchłe, są w opakowaniach pozbawionych etykiet, są w puszkach o zniekształconych, wydętych kształtach, są niewiadomego pochodzenia - przypomina w komunikacie elbląski sanepid.

Woda z wodociągu zasilającego Pasłęk i okoliczne wioski wciąż nie nadaje się do spożycia. W wodzie stwierdzono obecność bakterii z grupy coli. Mieszkańcy Pasłęka oraz Marianki, Leszczyny, Borzynowa, Aniołowa, Rogowa, Zielonego Grądu, Rzecznej, Łącznej, Krosna, Krosienka, Robit, Kupiny, Gołąbków i Pólka mogą pić jedynie wodę butelkowaną lub z podstawionych beczkowozów.

Jak podał PAP Łukasz Mierzejewski z urzędu miasta w Elblągu, sytuacja powodziowa w gminach na obszarze Żuław stabilizuje się, choć mimo ustania opadów w minionych dniach, wciąż utrzymuje się wysoki stan wód w rzekach.

"Problemem jest stan wałów, które mają nieszczelności i miejscami zostały poderwane. Stan wałów osłabiają dodatkowo bobry"- podkreślił, dodając, że w gminach prowadzony jest wciąż monitoring mostów.

Uruchomione zostały już pierwsze wypłaty odszkodowań. Przedstawiciele samorządów szacują nadal straty, będą też składać kolejne wnioski o wsparcie, bowiem w części gmin woda cały czas zalega na polach i trudno w tym momencie podać dokładne rozmiary szkód.

 

Agnieszka Libudzka (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę