e-petrol.pl: czas pożegnać sześć złotych

6 grudnia 2021
e-petrol.pl: czas pożegnać sześć złotych
Kierowcy, którzy liczyli na wyraźną obniżkę cen paliw dzięki zapowiedzianej tarczy antyinflacyjnej, mogli poczuć się rozczarowani rządowymi propozycjami. Na szczęście za sprawą mocnej przeceny na giełdach naftowych jest realna szansa na niższe rachunki za tankowanie.

W najbliższych dniach na rynku paliw w Polsce doczekamy się dawno niewidzianych obniżek i jeszcze w tym roku pożegnamy sześciozłotowe poziomy na stacjach.

Rafinerie mocno obniżają ceny

W hurtowej części rynku paliw przełom listopada i grudnia przyniósł duży spadek cen, który był reakcją na obniżki na giełdach naftowych i umocnienie złotówki. W piątek za metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w rafineriach trzeba było zapłacić średnio 4 428,20 zł. Na przestrzeni ostatniego tygodnia benzyna potaniała o 287,80 zł i jest to najniższa cena tego paliwa od sierpnia tego roku. W przypadku oleju napędowego skala przeceny była podobna i wyniosła 286,20 zł - diesel w oficjalnych cennikach krajowych producentów średnio kosztował w miniony piątek 4655,20 zł/metr sześcienny.

Duża przestrzeń do obniżek na stacjach

Początek grudnia przyniósł stabilizację detalicznych cen paliw. Tyle samo co przed tygodniem płaciliśmy za tankowanie benzyny i jej 98-oktanowa odmiana kosztowała 6,32 zł/l, a 95-oktanowa 6,04 zł/l. Olej napędowy podrożał o grosz i jego średnia cena w ubiegłym tygodniu wyniosła 6,05 zł/l. Tankowanie autogazu stanowił wydatek na poziomie 3,39 zł/l, takim samym jak tydzień wcześniej.
 
Kierunek i dynamika zmian cen na rynku hurtowym wskazują, że w bieżącym tygodniu w końcu doczekamy się obniżek rachunków za tankowanie i to nie za sprawą tarczy antyinflacyjnej, która wejdzie w życie dopiero w drugiej połowie grudnia, a jej przełożenie na detaliczne ceny paliw będzie raczej symboliczne. Pierwsze od sierpnia spadkowe korekty na stacjach będą skutkiem rozwoju wydarzeń na rynkach międzynarodowych. Kierowcy mogą być jednak być nieco zawiedzeni dynamiką obniżek, bo operatorzy rynku detalicznego po długim okresie bardzo niskich marż mogą ostrożnie przekładać zmiany z rynku hurtowego na ceny na pylonach.
 
Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na bieżący tydzień wyglądają następująco: 5,91-6,05 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,95-6,06 zł/l oraz 3,32-3,39 zł/l dla autogazu.


Zobacz komentarz wideoDecyzja OPEC już znana

W ostatnich dniach, po szoku wywołanym pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa i związanymi z nim obawami, ceny gwałtownie spadły, aby następnie nieco stabilizować się w rejonie 70 USD za baryłkę ropy Brent. Ryzyko, że nowa mutacja będzie bardziej zaraźliwa i walka z nią wymusi kolejne lockdowny zadziałała niczym paraliżująca wizja dla handlujących ropą, ale na efekty badań należy poczekać kilkanaście dni i do tego czasu rynek niestety może karmić się rozmaitymi plotkami. 
 
Dodatkowym argumentem za spadkami w ostatnich dniach może być planowane uwolnienie rezerw surowcowych przez USA czy Chiny. Pewną niewiadomą jest jednak czas uwolnienia rezerw przez USA -  termin może zostać odroczony, jeśli światowe ceny energii znacznie spadną. Taką zapowiedź w środę poczynił zastępca sekretarza ds. energii USA David Turk. W obliczu obaw o wpływ Omikrona, a także przy znanej już polityce OPEC+, temat ten może okazać się bacznie analizowany w kolejnych dniach.
 
Wytchnieniem dla rynku była też decyzja OPEC+, która zapadła w czwartek, a która wyczekiwana była w napięciu. W styczniu 2022 roku organizacja zwiększy produkcję surowcową o kolejne 400 tys. zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a więc oddala się widmo „przycięcia” produkcji w obawie o nadpodaż, jaka mogłaby powstać wskutek uwolnienia rezerw i ewentualnych lockdownów. OPEC+ chce spotkać się po raz kolejny w normalnym trybie 4 stycznia, wtedy też wyłoniony zostanie nowy sekretarz OPEC, ale pozostawiono sobie furtkę do ewentualnej reakcji na nowe ustalenia odnośnie wariantu Omikron i zastrzeżono możliwość nadzwyczajnego spotkania jeszcze w tym miesiącu. Po decyzji OPEC+ rynek chwilowo zareagował spadkami, jednak już w piątkowy poranek sytuacja wracała do normy, a dalszych przecen nie było już widać.
 
 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

W ubiegły czwartek Sejm przyjął zmianę ustawy o płatnościach i przywrócił Uzupeł...

W dniu 5 stycznia 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło odpowiedzi...

W związku z aktualną sytuacją epizootyczną dotyczącą wirusa ASF w Polsce władze ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę