e-petrol.pl: Koniec obniżek cen paliw na stacjach

3 kwietnia 2017
e-petrol.pl: Koniec obniżek cen paliw na stacjach
Na rynku ropy naftowej widać ponownie trend wzrostowy. Po dynamicznych obniżkach widocznych w pierwszej połowie marca baryłka ponownie powoli odrabia spadki. Ewidentne wzrosty widać również na rynku hurtowym Polsce, natomiast w przypadku detalu nadal pojawiają się cenowe ruchy w dół.

Ostatni tydzień na plusie dla hurtowników
 
W minionym tygodniu widać było podwyżki cen paliw na rynku hurtowym. W porównaniu z cenami rafineryjnymi sprzed tygodnia benzyny i olej napędowy odnotowały wzrosty cen. Za m sześc. popularnej 95 trzeba obecnie zapłacić 3617,00 PLN, czyli o 77,00 PLN więcej niż przed tygodniem. Benzyna 98 podrożała o 33,00 PLN i kosztuje 3815,00 PLN/m sześc.  W przypadku oleju napędowego wzrost ceny wyniósł najmniej, bo 24,00 PLN, a cena w rafineriach uplasowała się na poziomie 3442,00 PLN/m.sześc.
 
Na stacjach obniżki trwają w najlepsze
 
Dobra passa dla kierowców utrzymała się również w ubiegłym tygodniu. Średnie ceny wszystkich paliw poszły w dół. Przeciętnie za litr benzyny 95 kierowcy płacili o 5 groszy mniej niż tydzień wcześniej, czyli 4,59 PLN. Mniej popularna benzyna potaniała o 8 groszy i kosztowała w piątek średnio 4,91 PLN/l. Olej napędowy potaniał o 4 grosze natomiast autogaz o 2 grosze. Przeciętne ceny tych paliw w kraju wyniosły 4,45 PLN/l i 2,15 PLN/l.
 
Obecny tydzień na stacjach pod znakiem wzrostów?
 
W bieżącym tygodniu dynamika spadków cen na stacjach niewątpliwie wyhamuje, co więcej w przypadku benzyn możliwe, że pojawią się niewielkie wzrosty. Prognozowane przedziały cenowe dla benzyny 95 i 98 wynoszą 4,57-4,68 PLN/l i 4,88-4,99 PLN/l. Średnia cena diesla może uplasować się w przedziale 4,39-4,49 PLN/l, natomiast autogazu 2,15-2,23 PLN/l.
 

Zobacz komentarz wideo

Odbicie na rynku naftowym


Baryłka ropy Brent, która jeszcze w trakcie poniedziałkowej sesji na giełdzie naftowej w Londynie kosztowała jedynie 50,03 USD, w piątek przed południem była wyceniana na 53 dolary. Na przestrzeni tygodnia na rynku naftowym doszło do odbicia, które oddaliło notowania surowca od psychologicznego wsparcia w rejonie 50 dolarów.

Impulsem do zwyżki było wyraźne ograniczenie wydobycia w Libii związane z problemami na polach naftowych Sharara i Wafa. Według poniedziałkowego komunikatu libijskiego National Oil Corp z dnia na dzień z rynku zniknęło nawet 250 tys. baryłek dziennego wydobycia. Do tego na przestrzeni tygodnia coraz częściej było słychać spekulacje na temat możliwości przedłużenia porozumienia producentów w sprawie ograniczenia wydobycia na drugą połowę roku.

W takim klimacie na drugim plan zeszły cotygodniowe dane na temat rosnących zapasów i wydobycia w USA. Jednak odbudowująca się coraz wyraźniej łupkowa produkcja w USA powinna być skutecznym hamulcem dla bardziej zdecydowanych zwyżek na rynku naftowym i tegoroczne rekordy cenowe w najbliższych dniach raczej nie powinny być poprawione.

Marta Feliksik, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę