informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Enerkem dokonuje przełomu, wytwarzając nowe wysokooktanowe biopaliwo

21 marca 2018
Enerkem dokonuje przełomu, wytwarzając nowe wysokooktanowe biopaliwo

Spółka Enerkem Inc. (www.enerkem.com), światowy lider produkcji biopaliw oraz chemikaliów wytwarzanych z surowców odnawialnych, ogłosiła w dniu dzisiejszym, podczas 225. krajowego posiedzenia Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (ang. American Chemical Society) odbywającego się w Nowym Orleanie, iż udało jej się wytworzyć nowe wysoce wydajne biopaliwo, które może zwiększyć liczbę oktanową paliw dostępnych na rynku, zmniejszając tym samym ich ślad węglowy.

Posiadana przez Centrum Innowacyjności Enerkem, zlokalizowane w Westbury w prowincji Quebec, specjalistyczna wiedza z zakresu inżynierii chemicznej umożliwiła spółce opracowanie procesu, w którym wykorzystano opatentowaną technologię przekształcania odpadów w biopaliwo, do produkcji nowego biopaliwa o badawczej liczbie oktanowej (ang. Research Octane Number; RON) wynoszącej aż 112. Jest to o 20 punktów więcej niż średnia liczba oktanowa w tradycyjnie sprzedawanym paliwie silnikowym. Wykorzystując bioeter dimetylowy (Bio-DME) stanowiący produkt wytworzony przez Enerkem na bazie biometanolu, w połączeniu z katalizatorem przekształcającym DME w paliwo wysokooktanowe opracowanym przez Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej (ang. National Renewable Energy Laboratory; NREL) w Stanach Zjednoczonych, zespół Enerkem-NREL jako pierwszy na świecie zademonstrował pilotażową produkcję alternatywnego paliwa bogatego w parafiny.

„Jest to prawdziwy przełom, który może pozwolić nam na komercyjne wytwarzanie nowego nienatlenionego biopaliwa z odpadów - powiedział Stéphane Marie-Rose, dyrektor Centrum Innowacyjności Enerkem. - Dzięki wysoce selektywnej reakcji katalitycznej przebiegającej w procesie przekształcania odpadów w paliwo uzyskaliśmy cząsteczki parafiny, tj. tryptany cechujące się wysoką liczbą oktanową, co prowadzi do zwiększenia objętości parafin w przypadku ich zastosowania w paliwie konwencjonalnym”.

Obok licznych korzyści środowiskowych i ekonomicznych, wysokooktanowe biopaliwo uzyskane przez Enerkem z bio-DME może znaleźć szereg zastosowań. Ten nienatleniony komponent może zostać wykorzystany na rynkach paliw specjalistycznych, m.in. w produkcji paliwa lotniczego, a także w sektorze zawodowych sportów motorowych. Podobnie jak w przypadku biometanolu i zaawansowanego etanolu, które są obecnie wytwarzane przez Enerkem na skalę komercyjną, nowe biopaliwo zapewnia lepsze parametry spalania, zastępuje paliwa kopalne i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.

W nadchodzących miesiącach Centrum Innowacyjności Enerkem będzie prowadzić dalsze prace nad tym zaawansowanym rozwiązaniem technologicznym poprzez udoskonalenie i optymalizację procesu wytwarzania, a także ocenę potencjalnych zastosowań komercyjnych.

Enerkem

Enerkem jest producentem biopaliw i odnawialnych chemikaliów z odpadów. Ta opatentowana przez spółkę przełomowa technologia przekształca nienadające się do odzysku lub kompostowania stałe odpady komunalne w metanol, etanol i inne szeroko stosowane półprodukty chemiczne. Oprócz siedziby w Montrealu Enerkem posiada duży zakład produkcyjny w prowincji Alberta oraz centrum innowacji w prowincji Quebec. Obiekty należące do Enerkem powstają z systemów prefabrykatów, w oparciu o modułową infrastrukturę produkcyjną spółki, która może być z powodzeniem wykorzystywana na całym świecie. Technologia Enerkem stanowi przykład tego, jak właściwa gospodarka obiegowa może przyczyniać się do dywersyfikacji koszyka energetycznego i ekologizacji produktów codziennego użytku, zapewniając jednocześnie inteligentną, bezpieczną dla środowiska alternatywę dla składowania i spalania odpadów.

http://www.enerkem.com

 

(Centrum Prasowe PAP) / PR Newswire


POWIĄZANE

Zapotrzebowanie konsumentów na informacje o pochodzeniu żywności nieustannie roś...

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki wręczył, w imieniu ministra Jana Krzysztofa ...

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę