Adama_poleposition_15.03_30.04

e-petrol.pl: pięć złotych na horyzoncie

22 lutego 2021
e-petrol.pl: pięć złotych na horyzoncie
Kierunek zmian cen na stacjach jest niezmienny i tankowanie jest coraz droższe. Powraca widmo pięciu złotych za litr paliwa, a w ostatnich dniach do podwyżkowej presji przyczyniło się uderzenie zimy w USA, które przełożyło się na wzrost cen surowca na światowych giełdach.

Ceny benzyny zaczynające się od pięciu złotych pojawiają się już na stacjach w Polsce, ale na razie są to incydentalne przypadki. Jest ciągle szansa na to, że taki widok się nie upowszechni, a do uniknięcia czarnego scenariusza może przyczynić się Arabia Saudyjska, która powoli szykuje się do zwiększenia wydobycia.
 
W hurcie tydzień pod znakiem podwyżek
 

Na przestrzeni minionego tygodnia w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw obserwowaliśmy systematyczny wzrost notowań, którego motorem napędowym były najwyższe od ponad roku ceny ropy Brent. Od piątku (12. lutego) 95-oktanowa odmiana benzyny podrożała o blisko 100 złotych i 19. lutego metr sześcienny tego paliwa był średnio wyceniany na 3833,20 zł. Olej napędowy w tym czasie podrożał o 73 złote i kosztował w miniony piątek 3907,80 zł/metr sześc.

 
Kierowcy płacą coraz więcej
 
Podwyżki na stacjach przyspieszyły i benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 6 groszy, olej napędowy o 5 groszy, a aż 7-groszowy wzrost zanotował autogaz. W ubiegłym tygodniu za litr 95-oktanowej benzyny płaciliśmy przeciętnie 4,75 zł. Tankowanie diesla stanowił (średnio) wydatek rzędu 4,74 zł/l. Autogaz na stacjach kosztował średnio 2,34 zł/l i była to najwyższa cena tego paliwa od stycznia ubiegłego roku.
 
Rozpiętość cenowa pomiędzy poszczególnymi stacjami jest spora, bo jak raportują użytkownicy aplikacji tuTankuj, ciągle są lokalizacje, gdzie benzynę można zatankować za mniej niż 4,60 zł/l, ale pojawiają się też obiekty, gdzie cena tego paliwa przekroczyła już poziom 5 złotych.
 

Nasza prognoza dla detalicznego rynku paliw na bieżący tydzień zakłada dalsze wzrosty i następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,75-4,86 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 4,75-4,86 zł/l i 2,36-2,44 zł/l dla autogazu.


 
 
 
Ropa znów rekordowa
 
W minionym tygodniu ropa sięgnęła kolejnego rekordowego poziomu – 65 USD za baryłkę, a przyczyn tego stanu było kilka. Na pewno na pierwszy plan wysuwa się atak zimy, który sparaliżował teksańską produkcję na kilka dni lub nawet tygodni. Zdaniem analityków Wood Mackenzie około miliona baryłek dziennie wydobycia ropy naftowej zostało zablokowane, a przywrócenie stanu normalnej produkcji może potrwać nawet kilka tygodni. 
 
Do tego dochodzi także spory poziom emocji, jakie na początku ubiegłego tygodnia wiązały się z wydarzeniami na Półwyspie Arabskim – chodziło o  przechwycenie drona z materiałem wybuchowym, wystrzelonego przez grupę jemeńskich Huti w stronę Arabii Saudyjskiej, co podbijało obawy przed nowymi napięciami na Bliskim Wschodzie. Te emocje jednak wydają się słabnąć w obliczu ataku zimy w Teksasie. Ruch zwyżkowy może mieć także impuls w ciągłym oczekiwaniu na decyzje odnośnie amerykańskiego programu pomocowego dla gospodarki, który mógłby stać się poważnym zastrzykiem gotówki i przyczyną „rozruszania” potrzeb gospodarki także w aspekcie paliwowym.
 
Wprawdzie końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła pewną korektę cen, jednak czynniki, które przyczyniły się do tak wysokiego poziomu cen nie tracą raczej swojej mocy, a co za tym idzie – na razie nie powinniśmy oczekiwać drastycznej i daleko idącej redukcji poziomów cenowych, zarówno na rynku międzynarodowym, jak i w Polsce.
 
 
 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

– Pomimo światowego kryzysu wywołanego pandemią, handel zagraniczny produktami r...

Zakład Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rzeszowskiego prze...

W dniu 19 kwietnia 2021 r. Ambasada RP w Pekinie poinformowała o zakończeniu z d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę