A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

e-petrol.pl: diesel nadal szybko drożeje

5 września 2022
e-petrol.pl: diesel nadal szybko drożeje

Ostatnie dni wakacji przyniosły wzrost detalicznych cen paliw. Znów mocno podrożał olej napędowy, a w przypadku 95-okanowej benzyny zanotowaliśmy na stacjach pierwszą podwyżkę od początku czerwca tego roku. Na szczęście perspektywa na początek września, za sprawą taniejącej ropy naftowej, wygląda nieco bardziej optymistycznie dla kierowców.

 

benzyna_ceny paliw

 

Na przestrzeni dwóch ostatnich tygodni olej napędowy na stacjach podrożał o blisko 10 proc. i jego cena zbliża się niebezpiecznie do rekordowych poziomów z czerwca tego roku. To paliwo mocno drożeje, bo każdy upływający tydzień przybliża nas do daty wejścia w życie unijnego zakazu importu ropy i produktów naftowych z Rosji, a to właśnie od rosyjskiego oleju napędowego Europa jest szczególnie mocno uzależniona. Do tego zbliża się sezon grzewczy, kiedy rośnie popyt na olej opałowy, będący produktem o zbliżonej charakterystyce do diesla, a w tym roku zapotrzebowanie na naftowe paliwa opałowe może być większe niż zwykle, bo są coraz częściej stosowane jako substytut dla rekordowo drogiego gazu ziemnego.

W rafineriach tydzień z obniżkami

 

beznyna hurt


Przełom sierpnia i września na hurtowym rynku paliw to okres wyraźnego spadku cen. Olej napędowy w oficjalnych cennikach rafinerii od poprzedniego piątku potaniał o blisko 200 złotych i dzisiaj kosztuje 6963,00 zł/metr sześcienny. Jeszcze mocniej, bo o 212 złotych, spadła cena 95-oktanowej benzyny, która przez krajowych producentów jest dzisiaj wyceniana na 5863,00 zł/metr sześcienny. To najniższa hurtowa cena tego paliwa od końca kwietnia tego roku.

 

Powrót do szkoły z wyższymi cenami na stacjach


benzyna_ceny paliwW tym tygodniu drożały wszystkie paliwa, poza autogazem. W przypadku benzyn 95-oktanowej skala zmiany nie była duża, bo wyniosła jedynie 5 groszy i detaliczna cena tego paliwa wynosi średnio 6,61 zł/l. Dużo bardziej odczuwalna była podwyżka cen oleju napędowego. Diesel na przestrzeni tygodnia podrożał aż o 43 grosze i kosztuje średnio 7,69 zł/l. Z tej zwyżkowej tendencji wyłamał się tylko autogaz, który potaniał o grosz. Średnia cena LPG na stacjach w Polsce to 3,18 zł/l.

Prognozowane przez e-petrol.pl na drugi tydzień września przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,52-6,64 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 7,65-7,79 zł/l dla oleju napędowego i 3,14-3,23 zł/l autogazu.


OPEC w centrum uwagi

W ostatnim czasie rynek był świadkiem zmian spadkowych w cenach ropy Brent, a stymulowały je równocześnie obawy o globalną recesję i możliwość załamania popytu, doniesienia o ponownym uderzeniu COVID-19 w Chinach i perspektywy powrotu ropy z Iranu na rynki światowe. Niejako w roli przeciwwagi pojawiały się doniesienia, że na poniedziałkowym spotkaniu Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej współpracowników, zwanych wspólnie OPEC+, może zostać podjęta decyzja o obniżeniu produkcji w celu ustabilizowania rynku.

W Chinach niektóre z największych chińskich miast – od Shenzhen po Dalian – zdecydowały się na nakładanie blokad i lockdownów, aby powstrzymać kolejną falę COVID-19. Dodatkowo na rynkach oczekuje się nadal bacznie finału toczących się od dawna rozmów między Iranem i USA odnośnie zniesienia sankcji – gdyby do tego doszło, mogłoby to wpłynąć na obniżkę cen. Temu z kolei zapewne chciałaby zapobiec Arabia Saudyjska, działająca na forum OPEC+, gdzie sugeruje zmniejszenie poziomów produkcji przez kraje członkowskie.

Aktualnie, według danych agencji Reutera, produkcja zarówno w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), jak i w Stanach Zjednoczonych jest na najwyższych poziomach od pierwszych dni pandemii koronawirusa - produkcja OPEC osiągnęła 29,6 mln baryłek dziennie w lipcu, podczas gdy produkcja w USA wzrosła w czerwcu do 11,82 mln baryłek dziennie.

Jeśli chodzi o perspektywy zmian zapotrzebowania na ropę na rynkach światowych - OPEC obniżył w tym tygodniu swoje prognozy popytu – zdaniem organizacji nadpodaż ropy na światowym rynku w tym roku wyniesie średnio 400 tys. baryłek dziennie, natomiast w roku kolejnym spodziewa się ona deficytu rynkowego na poziomie 300 tys. baryłek dziennie.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 5 - 11 września 2022:

Poniedziałek

USA - Święto Pracy - dzień wolny
Strefa Euro - sprzedaż detaliczna

Wtorek

Niemcy - zamówienia w przemyśle
USA - raport ISM dla usług

Środa

Chiny - bilans handlu zagranicznego
Niemcy - produkcja przemysłowa
Strefa Euro - Produkt Krajowy Brutto fin.
USA - bilans handlu zagranicznego

Czwartek

Japonia - Produkt Krajowy Brutto
Strefa Euro - decyzja ws. stóp procentowych

Piątek

Chiny - inflacja CPI

 

 źródło: e-petrol.pl


POWIĄZANE

Odpuśćmy już z tym rodzicielstwem na pełen etat. Napisać, że rodzicielstwo to ci...

Stanowisko Suwerennej Polski dotyczące przedłużenia do czerwca 2024 roku zakazu ...

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę