Adama_Spyrale_1-31.05.21

e-petrol.pl: benzyna coraz droższa

12 kwietnia 2021
e-petrol.pl: benzyna coraz droższa
Kierowcy cały czas czekają na prawdziwą wiosnę i pierwsze w tym roku obniżki cen paliw na stacjach. W najbliższych dniach mogą liczyć co najwyżej na wiosenne temperatury, bo paliwa na stacjach raczej nie potanieją.

Tańsza ropa, której notowania wyraźnie oddaliły się od tegorocznych szczytów z pierwszej połowy marca i obserwowane od początku kwietnia dynamiczne umocnienie złotówki w relacji do dolara, nie przekładają się jeszcze na spadek kosztów tankowania. Jest jednak spora szansa, że w drugiej połowie miesiąca w końcu zobaczymy pierwsze w tym roku obniżki na stacjach.
 
W hurcie już taniej
 
W porównaniu z przedświątecznymi notowaniami, ceny paliw w rafineriach spadły i w piątek metr sześcienny benzyny bezołowiowej był tańszy niż w ostatni czwartek o 68,20 zł a oleju napędowego o 42 złote. Benzyna w piątek kosztowała w hurcie średnio 4058,40 zł/metr sześcienny a 1 000 litrów diesla stanowił wydatek rzędu 3977,60 zł.

Benzyna kontynuuje wzrostową serię
 
Cena 95-oktanowej benzyny rośnie na stacjach nieprzerwanie od początku lutego. W minionym tygodniu tankowanie tego paliwa podrożało o kolejne 4 grosze i litr popularnej „95-tki” kosztował już 5,25 zł. Cena oleju napędowego w notowaniu e-petrol.pl nie zmieniła się i za diesla od trzech tygodni płaciliśmy 5,19 zł/l. Jedynym paliwem, które tanieje, jest autogaz, ale podobnie jak przed tygodniem obniżka była zaledwie jednogroszowa i tankowanie LPG w miniony piątek stanowiło wydatek rzędu 2,57 zł/l.
 

Nasza prognoza dla detalicznego rynku paliw na ten tydzień zakłada stabilizację cen na wysokich poziomach. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw to: 5,20-5,31 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,13-5,24 zł/l oraz 2,52-2,58 zł/l dla autogazu.

OPEC i zapasy w USA zadecydowały o kształcie notowań ropy

W ubiegłym tygodniu ropa zachowywała się stosunkowo przewidywalnie, głównie za sprawą „wyjaśnienia się” polityki luzowania ograniczeń produkcyjnych Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników, znanych jako OPEC +. Od maja rozpocznie się proces powiększania swobód eksportowych - w pierwszym miesiącu o 350 tys. baryłek dziennie, a 750 tys. w kolejnych dwóch miesiącach. Dodatkowym czynnikiem poprawy podaży może być rezygnacja Arabii Saudyjskiej z dodatkowych dobrowolnych cięć w wysokości miliona baryłek dziennie. Czynnikiem wspierającym perspektywę poprawy dostępności surowca mogą także być rezultaty rozmów mocarstw globalnych z Iranem – chodzi o przywrócenie porozumienia nuklearnego i zniesienie sankcji nałożonych na ten azjatycki kraj.
 
Dla rynku istotne było z pewnością także doniesienie z USA, że rezerwy benzyn zamiast minimalnie rosnąć o 0,1 mln baryłek – jak prognozowali tamtejsi analitycy – wzrosły o ponad 4 mln baryłek, co obudziło obawy o stan  paliwowego popytu w USA w okresie letniego sezonu najwyższego zużycia. To może być pokłosiem koronawirusowych lockdownów i wynikającego stąd ograniczenia potrzeb potencjalnych tankujących. To kolejny dowód na spustoszenie, jakie pandemia powoduje w amerykańskiej gospodarce. 

Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyłączył się po raz kolejny do organizowane...

W dniu 5 maja 2021 r. Rada Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Przy Krajowej Ra...

Francuski Minister Rolnictwa odniósł się krytycznie wobec dużej podaży mięsa dro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę