e-petrol.pl: benzyny i diesel mogą w końcu nieco potanieć

7 września 2020
e-petrol.pl: benzyny i diesel mogą w końcu nieco potanieć
Początek września przyniósł kolejne, ale niewielkie zmiany cen na krajowych stacjach paliw. Benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy podrożały zaledwie o grosz, a autogaz nie zmienił swojej ceny. W bieżącym tygodniu za sprawą zmian na rynku hurtowym, podwyżki cen paliw powinny się zatrzymać, a na niektórych obiektach kierowcy mogą nawet zatankować nieco taniej.

W minionym tygodniu nasze krajowe rafinerie wprowadziły po pięć zmian cen i w ujęciu tydzień do tygodnia korekta w cenach była widoczna szczególnie w przypadku benzyn. Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95 była w piątek w sprzedaży hurtowej tańsza o 1,69 proc., czyli 59,20 zł netto/1000 l w porównaniu z końcem wcześniejszego tygodnia i metr sześcienny tego paliwa kosztował 4. września 3454 zł netto. W tym samym okresie olej napędowy w rafineriach także potaniał o podobną wartość - 1,66 proc., co dało obniżkę o 55,60 zł, ale obecnie w hurcie paliwo to jest wciąż droższe od benzyny o ponad 160 zł netto -  jego średnia piątkowa cena wynosiła 3290 zł netto/1000 l. Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę PKN Orlen i Grupa Lotos miały wprowadzić kilku- lub kilkunastozłotowe obniżki do swoich cenników hurtowych. Takie decyzje rafinerii będą oznaczały, że ceny zarówno benzyny, jak i diesla na stacjach mogą nieznacznie spaść.
 
Na stacjach możemy czekać na niewielkie obniżki
 
Ze środowego notowania e-petrol.pl dotyczącego cen paliw na stacjach wynika, że zarówno popularna benzyna bezołowiowa 95, jak i diesel minimalnie tylko zmieniły swoje średnie ceny – zaledwie o grosz. Na przestrzeni ostatniego miesiąca ceny na stacjach wzrosły jednak wyraźnie, bo ok. 10 gr na litrze. Niezmienne, i to od ponad dwóch miesięcy, są ceny autogazu, który przeciętnie w kraju kosztuje 1,99 zł/l. 
 
Ostatnie korekty cen hurtowych w Orlenie i Lotosie mogą przynieść kierowcom w tym tygodniu pewne wytchnienie. W drugim tygodniu września najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 4,38-4,49 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 4,29-4,40 zł/l. W przypadku tego paliwa szansa na spadki jest, bowiem marża stacji paliw na sprzedaży diesla jest na poziomie minimalnie wyższym, niż średnio w roku. Tankujący autogaz od kilku tygodni bez niepokoju o cenę podjeżdżają na stację, aby zaopatrzyć się w LPG. Paliwo to powinno także w obecnym tygodniu utrzymać swoją obecną cenę i zachować wysoką konkurencyjną proporcję wobec benzyny. Obecnie cena gazu stanowi zaledwie 45 proc. ceny benzyny „95” i w perspektywie najbliższych kilku dni nie ma powodów, aby cena tej popularnej alternatywy wobec benzyny znacząco przekroczyła próg 2 zł za litr.Słabszy popyt na paliwa napędza spadek cen ropy naftowej
 
W ostatnich dniach na rynku naftowym dominują spadkowe nastroje i notowania ropy Brent na giełdzie w Londynie są na dobrej drodze do tego, aby zanotować największy tygodniowy spadek od ponad dwóch miesięcy. W piątkowe przedpołudnie baryłka ropy Brent kosztowała blisko 44,50 USD, a najtaniej w minionym tygodniu można było ją kupić w czwartek, kiedy w trakcie dnia jej cena spadła do 43,53 USD.
 

Ropa tanieje, bo inwestorzy obawiają się, że popyt na paliwa nie odbudowuje się tak szybko, jak oczekiwano. Wskazywać mogą na to opublikowane w ubiegłym tygodniu rządowe dane z USA, według których zapotrzebowanie na benzyny spadło w ujęciu tydzień do tygodnia. Do tego na półkuli północnej kończy się sezon letnich wyjazdów, kiedy zużycie paliw jest okresowo najwyższe. Niepokojące sygnały docierają też z Chin, gdzie według agencji Reutera po pięciu miesiącach wzrostów we wrześniu zobaczymy spadek importu surowca.

 

Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę