e-petrol.pl: przecena na polskim rynku paliw

21 października 2019
e-petrol.pl: przecena na polskim rynku paliw
Na polskim rynku hurtowym obserwujemy dalszy ciąg jesiennej przeceny, koszty zakupu benzyn i olejów są niższe niż jesienią 2018 r., ale wahają się w podobnych zakresach, jak miało to miejsce w ubiegłym roku o tej porze.

Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa gatunku 95 potaniała o 1,3 proc., a diesel o niespełna 0,4 proc. Od 11 października średnia cena benzyny spadła o nieco ponad 50 zł i wynosiła w miniony piątek 3855,40 zł netto za 1000 l. Olej napędowy kosztował w piątek przeciętnie, w sprzedaży hurtowej 4015,50 zł netto za 1000 l. Ceny hurtowe w rafineriach są niższe na początku tegorocznej jesieni, w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to za benzynę trzeba było zapłacić w polskich rafineriach i hurtowniach paliw o około 80 zł więcej, a za diesel aż o ponad 180 zł więcej.
 
Na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł zauważalną, bo 4-groszową korektę średnich cen paliw podstawowych.  Na początku tygodnia benzyna bezołowiowa Pb95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 4,92 zł/l, kierowcy silników wysokoprężnych płacili za litr paliwa 4,93 zł, co było najniższą ceną w tym roku. Również w dół, ale tylko o 2 grosze, także do tegorocznego minimum poszła cena autogazu, który był oferowany po 1,95 zł za litr.
 
Prognoza cenowa – lekkie obniżki cen w hurcie

W najbliższych kilku dniach krajowi producenci paliw wprowadzą dalsze zmiany zniżkowe do swoich cenników hurtowych. e-petrol.pl prognozuje, że do połowy przyszłego tygodnia o kilkanaście złotych na metrze sześciennym mogą potanieć zarówno benzyny, jak i diesel w PKN Orlen i Grupie Lotos.
 
Dla kierowców sytuacja na międzynarodowym rynku paliw i zmiany w cennikach polskich rafinerii oznaczają, że już na początku tygodnia mogą spodziewać się dalszych korekt cen na pylonach stacji paliw, które będą największe w przypadku benzyny. Cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 4,85-4,96 zł za litr, nieco drożej, w porównaniu z Pb95, może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą sprzedawać po 4,91-5,02 zł/l. W przypadku tego paliwa przestrzeni do obniżek praktycznie nie ma, bowiem od dłuższego czasu olej napędowy jest oferowany na stacjach z bardzo niską, czasem ujemną, marżą detaliczną, zatem każdy spadek cen w hurcie właściciele stacji benzynowych traktują jako szansę na poprawę warunków handlowych. Jeśli chodzi o ceny autogazu, to przewidujemy stabilizację cen, co oznacza, że w najbliższych dniach najczęściej kierowcy mogą spotkać się cenami od 1,95 do 2,03 zł za litr tego paliwa.
 Stabilizacja cen ropy w rejonie 60 dolarów
 
Drugi tydzień z rzędu na giełdzie naftowej w Londynie zmienność notowań ropy nie była duża i cena surowca wahała się w okolicach poziomu 60 dolarów. Lokalne maksima cenowe ropa Brent zanotowała w poniedziałkowy poranek (14 X) , kiedy płacono za nią nawet 60,73 USD. Najtaniej baryłkę surowca można było kupić już dzień później, płacąc za nią równe 58 dolarów. W piątkowe przedpołudnie jej cena utrzymywała się nieznacznie poniżej poziomu 60 dolarów.
 
W pierwszej połowie minionego tygodnia na rynku naftowym w Londynie dominował kolor czerwony i notowania surowca spadały na fali rozczarowania brakiem konkretów w sprawie amerykańsko-chińskiej umowy handlowej. Pomimo deklaracji z piątku (11 X) o sukcesie negocjacji, na początku tygodnia okazało się, że to wstępne porozumienie wymaga jeszcze doprecyzowania.
 

W kolejnych dniach do poprawy nastrojów inwestorów przyczyniły się doniesienia o postępach w sprawie negocjacji warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W ubiegły czwartek okazało się, że unijni przywódcy zaakceptowali rozwiązania wypracowane w trakcie negocjacji z premierem Borisem Johnsonem. Dzięki temu jest szansa na rozstanie w uporządkowany sposób, które ograniczy ryzyko destabilizacji europejskiej gospodarki, choć trzeba pamiętać, że umowę musi zaakceptować jeszcze brytyjski parlament.

 

Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Dwie strategie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – ochrony bioróżnorodności ...

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę