e-petrol.pl: na stacjach w końcu taniej

28 września 2020
e-petrol.pl: na stacjach w końcu taniej

W mijającym tygodniu zanotowaliśmy nieznaczny spadek detalicznych cen paliw. Dla kierowców nie mamy jednak dobrych informacji na przyszłość, bo obniżki mają charakter incydentalny i na przełomie września i października paliwa nie powinny już dalej tanieć.

Pomimo kilkunastu tygodni systematycznych wzrostów na detalicznym rynku paliw w Polsce tankowanie nadal jest wyraźnie tańsze niż przed rokiem, kiedy pod koniec września ceny benzyn i oleju napędowego znajdowały się zaledwie kilka groszy poniżej poziomu 5 złotych.

W hurcie paliwa znowu drożeją

Powrót notowań ropy Brent ponad poziom 40 dolarów i wyraźne osłabienie złotówki w relacji do dolara przekładają się na sytuację cenową na hurtowym rynku paliw i w rafineriach paliwa drożeją. Metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 kosztuje dzisiaj w hurcie średnio 3452,80 zł i jest o ponad 70 złotych droższy niż w połowie września. Olej napędowy jest w rafineriach wyceniany średnio na 3234,40 zł/metr sześcienny i w tym samym okresie podrożał o blisko 40 złotych.

Na stacjach pierwsze obniżki od 4 miesięcy

Pierwszy raz od połowy maja na stacjach zanotowaliśmy spadek cen 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego. W mijającym tygodniu benzyna potaniała o 3 grosze i litr tego paliwa kosztuje średnio 4,45 zł. W przypadku diesla obniżka wyniosła 2 grosze i tankowanie oleju napędowego to średnio wydatek rzędu 4,37 zł/l. Utrzymujące się na wysokim poziomie marże operatorów rynku detalicznego powodują, że pomiędzy poszczególnymi stacjami możemy zaobserwować duże różnice cenowe i przykładowo według danych z aplikacji tuTankuj można w Polsce znaleźć lokalizacje, gdzie litr diesla kosztuje mniej niż 4 złote.

W ostatnich dniach września według prognoz e-petrol.pl ceny paliw na stacjach będą stabilne. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,42-4,53 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,30-4,41 zł/l i 1,97-2,02 zł/l dla autogazu.

COVID-19 nadal w centrum uwagi

Nadal czynnikiem decydującym o nastrojach w globalnej gospodarce pozostaje sytuacja związana z pandemią koronawirusa, która wpływa zwłaszcza na popyt i dynamikę handlu paliwowego na rynku amerykańskim. Przy okazji danych EIA o zapasach podano m.in., że średni popyt na benzynę w ciągu ostatnich czterech tygodni był o 9 proc. niższy niż rok wcześniej, co może sugerować wolniejsze niż oczekiwano odbijanie tamtejszej gospodarki, a do tego coraz głośniej mówi się o ewentualnych środkach zaradczych na wypadek drugiej fali zachorowań jesienią, co także zapewne odbije się osłabieniem popytu i obniżkami cen na rynku surowcowym.

W tym tygodniu wiadomością, którą można było uznać za chwilowy „breaking news” – przynajmniej jeśli okaże się trwała – jest powrót produkcji naftowej z Libii. Tamtejsza Narodowa Korporacja Naftowa zniosła stan siły wyższej w portach i na części pól naftowych, a zapowiedzi wznowienia produkcji zdają się być faktem, bo agencja Reutera informuje o pierwszym załadunku tankowca od stycznia. Wydaje się, że powrót tak znaczącego eksportera z niskim kosztem wydobycia i położonego blisko dużych odbiorców europejskich może stać się nie lada problemem dla OPEC, w ramach którego ten afrykański producent zwolniony jest z limitów redukcyjnych z powodu swojej trudnej sytuacji politycznej i ekonomicznej. Zapewne regularny eksport z północnej Afryki mógłby znacząco odbić się w cenach, także na rynku europejskim.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak

źródło: e-petrol


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę