e-petrol.pl: na stacjach może być taniej

4 lipca 2022
e-petrol.pl: na stacjach może być taniej

W zeszłym tygodniu odnotowaliśmy w średnich cenach benzyny 95-oktanowej wyraźną zmianę obniżkową. To zapewne ucieszy kierowców, którzy właśnie wyruszyli na letnie wakacje. Podobne spadkowe tendencje mogą przejawiać się w cenach gazu płynnego.

Na rynku światowym mamy w ostatnich dniach do czynienia z korektą związaną głównie z obawami dotyczącymi globalnej recesji i jej przełożeniem na popyt na paliwa. Dzięki temu dzisiaj surowiec kosztuje około 110 USD za baryłkę.

Rafinerie obniżają ceny

Cena benzyny 98-oktanowej w hurcie wyraźnie się obniżały w stosunku do poziomów cen z ostatniego weekendu. Dzisiejsza średnia 7739 zł/m sześc. jest o ponad 170 zł niższa niż w sobotę. W przypadku benzyny 95-oktanowej zmiana spadkowa wynosie niecałe 40 zł, a cena to 7108 zł/m sześc. Znacznie większe zmiany spadkowe dotyczą natomiast średnich destylatów. Diesel sprzedawany dziś średnio po 7043,60 zł/m sześc., jest o ponad 234 zł tańszy niż w ubiegły weekend, a w cenach oleju opałowego spadek sięga prawie 265 zł. Metr sześc. tego paliwa kosztuje 5964,60 zł.

benzyna

Rabaty - czyżby hasło tegorocznych wakacji?

W ostatnich dniach media bardzo mocno nagłaśniały decyzję PKN Orlen o wprowadzeniu rabatów w ramach programu lojalnościowego Vitay, pozwalających zatankować o 30 gr/l taniej. Ta forma promocji stała się wyzwaniem dla innych sieci stacji, które już podjęły analogiczne próby walki o klienta. Od 1 lipca ruszyć ma ogólnopolska akcja „Tankuj taniej z programem Navigator -30 gr/ l” wprowadzona przez Grupę Lotos i projekt "wakacje z bp", który również pomoże w tańszym tankowaniu. Wakacyjne ceny nigdy nie były tak wysokie, a więc zapewne zainteresowanie ofertą lojalnościową dającą korzystne rabaty będzie bardzo znaczące. To zjawisko nie jest wyłącznie polską specyfiką - dla przykładu w okresie wakacyjnym koncern TotalEnergies ogłosił zniżkę w wysokości 0,12 euro/litr na wszystkich własnych stacjach paliw przy autostradach we Francji kontynentalnej.

benzyna, ropa

 

Optymistyczne prognozy dla tankujących

W kolejnych dniach dalsza tendencja spadkowa może okazać się faktem - zwłaszcza będzie ona odczuwalna w tankowaniu benzyny. W okresie między 4 i 10 lipca 2022 benzyna w odmianie 98-oktanowej kosztować będzie 8,40-8,52 zł/l. Najpopularniejsza benzyna Pb95 ulokuje się w przedziale 7,74-7,86 zł/l. W przypadku diesla o radykalne obniżki będzie trudniej, a cena średnia tego paliwa wynosić będzie 7,81-7,93 zł/l. Na stacyjnych pylonach obniży się zapewne także cena autogazu, która może wynosić 3,40-3,49 zł/l.

benzyna, diesel


Widmo recesji ciąży ropie

Przełom czerwca i lipca nie przyniósł wyraźnych zmian na rynku naftowym. W pierwszej połowie mijającego tygodnia cena surowca rosła, ale przed weekendem inwestorzy decydują się na realizację zysków i w piątkowe przedpołudnie baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie można było kupić za niecałe 109 dolarów. Próby ataku na wyższe poziomy cenowe powstrzymują obawy o recesję na świecie, która może być skutkiem ubocznym walki z galopującą inflacją.

Perspektywa gwałtownego hamowania globalnej gospodarki w normalnej sytuacji na rynku naftowym przekładałaby się na mocną presję na spadek notowań surowca. Obecnie jednak inwestorzy pod uwagę muszą brać też sytuację podażową na rynku ropy, a tu wyzwań jest naprawdę sporo. Obok ograniczeń w imporcie rosyjskiej ropy, największym są utrzymujące się problemy OPEC+ ze zwiększaniem wydobycia. Formalnie kraje współpracujące w ramach tej grupy systematycznie zwiększają dostępne limity, ale realne wydobycie nie nadąża za tymi ustaleniami. Według ostatnich szacunków produkcja w ramach OPEC+ była w maju aż o 2 mln 698 tys. baryłek mniejsza niż ustalone poziomy, a sami członkowie kartelu OPEC odbiegali od planu produkcji o 1 mln 98 tys. baryłek.


***

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 4-10 lipca 2022:

Poniedziałek
• Niemcy – bilans handlu zagranicznego

Wtorek
• Chiny – indeks PMI dla usług
• Strefa euro – indeks PMI dla usług
• USA – zamówienia w przemyśle

Środa
• Niemcy – zamówienia w przemyśle
• USA – indeks ISM dla usług
• USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
• Polska – decyzja ws. stóp procentowych
• Niemcy – produkcja przemysłowa
• USA – bilans handlu zagranicznego
• USA – zmiana zapasów ropy i paliw

Piątek
• USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym

Sobota
• Chiny – inflacja konsumencka

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

„Przyjęta przez Rząd nowelizacja ustawy biopaliwowej to cios w producentów rzepa...

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu może się przyczynić do wzrostu zainteresow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę