Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

e-petrol.pl: kolejny tydzień podwyżek na stacjach

13 lipca 2020
e-petrol.pl: kolejny tydzień podwyżek na stacjach
Tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz droższe i w najbliższych dniach ta zwyżkowa tendencja zostanie podtrzymana. Na pocieszenie kierowcom pozostaje fakt, że za paliwo i tak płacimy wyraźnie mniej niż przed rokiem.

Gdyby na początku lipca ubiegłego roku, kiedy za 95-oktanową benzynę płaciliśmy 5,16 zł/l a za diesla 5,08 zł/l, ktoś powiedział, że rok później te same paliwa będą kosztować nieco ponad 4 złote, byłby to powód do radości. Dzisiaj, przy takich poziomach cen, kierowcy z niepokojem obserwują jednak pylony stacji, na których od ośmiu tygodni notujemy systematyczne podwyżki.

Rafinerie podnoszą ceny
 
Na przestrzeni minionego tygodnia w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw dominowały podwyżki, ale skala wzrostów nie była duża. Metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 przez rafinerie był 10. lipca średnio wyceniany na 3559,00 zł i w porównaniu z wcześniejszym piątkiem podrożał o 54 złote. Cena oleju napędowego w tym samym okresie wzrosła o niecałe 10 złotych i diesel w ostatni piątek kosztował średnio 3419,40 zł/metr sześcienny.

Podwyżki na stacjach dopiero się rozpędzają
 
Detaliczne ceny paliw rosną nieprzerwanie od połowy maja, ale dynamika zmian i tak nie jest tak duża, jak można by się było tego spodziewać. Olej napędowy podrożał o 2 grosze i kosztował w ubiegłym tygodniu średnio 4,19 zł/l. Taką samą podwyżkę zanotowaliśmy w przypadku autogazu, który kosztował w minionym tygodniu 1,98 zł/l. Najmocniej, bo aż o 4 grosze podrożała 95-oktanowa benzyna a jej piatkowa, ogólnopolska cena wyniosła 4,23 zł/. Co zaskakujące, była ona wyraźnie niższa od hurtowej oferty krajowych producentów paliw. To oznacza, że właściciele stacji paliw w walce o klienta dzielą się z kierowcami rabatami, jakie otrzymują od swoich dostawców paliw. Taka sytuacja nie może utrzymywać się jednak w nieskończoność i w najbliższych dniach, jeśli nie zobaczymy wyraźniejszej przeceny na giełdach naftowych na świecie, to koszty tankowania wyraźnie wzrosną.
 
Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe na bieżący tydzień dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,23-4,37 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,18-4,33 PLN/l i 1,97-2,04 PLN/l dla autogazu.

 

 
 
 
 
Wirus i OPEC+ w centrum uwagi
 
W minionym tygodniu zmiany na rynku naftowym przytłumione były coraz to nowymi doniesieniami o postępach pandemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych – tego rodzaju informacje bowiem budzą uzasadnione obawy o popyt na ropę i paliwa w tej wielkiej gospodarce. Jeśli następować miałyby jakieś kolejne "lockdowny" czy inne ograniczenia, byłby to spory cios dla tamtejszych nafciarzy. 
 
W ostatnich dniach gorącym tematem są ponadto rozmowy członków Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojuszników o dalszym poziomie redukcji wydobycia, bowiem dotychczasowe cięcia o ok. 10 mln baryłek dziennie nie są łatwe do utrzymania dla wielu producentów. Spotkanie zapewne odbędzie się w przyszłym tygodniu, a jednym z elementów mogących wpływać na „spoistość” grupy są coraz głośniej wyrażane zarzuty ze strony Arabii Saudyjskiej np. pod adresem Nigerii czy Angoli, które nie są skłonne przestrzegać nałożonych na siebie ograniczeń wydobycia. Taki stan rzeczy może odbić się radykalnymi krokami ze strony władz w Rijadzie, które mogą zdecydować o tańszej sprzedaży surowca i tym samym spowodować czasowe załamanie rynku. Taki krok może zostać podjęty w razie braku szczegółowego projektu rekompensaty zaległości afrykańskich producentów - ich ropa trafiać miała głównie na rynki Chin i Indii.
 
 
 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

W związku ze zmianą zapisu w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa,  od dnia...

Nowe inwestycje umożliwią firmie poszerzenie asortymentu specjalistycznych produ...

Brazylijska firma mięsna BRF potwierdziła, że chińskie władze celne wydały zakaz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę