Targi_china_210519-750

e-petrol.pl: jak zakończy się marzec?

25 marca 2019
e-petrol.pl: jak zakończy się marzec?
Zmiany na polskim rynku detalicznym nie są przesadnie żywiołowe - i to nawet mimo zwyżek na rynku międzynarodowym, na którym zobaczyliśmy najwyższe ceny surowca w tym roku.

Polski rynek tymczasem nie reaguje dynamicznie na globalną zwyżkę, a w perspektywie najbliższego tygodnia kierowcy o kosztach tankowania mogą myśleć raczej bez obaw.

Benzyny podrożały w rafineriach
 
O około 60 zł podrożała benzyna 95-oktanowa, która obecnie kosztuje średnio 3826,60 zł/m sześc. W przypadku benzyny Pb98 zmiana zwyżkowa jest jeszcze wyraźniejsza, bowiem wyniosła 67 zł w porównaniu z weekendem tydzień temu. Paliwo to kosztuje 4061,6 zł/m sześc. Podwyżka cen oleju napędowego była nieznaczna, wyniosła zaledwie 16 zł w tym samym okresie i paliwo to sprzedawane jest w średniej cenie 4036 zł/m sześc. Jeśli zaś chodzi o ceny oleju opałowego, zmiana jest spadkowa o 7,4 zł/m sześc. w stosunku do weekendu sprzed tygodnia.

Jakie ceny w detalu?

W ostatnim marcowym tygodniu oczekujemy, że paliwa ulokują się w następujących przedziałach: benzyna 98-oktanowa kosztować będzie 5,08-5,19 zł/l, a Pb95 4,75-4,86 zł/l. W przypadku oleju napędowego możliwe są pewne korekty spadkowe, dlatego paliwo to według prognoz e-petrol.pl kosztować może 4,99-5,11 zł/l. Jeśli chodzi o ceny litra autogazu, przewidujemy ich ulokowanie się między 2,13 i 2,20 zł/l.
 

Zobacz komentarz wideo

 
 
Ropa naftowa najdroższa od listopada
 
Miniony tydzień przyniósł kontynuację wzrostów na rynkach naftowych. Dynamika zmian nie była może duża, ale i tak notowania ropy Brent w Londynie wspięły się ponad poziom 68 dolarów, najwyżej od listopada 2018 r. Najwięcej za baryłkę surowca płacono w czwartek, kiedy w trakcie dnia była wyceniana nawet na 68,69 USD. W piątkowe przedpołudnie ropa Brent kosztowała niecałe 68 dolarów.
 
Przyczyną wysokich cen surowca są utrzymujące się ograniczenia w podaży. Realizowane od początku roku postanowienia porozumienia producentów w sprawie zmniejszenia wydobycia, amerykańskie sankcje wymierzone w irański sektor naftowy i wewnętrzne problemy Wenezueli, istotnie zmniejszają globalne dostawy ropy.
 
W minionym tygodniu argumentów za kontynuacją wzrostów na rynku naftowym dostarczyły ponadto dane amerykańskiego Departamentu Energii (DoE), który w swoim raporcie pokazał spadek zapasów ropy i paliw gotowych. Ilość zmagazynowanego surowca zmniejszyła się aż o 9,6 mln baryłek. Spadek odnotowano też w kategorii paliw gotowych – zapasy benzyn spadły o 4,6 mln baryłek, a destylatów, do których zalicza się olej napędowy, o 4,1 mln baryłek. Analizując raport DoE warto jednak zwrócić uwagę na to, że Amerykanie w ciągu roku podwoili wolumen eksportu surowca. Średnia z czterech tygodni przekracza aktualnie 3 mln baryłek ropy dziennie, a przed rokiem było to tylko 1,5 mln baryłek.
 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył przedwczoraj w posiedzeniu Rady M...

W Polsce przebywa delegacja Francuskiej Krajowej Federacji Związków Producentów ...

– Nigdy nie podejrzewałabym nawet, że pierwsze objawy, które pojawiły się 1,5 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę