aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Emerytury z KRUS i ZUS będą wyrównane

21 grudnia 2022
Emerytury z KRUS i ZUS będą wyrównane


Rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, po 25 latach opłacania składek emerytura rolnicza nie może być niższa niż analogiczna z ZUS.

Na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem, Premier poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS, zakładający, że po 25 latach opłacania składek emerytura rolnicza nie może być niższa niż analogiczna z ZUS.

Szef rządu powiedział, że rozwiązanie to ma kosztować budżet ponad 2 mld zł stwierdzając że Rolnicy będą mogli także uzyskać dodatek do emerytur rolniczych. Obowiązkiem państwa jest zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. To oni zapewniają naszemu państwu bezpieczeństwo żywnościowe, a swoją ciężką pracą przyczyniają się do rozwoju Polski.

Dziś kwoty emerytur z KRUS i ZUS znacznie się różnią. Obecnie wysokość emerytury z KRUS jest ustalana w oparciu o tzw. emeryturę podstawową. Dzięki nowemu rozwiązaniu, zmieni się sposób waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej w KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS. Jeżeli rolnik wypracuje 25 lat, będzie uprawniony do otrzymywania emerytury rolniczej w wysokości minimalnej emerytury z ZUS.

Ponadto, możliwe będzie uzyskiwanie dodatku do emerytur rolniczych. Premier zapewniał, że to będzie mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej oraz dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu:

• prowadzenia – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej;
• prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

Wicepremier Kowalczyk wskazał, że przyjęte przez rząd rozwiązania porządkują system waloryzacji emerytur rolniczych i są dojściem do sprawiedliwości poprzez powiązanie emerytury z KRUS z najniższą emeryturą w ZUS.
"Jeśli ktoś wypracuje pełny okres czasu, czyli 25 lat - nieważnie, w jakim systemie, to będzie uprawniony do emerytury co najmniej minimalnej"

Korzystając z okazji, Mateusz Morawiecki przyponiał, że od czerwca 2022 r. obowiązuje rozwiązanie, które pozwala rolnikom, którzy nadal gospodarują, pobierać także emeryturę rolniczą.
Przyjęte dziś przez rząd rozwiązania to kolejny element dojścia do sprawiedliwości i powiązania emerytury z KRUS z najniższą emeryturą w ZUS.

Stale wzmacniamy i rozwijamy polskie rolnictwo

– Polska wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w całym kraju. Dzisiaj spłacamy dług wdzięczności wobec jej mieszkańców – powiedział premier prezentując przyjęte przez Radę Ministrów nowe regulacje dotyczące emerytur rolniczych.

Współpracujemy z organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa – uważnie wsłuchujemy się w głos rolników, przyjmujemy ich wnioski, zgłaszane uwagi i postulaty. W czasach trudnych dla rozwoju rolnictwa wspieramy polską wieś. Do tej pory:

• zablokowaliśmy sprzedaż polskiej ziemi,
• wprowadziliśmy dopłaty dla rolników,
• wprowadziliśmy 0 proc. VAT na nawozy,
• zapewniliśmy dopłaty do paliwa rolniczego,
• wprowadziliśmy rolniczy handel detaliczny,
• doprowadziliśmy do spadku ubóstwa na wsi i wzrostu dochodów na wsi.

– Wszystkie te kwestie mają na celu przede wszystkim wyrównanie szans, zwiększenie skłonności do pozostania w gospodarstwach rolnych, do gospodarowania na wsi. Tak, żeby wieś nie wyludniała się, żeby była miejscem do życia, w którym jak najwięcej mieszkańców naszej ojczyzny będzie chciało przebywać – kontynuował Premier.

Najważnieszą dla rolników informacją z ostatniego, wtorkowego (20.12.2022r.) posiedzenia rządu jest projekt ustawy o wyrównaniu zasad przyznawania emerytur z KRUS i ZUS. Rolnicy, którzy po 25 latach opłacania składek w KRUS, będą mieli pewnośćc, że emerytura rolnicza nie będzie mogła być niższa niż kwota emerytury wypłacana z ZUS.

Projekt ustawy podlega dlaszej ścieżce ligislacyjnej i będzie musiał być procedowany stusunkowo szybko, bo nowe emerytury rolnicze w mają obowiązywać już w 2023 roku.

red. ppr.pl na podst. gov.pl


POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę