Targi_china_210519-750

e-petrol.pl: ceny nie zaskoczyły w tym tygodniu

16 kwietnia 2018
e-petrol.pl: ceny nie zaskoczyły w tym tygodniu
Na rynku międzynarodowym dzieje się wiele – obawy o rozwój sytuacji w Syrii napędzają wzrosty cen surowca. Rynek polski przenosi również te zmiany, jednak segment detaliczny w ubiegłym tygodniu nie notował zbyt znaczących skoków.

Spodziewane zmiany w najbliższych dniach nie powinny być zaskoczeniem - jedynym możliwym kierunkiem będą zapewne wzrosty cenowe. Ich skala będzie zależeć od dynamiki zmian na rynku międzynarodowym.
 
Rafinerie z plusami

Wszystkie paliwa w minionym tygodniu drożały w polskich rafineriach. Niemal o 100 zł podrożała benzyna 98-oktanowa, aktualnie sprzedawana w średniej cenie 4022 zł/m sześc. O blisko 60 zł drożała popularna Pb95, która kosztuje 3776 zł/m sześc. W przypadku średnich destylatów mamy około 70-złotowe zwyżki - diesel kosztuje średnio 3764 zł, a olej opałowy - 2506 zł za metr sześc.
 
Ceny detaliczne też do góry
 
W okresie między 16 a 22 kwietnia 2018 roku przewidywane przez e-petrol.pl zmiany dla benzyny 98-oktanowej doprowadzą ją do cen z przedziału 4,99-5,09 zł/l, a benzyna 95-oktanowa kosztować może w tym czasie 4,69-4,79 zł/l. W przypadku cen detalicznych oleju napędowego spodziewamy się zmian na poziomie 4,61-4,70 zł/l. W cenach autogazu spodziewamy się względnej stabilności - prognoza cen jest na poziomie 2,01-2,07.
 

Zobacz komentarz wideo


 

Ropa najdroższa od lat

Miniony tydzień przyniósł wyraźny wzrost cen ropy na giełdzie naftowej w Londynie. Od poniedziałku notowania surowca szybko rosły i w zaledwie trzy dni zyskały na wartości blisko 5 dolarów, osiągając poziomy ostatni raz notowane pod koniec 2014 r. Najwięcej, bo aż 73,09 USD, płacono za baryłkę ropy Brent w trakcie środowej sesji.  W piątek, przed południem cena surowca utrzymywała się powyżej poziomu 72 dolarów.

Argumentów za zwyżką na rynku naftowym w ostatnich dniach dostarczyły wydarzenia ze świata polityki. Rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie straszy inwestorów, którzy obawiają się, że eskalacja konfliktu w Syrii, może wpłynąć na ograniczenia globalnej podaży ropy.

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Przedstawiciele Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych...

Wprawdzie latem nie ma zanieczyszczeń emitowanych przez ogrzewanie, ale probleme...

Niemal połowa osób po 35 roku życia nie ma pełnego uzębienia. Większość Polaków ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę