e-petrol.pl: droższa ropa, wyższe rachunki za tankowanie

30 listopada 2020
e-petrol.pl: droższa ropa, wyższe rachunki za tankowanie

Rosnąca na światowych giełdach od początku listopada cena ropy naftowej nie pozostaje bez wpływu na krajowy rynek paliw. W minionym tygodniu podwyżki notowaliśmy w rafineriach i na stacjach.

Cena ropy Brent w ostatnich dniach zbliżyła się do poziomu 50 dolarów i znalazła się na poziomach ostatni raz notowanych na początku marca tego roku, kiedy ceny paliw na stacjach w Polsce były o około 10 proc. wyższe niż obecnie.

Ceny w hurcie zdecydowanie w górę

W ostatnim tygodniu listopada w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw dominowały podwyżki, będące wynikiem wzrostów notowanych na giełdach naftowych. Benzyna bezołowiowa 95 od 20. listopada podrożała o 82,60 PLN i 27. listopada była w rafineriach średnio wyceniana na 3402,00 zł/metr sześcienny. W przypadku oleju napędowego skala zwyżki była jeszcze większa. Metr sześcienny diesla podrożał na przestrzeni tygodnia aż o 105 PLN i jego piątkowa cena wyniosła 3468,40 zł/metr sześc.

Na stacjach umiarkowane podwyżki

Ceny paliw na stacjach rosły drugi tydzień z rzędu, ale na szczęście nadal są to nieznaczne podwyżki. O 2 grosze podrożała benzyna bezołowiowa 95 i jej średnia ogólnopolska cena w minionym tygodniu według notowania realizowanego przez e-petrol.pl i użytkowników aplikacji tuTankuj wyniosła 4,41 zł/l. Olej napędowy i autogaz podrożały o trzy grosze i kosztowały odpowiednio 4,32 zł/l i 2,12 zł/l.

Prognoza dla detalicznego rynku paliw przygotowana przez e-petrol.pl na początek grudnia przewiduje następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,27-4,38 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 4,31-4,42 zł/l i 2,10-2,17 zł/l dla autogazu.

Czekając na decyzję OPEC

W najbliższym czasie głównym wydarzeniem wyczekiwanym przez rynek jest spotkanie Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC), które odbędzie  się w poniedziałek i wtorek. Dotychczasowe ustalenia zakładają, że ograniczenie wydobycia o 7,7 mln baryłek dziennie od stycznia może zostać złagodzone o 2 mln baryłek dziennie, czyli o około 2 proc. globalnej konsumpcji. Coraz częściej mówi się, że członkowie OPEC+ mogą zadziałać na rzecz opóźnienia liberalizacji polityki dot. wydobycia ropy naftowej. Mogłoby to stanowić działanie cenotwórcze w okresie osłabienia popytu i niejasnej sytuacji w trakcie drugiej fali pandemii COVID-19. Wcześniej komitet ministrów OPEC nie podjął żadnej decyzji w tej sprawie.

Nadal czynnikiem stymulującym rynkowe zmiany w górę w ostatnich dniach pozostawała nadzieja na rychłe opracowanie szczepionki, która mogłaby zakończyć pandemię koronawirusa i ożywić popyt na paliwa na całym świecie, jednak dzisiejszy odwrót od wzrostowych nastrojów wskazuje, że entuzjazm może tutaj nieco stygnąć. Wsparciem dla cen mogły być też wyniki odczytu Energy Information Administration o zapasach w USA, które spadły o 0,75 mln baryłek - a spodziewany był tutaj spadek o 0,3 mln baryłek. Wydaje się, że w najbliższym czasie ciekawym impulsem dla rynku może być kwestia zmiany władzy w USA i charakter pomocy publicznej dla Amerykanów z powodu COVID-19, który może odbić się na tamtejszym popycie na paliwa.

 

Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę