GUS_230920_750x100_stat

e-petrol.pl: ceny nie zaskoczyły w tym tygodniu

16 kwietnia 2018
e-petrol.pl: ceny nie zaskoczyły w tym tygodniu
Na rynku międzynarodowym dzieje się wiele – obawy o rozwój sytuacji w Syrii napędzają wzrosty cen surowca. Rynek polski przenosi również te zmiany, jednak segment detaliczny w ubiegłym tygodniu nie notował zbyt znaczących skoków.

Spodziewane zmiany w najbliższych dniach nie powinny być zaskoczeniem - jedynym możliwym kierunkiem będą zapewne wzrosty cenowe. Ich skala będzie zależeć od dynamiki zmian na rynku międzynarodowym.
 
Rafinerie z plusami

Wszystkie paliwa w minionym tygodniu drożały w polskich rafineriach. Niemal o 100 zł podrożała benzyna 98-oktanowa, aktualnie sprzedawana w średniej cenie 4022 zł/m sześc. O blisko 60 zł drożała popularna Pb95, która kosztuje 3776 zł/m sześc. W przypadku średnich destylatów mamy około 70-złotowe zwyżki - diesel kosztuje średnio 3764 zł, a olej opałowy - 2506 zł za metr sześc.
 
Ceny detaliczne też do góry
 
W okresie między 16 a 22 kwietnia 2018 roku przewidywane przez e-petrol.pl zmiany dla benzyny 98-oktanowej doprowadzą ją do cen z przedziału 4,99-5,09 zł/l, a benzyna 95-oktanowa kosztować może w tym czasie 4,69-4,79 zł/l. W przypadku cen detalicznych oleju napędowego spodziewamy się zmian na poziomie 4,61-4,70 zł/l. W cenach autogazu spodziewamy się względnej stabilności - prognoza cen jest na poziomie 2,01-2,07.
 

Zobacz komentarz wideo


 

Ropa najdroższa od lat

Miniony tydzień przyniósł wyraźny wzrost cen ropy na giełdzie naftowej w Londynie. Od poniedziałku notowania surowca szybko rosły i w zaledwie trzy dni zyskały na wartości blisko 5 dolarów, osiągając poziomy ostatni raz notowane pod koniec 2014 r. Najwięcej, bo aż 73,09 USD, płacono za baryłkę ropy Brent w trakcie środowej sesji.  W piątek, przed południem cena surowca utrzymywała się powyżej poziomu 72 dolarów.

Argumentów za zwyżką na rynku naftowym w ostatnich dniach dostarczyły wydarzenia ze świata polityki. Rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie straszy inwestorów, którzy obawiają się, że eskalacja konfliktu w Syrii, może wpłynąć na ograniczenia globalnej podaży ropy.

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Środa 21.10. upłynęła pod znakiem kolejnych rolniczych protestów i blokad dróg w...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda uczestniczył w obradach Rady Mini...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę