CTR_80917

e-petrol.pl: Koniec obniżek cen paliw na stacjach

3 kwietnia 2017
e-petrol.pl: Koniec obniżek cen paliw na stacjach
Na rynku ropy naftowej widać ponownie trend wzrostowy. Po dynamicznych obniżkach widocznych w pierwszej połowie marca baryłka ponownie powoli odrabia spadki. Ewidentne wzrosty widać również na rynku hurtowym Polsce, natomiast w przypadku detalu nadal pojawiają się cenowe ruchy w dół.

Ostatni tydzień na plusie dla hurtowników
 
W minionym tygodniu widać było podwyżki cen paliw na rynku hurtowym. W porównaniu z cenami rafineryjnymi sprzed tygodnia benzyny i olej napędowy odnotowały wzrosty cen. Za m sześc. popularnej 95 trzeba obecnie zapłacić 3617,00 PLN, czyli o 77,00 PLN więcej niż przed tygodniem. Benzyna 98 podrożała o 33,00 PLN i kosztuje 3815,00 PLN/m sześc.  W przypadku oleju napędowego wzrost ceny wyniósł najmniej, bo 24,00 PLN, a cena w rafineriach uplasowała się na poziomie 3442,00 PLN/m.sześc.
 
Na stacjach obniżki trwają w najlepsze
 
Dobra passa dla kierowców utrzymała się również w ubiegłym tygodniu. Średnie ceny wszystkich paliw poszły w dół. Przeciętnie za litr benzyny 95 kierowcy płacili o 5 groszy mniej niż tydzień wcześniej, czyli 4,59 PLN. Mniej popularna benzyna potaniała o 8 groszy i kosztowała w piątek średnio 4,91 PLN/l. Olej napędowy potaniał o 4 grosze natomiast autogaz o 2 grosze. Przeciętne ceny tych paliw w kraju wyniosły 4,45 PLN/l i 2,15 PLN/l.
 
Obecny tydzień na stacjach pod znakiem wzrostów?
 
W bieżącym tygodniu dynamika spadków cen na stacjach niewątpliwie wyhamuje, co więcej w przypadku benzyn możliwe, że pojawią się niewielkie wzrosty. Prognozowane przedziały cenowe dla benzyny 95 i 98 wynoszą 4,57-4,68 PLN/l i 4,88-4,99 PLN/l. Średnia cena diesla może uplasować się w przedziale 4,39-4,49 PLN/l, natomiast autogazu 2,15-2,23 PLN/l.
 

Zobacz komentarz wideo

Odbicie na rynku naftowym


Baryłka ropy Brent, która jeszcze w trakcie poniedziałkowej sesji na giełdzie naftowej w Londynie kosztowała jedynie 50,03 USD, w piątek przed południem była wyceniana na 53 dolary. Na przestrzeni tygodnia na rynku naftowym doszło do odbicia, które oddaliło notowania surowca od psychologicznego wsparcia w rejonie 50 dolarów.

Impulsem do zwyżki było wyraźne ograniczenie wydobycia w Libii związane z problemami na polach naftowych Sharara i Wafa. Według poniedziałkowego komunikatu libijskiego National Oil Corp z dnia na dzień z rynku zniknęło nawet 250 tys. baryłek dziennego wydobycia. Do tego na przestrzeni tygodnia coraz częściej było słychać spekulacje na temat możliwości przedłużenia porozumienia producentów w sprawie ograniczenia wydobycia na drugą połowę roku.

W takim klimacie na drugim plan zeszły cotygodniowe dane na temat rosnących zapasów i wydobycia w USA. Jednak odbudowująca się coraz wyraźniej łupkowa produkcja w USA powinna być skutecznym hamulcem dla bardziej zdecydowanych zwyżek na rynku naftowym i tegoroczne rekordy cenowe w najbliższych dniach raczej nie powinny być poprawione.

Marta Feliksik, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę